Karl Weierstrass


Karl Weierstrass w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 13 paź 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tablica upamiętniająca pobyt i pracę Karla Weierstraßa w Braniewie (na budynku dawnego Collegium Hosianum)

Karl Theodor Wilhelm Weierstraß (ur. 31 października 1815 w Ostenfelde w Westfalii, zm. 19 lutego 1897 w Berlinie) – niemiecki matematyk, zwolennik arytmetyzacji analizy matematycznej, twórca precyzyjnego pojęcia granicy funkcji.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Po ukończeniu nauki w Gymnasium Theodorianum w Paderbornie studiował najpierw na uniwersytecie w Bonn prawo i ekonomię (1834–1838), a następnie na uniwersytecie w Münster matematykę i fizykę (1838–1840), które bardziej odpowiadały jego upodobaniom. Następnie pracował jako nauczyciel w gimnazjach w Münster, w Wałczu, a od roku 1848 w Braniewie. Po tym, jak jego publikacje matematyczne spotkały się z uznaniem w świecie fachowców tej dziedziny, otrzymał mianowanie na profesora Uniwersytetu Berlińskiego, gdzie wykładał przez 30 lat.

Większość jego prac została wydana po jego śmierci. Weierstraß był jednym z twórców nowoczesnych ścisłych metod matematycznych. Pracował nad teorią funkcji analitycznych i teorią szeregów. Wiele jego prac dotyczy również rachunku wariacyjnego.

Był nauczycielem takich matematyków jak: Georg Cantor, Georg Ferdinand Frobenius, Otto Hölder, Adolf Hurwitz, Wilhelm Killing, Felix Klein, Marius Sophus Lie, Hermann Minkowski i Sofja Kowalewska.

Publikacje | edytuj kod

  • Abhandlungen aus der Funktionentheorie, Berlin (1866)

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Karl Weierstrass" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy