Karol Styryjski


Karol Styryjski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karol II Styryjski (ur. 3 czerwca 1540 w Wiedniu, zm. 10 lipca 1590 w Grazu) – arcyksiążę austriacki z dynastii Habsburgów. Czwarty syn cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, króla Czech i Węgier Ferdynanda I Habsburga i Anny Jagiellonki, córki króla Czech i Węgier Władysława II Jagiellończyka.

W wyniku dokonanego w 1564 podziału ziem rodowych między synów Ferdynanda I, Karol II otrzymał Styrię, Karyntię i Krainę w których panował w latach 1564–1590. W odróżnieniu od swojego starszego brata, cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego Maksymiliana II Habsburga był zwolennikiem kontrreformacji.

Zawarł związek małżeński z Marią Anną, córką Albrechta V, księcia Bawarii i Anny, arcyksiężniczki austriackiej, córki cesarza Ferdynanda I Habsburga. Tak więc Maria Anna była dla Karola jednocześnie jego małżonką jak i siostrzenicą. Został ojcem cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego Ferdynanda II Habsburga i królowych polskich, żon króla Polski Zygmunta III Wazy: Anny Habsburżanki i Konstancji Habsburżanki.

Genealogia | edytuj kod

  1. żona Filipa III Habsburga
  2. żona Zygmunta III Wazy


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Karol Styryjski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy