Katania


Na mapach: 37°31′N 15°04′E/37,516667 15,066667

Katania w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katania (wł. Catania) – miasto i port we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Katania, u podnóża Etny.

Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwały 306 464 osoby, 1702,6 os./km².

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Katania leży na wschodnim wybrzeżu Sycylii, u podnóża wulkanu Etna. Położenie Katanii u podnóża Etny było źródłem zarówno korzyści, jak i strat dla miasta. Wybuchy wulkanu pustoszyły wielką część terytorium miasta, jednak z drugiej strony wulkaniczne popioły wytwarzały glebę o dużej urodzajności (gleby wulkaniczne), adaptowane szczególnie do upraw winogron.

Pod miastem płynie rzeka Amenano, widoczna w jednym punkcie, na południe od Piazza Duomo. W mieście płynie też rzeka Longane lub Longina.

Aglomerację Katanii zamieszkuje 453 938 osób, a jej obszar metropolitalny – 752 895.

Transport | edytuj kod

W Katanii znajdują się: port morski i międzynarodowy port lotniczy Fontanarossa, a miasto jest jednym z węzłów sycylijskiego systemu autostrad. Autostrady obsługujące Katanię to A18 Mesyna-Katania i A19 Palermo-Katania. Przedłużenie A18 w stronę Syrakuz oraz Geli jest obecnie w trakcie budowy.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Catania Centrale. Oprócz tego znajduje się tu początkowa stacja kolei wąskotorowej Circumetnea okrążającej wulkan Etna.

Od 1999 r. w mieście działa metro, obejmujące dawne stacje Circumetnei od stacji Catania Porto do Catania Borgo. Trasa metra liczy 3,8 km i ma 6 stacji. Planuje się rozszerzenie metra m.in. do lotniska Fontanarossa.

Galeria | edytuj kod

Katania Katedra – Duomo di Sant’Agata Collegiata di Santa Maria dell’Elemosina Basilica di San Nicola l’Arena San Placido Badìa di Sant’Agata San Francesco d’Assisi all’Immacolata Pomnik Giuseppe Benedetto Dusmet Sant’Agata alla FornaceSan Biagio Santa Maria dell’Aiuto San Benedetto da Norcia San Francesco Borgia Fontana dell’Elefante Monumento a Vincenzo Bellini

Sport | edytuj kod

W mieście działa klub piłkarski Calcio Catania. W październiku 2011 w Katanii odbyły się mistrzostwa świata w szermierce (pełnosprawnych i niepełnosprawnych).

Miasta partnerskie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Kontrola autorytatywna (gmina we Włoszech):
Na podstawie artykułu: "Katania" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy