Katarzyna Chrzanowska


Katarzyna Chrzanowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katarzyna Chrzanowska (ur. 11 października 1963 w Warszawie) – polska aktorka telewizyjna i filmowa.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Edukacja | edytuj kod

Po ukończeniu XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie, rozpoczęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Warszawie, które ukończyła w 1986.

Kariera | edytuj kod

W 1987 odebrała Medal Młodej Sztuki oraz została wyróżniona na XIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za debiut sceniczny w roli Alicji w spektaklu Dziewictwo Witolda Gombrowicza na scenie Teatru Nowego w Poznaniu, z którym była związana w latach 1986–1987. Po roku pracy w teatrze otrzymała stypendium do Konserwatorium Teatralnego Conservatoire National Superieur d’Art Dramatique w Paryżu, które ukończyła w 1988.

Po debiucie na małym ekranie w serialu TV Żuraw i czapla (1985), po raz pierwszy pojawiła się na kinowym ekranie w roli Róży w młodości w filmie psychologicznym powstałym na podstawie powieści Marii Kuncewiczowej Cudzoziemka (1986), u boku Ewy Wiśniewskiej. Potem zabłysnęła jako licealistka Irena w filmie przygodowym Opowieść Harleya (1987) z Janem Jankowskim i Leszkiem Teleszyńskim.

Popularność w Polsce przyniosła jej rola Ewy Werner w serialu Polsat Adam i Ewa (20002001), stworzyła tam parę serialową z Waldemarem Goszczem – po zakończeniu emisji dwójka tych aktorów, nadal była kojarzona przez prasę i media ze sobą.

Aktorka pojawia się także w programach talk-show, np. Rozmowy w toku. W 2007 wystąpiła w roli ogrodniczki w reklamie maści DiFortan. Ostatni raz zagrała w 2010 w serialu Pierwsza miłość. Dopiero po pięciu latach pojawiła się w serialu Prawo Agaty w roli sędzi.

Życie prywatne | edytuj kod

W 1989 poznała przyszłego męża Piotra Niemkiewicza, właściciela firmy zajmującej się konserwacją zabytków. Owocem związku są urodzone w 1993 bliźniaczki: Stefania i Celina. Jej mąż utonął podczas nurkowania w czasie wakacji rodzinnych na Krecie w 2002. Po śmierci Niemkiewicza, w 2003 wróciła do Paryża, gdzie zajęła się prowadzeniem firmy zmarłego męża oraz wychowywaniem córek[1][2].

Filmografia | edytuj kod

Filmy kinowe
Filmy TV
Seriale TV

Przypisy | edytuj kod

  1. Katarzyna Chrzanowska: W cieniu dramatu (pol.). Interia.pl. [dostęp 2012-09-29].
  2. Katarzyna Chrzanowska: W jej życiu przeplatała się miłość ze śmiercią (pol.). nocoty.pl. [dostęp 2013-01-10].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Katarzyna Chrzanowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy