Katedra w Stavangerze


Na mapach: 58°58′10″N 5°43′59″E/58,969444 5,733056

Katedra w Stavangerze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katedra w Stavanger (bokmål: Stavanger domkirke, nynorsk Stavanger domkyrkje) – jest najstarszą norweską katedrą. Mieści się w centrum Stavanger i jest główną świątynią diecezji Stavanger.

Historia | edytuj kod

Biskup Reinald, który być może pochodził z Winchester, zapewne rozpoczął budowę katedry około 1100 r. Ta została ukończona około 1150 r., i miasto Stavanger istnieje od 1125 r. jako daty jego założenia. Katedra została poświęcona Switunowi jako jej świętemu patronowi. Święty Switun był wczesnym biskupem Winchester, a następnie świętym patronem katedry w Winchester.

Stavanger zostało spustoszone przez ogień w roku 1272, w wyniku czego katedra doznała silnych uszkodzeń. Została odbudowana przez biskupa Arne, i romańska katedra została powiększona w stylu gotyckim.

W 1682 r., król Chrystian V zdecydował się przenieść siedzibę biskupa ze Stavanger do Kristiansand. Jednakże, w 800-letnią rocznicę powstania Stavanger w 1925 r., król Haakon VII ustanowił Jacoba Christiana Petersena jak pierwszego biskupa Stavanger po niemal 250 latach.

Podczas renowacji w 1860 r., wygląd zewnętrzny i wewnętrzny katedry został znacznie zmieniony. Kamienne mury zostały otynkowane przez co katedra straciła wiele ze swojego średniowiecznego wyglądu. Główna restauracja przeprowadzona przez Gerharda Fischera w latach 1939-1964 częściowo odwróciła te zmiany. Najnowsza główna restauracja katedry miała miejsce w 1999 r.. Andrew Lawrenceson Smith jest znany ze swoich prac dla katedry.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Katedra w Stavangerze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy