Katolicki Uniwersytet w Lowanium


Na mapach: 50°40′11″N 4°36′44″E/50,669722 4,612222

Katolicki Uniwersytet w Lowanium w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katolicki Uniwersytet w Lowanium, Katolicki Uniwersytet Lowański[1] (nl. Katholieke Universiteit Leuven, fr. Université catholique de Louvain) − najstarszy uniwersytet w Belgii, założony w 1425 roku, oraz jedna z najważniejszych uczelni katolickich.

W 1968 podzielono go, w konsekwencji belgijskiej waśni narodowościowej, na dwie niezależne instytucje. Część niderlandzkojęzyczna (Katholieke Universiteit Leuven) pozostała w Lowanium, natomiast część francuskojęzyczną (Université catholique de Louvain) przeniesiono do zbudowanego specjalnie w tym celu Louvain-la-Neuve.

Uniwersytet założył książę Brabancji Jan IV, co zatwierdził bullą z 9 grudnia 1425 papież Marcin V. Szczególny rozkwit uczelnia przeżyła w XVI wieku, gdy związani z nią byli papież Hadrian VI, Erazm z Rotterdamu, Johannes Molanus, Juan Luis Vives, Andreas Vesalius, Ferdinand Verbiest i Gerard Merkator.

Biblioteka uniwersytecka z 1921

W czasie rewolucji francuskiej uniwersytet zniesiono. Przywrócono go pod rządami holenderskimi, ale jako uczelnię państwową. W 1834 reaktywowano uczelnię katolicką w Mechelen, którą w 1835 przeniesiono do Lowanium, likwidując jednocześnie placówkę państwową. Od chwili reaktywacji uniwersytet był instytucją francuskojęzyczną. W XX wieku wprowadzano stopniowo także język niderlandzki. W 1962 część niderlandzkojęzyczna uzyskała autonomię.

Sprawa prestiżowego uniwersytetu stanowiła jeden ze szczególnie trudnych aspektów konfliktu flamandzko-walońskiego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Uniwersytety świata (2010). Encyklopedia PWN. [dostęp 2014-08-18].
Na podstawie artykułu: "Katolicki Uniwersytet w Lowanium" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy