Kawiarnia Szkocka


Na mapach: 49°50′08,60″N 24°01′56,83″E/49,835722 24,032453

Kawiarnia Szkocka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Plac Akademicki. Budynek, na parterze którego mieściła się kawiarnia Szkocka Ulica Akademicka – po prawej dawna siedziba kawiarni

Kawiarnia Szkocka – nieistniejąca już przedwojenna lwowska kawiarnia, położona w centrum miasta, przy placu Akademickim 9, w pobliżu starego gmachu Uniwersytetu.

Kawiarnia Szkocka była lokalem o różnorodnej klienteli. Odwiedzali ją profesorowie lwowskich uczelni, zakochani, plotkarki, samotni czytelnicy gazet, bibliofile, bilardziści, żydowska inteligencja, studenci z pobliskiego Domu Akademickiego, ludzie z wszystkich stanów i sfer. Kawiarnia była także miejscem spotkań Klubu Konstrukcjonalistów.

Lwowska szkoła matematyczna | edytuj kod

Kawiarnia była miejscem codziennych długich spotkań lwowskich matematyków i miejscem tworzenia ich teorii[1]. Początkowo notatki robiono kopiowym ołówkiem na marmurowych blatach stolików kawiarnianych, później – aby uniknąć zatarcia – w grubym zeszycie dostarczonym przez żonę Stefana Banacha, Łucję. Zeszyt ten, nazwany Księgą Szkocką, stał się z czasem zbiorem problematów matematycznych. Za ich rozwiązanie oferowano różnego rodzaju nagrody, np. żywą gęś.

Wielogodzinne posiedzenia, trwające często do późnych godzin nocnych, podczas których uczestnicy dysput pili kawę, koniak, grali w szachy, słuchali muzyki, były czasem narodzin nowatorskich prac z nowej dziedziny matematyki – analizy funkcjonalnej.

W roku 2002 w Nowym Jorku ukazał się tom wierszy pt. The Scottish Cafe (polskie wydanie: Kawiarnia Szkocka 2010 rok) autorstwa Susany H. Case, inspirowany spotkaniami grupy matematyków w w/w kawiarni w epoce nadciągającej wojny światowej[2].

W 2015 roku została otwarta we Lwowie „Szkocka. Restauracja i Kawiarnia”[3], znajduje się ona jednak pod innym adresem – Prospekt Szewczenki 27, u zbiegu ulic Fredry i Hercena.

Przypisy | edytuj kod

  1. StanisławS. Ulam StanisławS., Wspomnienia z Kawiarni Szkockiej, „Wiadomości Matematyczne”, nr XII, PTM, 1969 .
  2. M.M. Urbanek M.M., Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, Warszawa: Iskry, 2014, s. 258, 269 .
  3. Історія - Українська, Ресторан “Шкотська” [dostęp 2017-10-24]  (ukr.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Kawiarnia Szkocka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy