Kazimierz Szretter


Kazimierz Szretter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kazimierz Szretter, (ur. 25 września 1931 w Warszawie, zm. 4 stycznia 2002, w Warszawie) – polski okulista-strabolog, doktor medycyny.

Życiorys | edytuj kod

Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 13 przy ulicy Raszyńskiej, w trakcie okupacji naukę kontynuował w Szkole nr 124 na Mokotowie, którą ukończył w 1944 roku. Od 1937 należał do ZHP. Od maja 1942 w Szarych Szeregach. Następnie w III batalionie 7 pułku piechoty „Garłuch” Armii Krajowej. Walczył w powstaniu warszawskim, został ranny. Znalazł się w obozie przejściowym w Pruszkowie, z którego zbiegł. Po zakończeniu wojny ukończył Gimnazjum i Liceum im. T. Reytana w Warszawie (1950). Studiował na Oddziale Sanitarno-Higienicznym Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, uzyskując tytuł lekarza i I stopień specjalizacji w zakresie epidemiologii. W 1960 r. ukończył Zaoczne Studium Prawne dla lekarzy. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Wydziale Zdrowia Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa – Stare Miasto, a następnie w Wojewódzkiej Przychodni Higieny Szkolnej. Pracował w tym czasie także jako wolontariusz w Klinice Okulistycznej AM w Warszawie. I stopień specjalizacji w dziedzinie okulistyki. uzyskał w 1959, II stopień w 1963. W 1968 obronił pracę doktorską[1]. Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Kliniki Chorób Oczu Akademii Medycznej w Warszawie, dyrektor Państwowego Szpitala Klinicznego Nr 1 w latach 1975-1984.

Głównym zainteresowaniem naukowym i zawodowym dr. K. Szrettera była strabologia (diagnostyka i leczenie choroby zezowej). Tej tematyki dotyczy większość prac publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach. Autor i współautor wielu prac opublikowanych i prezentowanych na zjazdach naukowych oraz autor rozdziału „Orzecznictwo okulistyczne” zamieszczonego w „Okulistyce współczesnej” pod redakcją prof. Orłowskiego. W uznaniu wyników pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej i organizacyjnej wielokrotnie był wyróżniany Nagrodami Rektora Akademii Medycznej w Warszawie.

Był również odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą odznaką honorową „Za Zasługi dla Warszawy”, Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża, Krzyżem Armii Krajowej i oznaką pamiątkową Akcji „Burza”.

Pochowany w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 334-5-5)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. .: KLINIKA OCZNA :., www.okulistyka.com.pl [dostęp 2018-11-15]  (pol.).
  2. Cmentarz Stare Powązki: Marja Szretter, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-05-15] .

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kazimierz Szretter" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy