Kees Schouhamer Immink


Kees Schouhamer Immink w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kornelis ("Kees") Antonie Schouhamer Immink (ur. 18 grudnia 1946 roku w Rotterdamie) – holenderski inżynier, przedsiębiorca i naukowiec. Współwynalazca płyty CD, DVD i Blu-Ray.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Immink studiował inżynierię elektryczną w Eindhoven, na Uniwersytet Techniczny w Eindhoven, gdzie otrzymał tytuł doktora w 1985 roku. W latach 1967-1998 pracował w Philips Research Laboratories w Eindhoven w Holandii. Pełni funkcje prezesa i założyciela firmy Turing Machines Inc. i gościnnie wykłada na Institute for Experimental Mathematics w Essen w Niemczech oraz na Data Storage Institute w Singapurze. W latach 2001-2002 był prezesem stowarzyszenia Audio Engineering Society.

Przyczynił się do konstrukcji i rozwoju całej gamy cyfrowych nagrywarek; systemów takich, jak Compact Disc, Compact Disc Video, DAT, DCC, DVD i Blu-ray. Odegrał decydującą role w rozwoju technologii kodowania sprzętu audio i wideo. Zaprojektował kody źródłowe EFM i EFMPlus, z których korzystają płyty CD i DVD. Jego badania naukowe są udokumentowane w ponad 100 pracach naukowych z dziedziny techniki oraz w ponad 1000 patentów z i spoza Stanów Zjednoczonych.

W 2000 otrzymał tytuł szlachecki. Został uhonorowany przez Narodową Akademię Sztuki Telewizyjnej i Nauki (NATAS) nagrodą Emmy za wybitne osiągnięcia techniczne. Jest członkiem Królewskiej Holenderskiej Akademii Nauk oraz tzw. foreign associate amerykańskiej Narodowej Akademii Technicznej

Wyróżnienia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kees A. S. Immink – GHN: IEEE Global History Network. [dostęp 2012-01-20].

Bibliografia | edytuj kod

  • Codes for Mass Data Storage Systems, Second fully revised edition, Shannon Foundation Publishers, Eindhoven, Holandia, listopad 2004.
  • The Compact Disc Story, AES Journal, pp. 458-465, May 1998 [1] (htm) [2] (pdf).
  • The future of digital audio recording, AES Journal, pp. 171-172, 1999 [3] (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kees Schouhamer Immink" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy