KiSS (rozrywka komputerowa)


KiSS (rozrywka komputerowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zrzut ekranu z gry KiSS

KiSS – komputerowa rozrywka polegająca na przebieraniu wirtualnych lalek. Przy użyciu specjalnego programu (przeglądarki KiSS) można wczytywać zestawy, a następnie na ekranie komputera bawić się w ich przebieranie. KiSS pochodzi w prostej linii od papierowych laleczek, które można było ubierać w wycinane papierowe ubranka. Nazwa jest akronimem od angielsko-japońskiego określenia Kisekae Set System (jap. 着せ替えセットシステム Kisekae Setto Shisutemu).

Pierwsze przeglądarki KiSS powstały w Japonii i siłą rzeczy tam też powstały pierwsze zestawy do nich. Często występowały w nich postacie z mang i anime, dlatego gdy ta rozrywka wyszła poza granice Japonii najszybciej i najlepiej przyjęła się właśnie wśród fanów japońskiego komiksu i filmu animowanego. Do dziś znaczna część tworzonych zestawów to postacie z mang i anime.

Przeglądarki rozwijały się wraz ze wzrostem możliwości komputerów. Początkowo były w stanie wyświetlać tylko 16 kolorów i ograniczoną ilość elementów. Kolejne wersje przeglądarek wprowadziły możliwość korzystania z 256 kolorów, a w końcu również pełnej 24 bitowej palety (tzw. Cherry KiSS). Pojawiła się także obsługa dźwięku, możliwość animacji i interakcji z użytkownikiem z wykorzystaniem specjalnego języka skryptowego (tzw. FKiSS – istnieje kilka poziomów zaawansowania skryptu).

Obecnie przeglądarki KiSS są dostępne dla większości systemów operacyjnych, zarówno tych najpopularniejszych (Linux, MacOS, Windows) jak i tych bardziej egzotycznych (AmigaOS, RiscOS).

Od strony technicznej zestaw KiSS składa się z kilku rodzajów plików: elementów graficznych (klatki, pliki *.cel), których położenie i właściwości są określone w plikach *.cnf oraz palet definiujących wykorzystywane kolory (pliki *.kcf). Opcjonalnie w zestawie mogą znajdować się pliki dźwiękowe (zwykle .mid, .au lub .wav). Zestawy Cherry Kiss korzystają z plików .cel z wbudowaną własną paleta. Dodatkowo wraz z zestawem może znajdować się plik .ktn, zawierający mały podgląd, do wyświetlenia przez przeglądarkę.

Aby zapewnić wygodne przenoszenie plików są one zarchiwizowane w postaci archiwum *.lzh. Przeglądarka KiSS zajmuje się wyświetlaniem wszystkich elementów zgodnie z regułami zawartymi w pliku .cnf. Zasada działania jest podobna do przeglądarki internetowej.

Zawartość zestawów najczęściej stanowią imitacje laleczek. Spotyka się także zestawy o innej zawartości, np. gry logiczne albo niby-klocki pozwalających budować maszyny.

Na podstawie artykułu: "KiSS (rozrywka komputerowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy