Kibibajt


Kilobajt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kibibajt) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kilobajt (skrót KB, rzadziej kB, ang. Kbyte, kbyte, kilobyte) – jednostka używana w informatyce do określenia ilości informacji lub wielkości pamięci.

Spis treści

Niejednoznaczność skrótu | edytuj kod

W przeciwieństwie do innych dziedzin nauki, w informatyce przedrostek kilo oznacza często nie krotność 103, lecz 210:

1 KB = 210 B = 1024 B 1 kB = 103 B = 1000 B 

Stosowanie tego samego skrótu literowego do oznaczenia różnych krotności (1000 i 1024) czy różnych jednostek miar (bit i bajt) może prowadzić do nieporozumień, tym bardziej że w praktyce spotyka się wszystkie możliwe kombinacje. Przykładowo krotności dziesiętnych używają producenci twardych dysków do podawania ich pojemności, zaś w telekomunikacji szybkość transmisji danych podaje się w kilobitach (tysiącach bitów) na sekundę (kbps).

Aby uniknąć niejednoznaczności, w wielu krajach (w tym w Polsce) przyjęło się używanie wielkiej litery K dla oznaczania krotności 1024, zaś małej k – dla krotności 1000. Podobnie wielka litera B oznacza bajt, mała b – bit. W krajach anglosaskich częściej kładzie się nacisk na odróżnienie bitu od bajta i w związku z tym zwykle jest stosowany skrót kbyte.

Zastosowane rozwiązania zmniejszają możliwość pomyłki, jednak jej nie likwidują – do tego wystarczy błąd przy szybkim pisaniu czy przepisywaniu.

Propozycja IEC | edytuj kod

Próbą wyjścia z tej niejednoznaczności jest zaproponowane przez IEC oznaczanie krotności 1024 przez dodanie po znaku mnożnika litery i (jak informatyka) w skrócie (np. KiB zamiast KB) i zmiana nazw krotności przez zastąpienie końcówki przedrostka dziesiętnego przez bi (jak binarny), chociaż w poszczególnych, wyraźnie zaznaczonych, przypadkach dopuszczalne jest użycie starych nazw do czasu przyjęcia się nowych[1]. Formalnie przedrostek zapisany skrótem Ki powinien więc brzmieć kibi dla odróżnienia od kilo, zaś kilobajt powinien formalnie mieć nazwę kibibajt (KiB zamiast KB czy kB).

1 KiB = 210 B = 1024 B 

W chwili obecnej propozycja nie została jeszcze powszechnie zaakceptowana[2][3][4][5] – czasem spotyka się zalecane skróty, znacznie rzadziej zalecane pełne nazwy.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. National Institute of Standards and Technology: Prefixes for binary multiples. "In December 1998 the International Electrotechnical Commission (IEC) [...] approved as an IEC International Standard names and symbols for prefixes for binary multiples for use in the fields of data processing and data transmission."
  2. Upgrading and Repairing PCs, Scott Mueller, Pg. 596, ​ISBN 0-7897-2974-1
  3. The silicon web: physics for the Internet age, Michael G. Raymer, Pg. 40, ​ISBN 978-1-4398-0311-0
  4. Knuth: Recent News. Cs-staff.stanford.edu. Retrieved on 2011-01-07.
  5. Atwood, Jeff. (2007-09-10) Gigabyte: Decimal vs. Binary. Coding Horror. Retrieved on 2011-01-07.
Na podstawie artykułu: "Kibibajt" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy