Kingston upon Thames


Na mapach: 51,4103°N 0,2995°W/51,410300 -0,299500

Kingston upon Thames w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kamień koronacyjny w Kingston Most w Kingston na publikacji z 1831

Kingston upon Thames – miejscowość w Wielkiej Brytanii, dawny ważny ośrodek miejski, w X w. miasto koronacyjne królów angielskich. Od 1965 wchodzi w skład Wielkiego Londynu jako część gminy Kingston upon Thames.

Historia | edytuj kod

Położone nad Tamizą na ważnym szlaku handlowym, Kingston było ośrodkiem miejskim już u zarania angielskiej państwowości. Pojawia się w źródłach jako jedno z centrów saskiego królestwa Wesseksu pod łacińskimi nazwami Cyningestun, Cyngestun czy Chingestun. Pierwszy raz wzmiankowane jest w latach 30. IX w. W X w. było miejscem koronacji królów Wesseksu i pierwszych królów angielskich – poczynając od Edwarda Starszego (902), a kończąc na Ethelredzie II Bezradnym (978). Świadkiem tamtych czasów jest "kamień koronacyjny", używany podczas ceremonii koronacji, obecnie stanowiący pomnik.

Zapewne pod koniec XII w. zbudowano tu most na Tamizie (zastąpiony nowym w 1. połowie XIX wieku), który decydował o dużym znaczeniu gospodarczym i militarnym ośrodka. Kingston było często odwiedzane przez królów angielskich, m.in. w 1217 król Henryk III prowadził tu negocjacje z pretendentem do korony angielskiej i późniejszym królem francuskim Ludwikiem VIII Lwem, w późniejszych wiekach znajdował się tu pałac królewski.

W 1912 powstała w mieście fabryka samolotów Sopwith Aviation Company, która z czasem przekształciła się w Hawker Siddeley – jednego z największych brytyjskich producentów lotniczych. Od 1899 działa tutaj Kingston University.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kingston upon Thames" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy