Klawerianki


Klawerianki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera (łac. Sodalitas Sancti Petri Claver pro Missionibus Africanis) – żeńskie zgromadzenie zakonne, zajmujące się opieką duchową i materialną nad misjami.

Spis treści

Powstanie zgromadzenia | edytuj kod

Powstało 29 kwietnia 1894 roku jako Sodalicja św. Piotra Klawera dla Misji Afrykańskich, z inicjatywy błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej. Z czasem przekształcił się w Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera. Zakon został zatwierdzony dnia 7 marca 1910 roku przez papieża Piusa X.

Cele | edytuj kod

Celem zakonu jest niesienie pomocy duchowej i materialnej misjom katolickim, przede wszystkim w Afryce. Jednak z biegiem czasu cel ten został poszerzony o misje na całym świecie. Duchowość zakonu jest określana jako duchowość ignacjańska. Zakon wydaje miesięcznik „Echo z Afryki i z innych kontynentów” oraz Kalendarz Klaweriański.

Habit | edytuj kod

Habit zgromadzenia jest prosty. Dominującym kolorem jest szary, jedynie kołnierzyk jest koloru białego. Siostry noszą także medalik.

Domy zakonne w Polsce | edytuj kod

Domy zakonne w Polsce znajdują się w Krośnie, Podkowie Leśnej, Krakowie, Poznaniu oraz w Świdnicy. Dom generalny znajduje się w Rzymie.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Klawerianki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy