Kodeks Becker I


Kodeks Becker w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kodeks Becker I) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Fragment Kodeksu Becker Strona 1 Kodeksu Becker

Kodeks Beckerśredniowieczny obrazkowy dokument opisujący historię misteckiego króla oraz misteckie bóstwa.

Opis | edytuj kod

Kodeks Becker jest fragmentem innego większego zagubionego kodeksu Colombino (niektóre źródła podają nazwę kodeksu jako Kodeks Colombino-Becker) i składa się z dwóch dokumentów zwanych Kodeksem Becker I i II. Manuskrypt został namalowany tradycyjna metodą prekolumbijską.

Pierwszy Kodeks składa się z 16 stron na których przedstawiona jest historia jedenastego władcy misteckiego 8 Jeleń z lat 10471068. Historia 8 Jeleń kończy się na jego morderstwie przez przybranego syna 4 Wiatr z czerwono białej dynastii. 4 Wiatr był dziesięcioletnim chłopcem kiedy to 8 Jeleń zabił jego prawdziwych rodziców w Tilantango. Sam dzięki młodemu wiekowi przeżył i został przygarnięty przez władcę, który chciał uczynić go swoim spadkobiercą. Gdy 4 Wiatr osiągną dojrzały wiek, zemścił się za śmierć rodziców i zabił 8 Jeleń a następnie zasiadł na tronie.

Drugi manuskrypt zajmuje jedynie 4 strony na których przedstawione są na dwóch poziomach misteckie bóstwa kalendarzowe wraz z ich znakami ikonograficznymi. Na niższym poziomie przedstawiono dziewięć indiańskich bóstw a na wyższym sześć, lecz ich styl jest odmienny od pozostałych.

Kodeks Becker podobnie jak Kodeks Selden uważany jest za palimpsest. W wielu miejscach występują ślady wymazania wcześniejszego tekstu lub obrazka. Pomimo wyraźnych oznak celowego zniszczenia lub wycięcia stron uważa się go za dokument mający posłużyć w dyskusji na temat odzyskania utraconych ziem na rzecz Hiszpanów.

Obydwa Kodeksy Becker I i Becker II znajdują się w Muzeum w Wiedniu.

Publikacje | edytuj kod

  • Codex Becker no. 1. Manuscrit mexicain; pub. par Henri de Saussure. [Génève], 1891.
  • Kodeksy Becker I / II ; Muzeum w Vienie. komentarz i red. Karl A. Nowotny. Oryginał hiszpański Baron Humboldt; México: Instituto Nacional de Historia e Antropologia, 1964.
  • Códice Egerton-Becker, II. La gran familia de los reyes mixtecos Jansen, Maarten, wyd.Fondo de Cultura Económica, ​ISBN 968-16-4482-4
  • Maria Stern: Malowane księgi Dawnych Narodów Meksyku. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 1980.
Na podstawie artykułu: "Kodeks Becker I" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy