Kolej kabinowa


Kolej kabinowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kolej linowa na Kasprowy Wierch Kolej linowa na Hohtälli

Kolej kabinowa – rodzaj napowietrznej kolei linowej, która transportuje turystów lub narciarzy z dolnej stacji na górną stację, i w przeciwnym kierunku, w dwóch kabinach.

Charakterystyka | edytuj kod

Kolej kabinowa różni się od kolei gondolowej wielkością wagoników oraz ich liczbą. Kolej kabinowa ma dwie duże kabiny, będące dla siebie przeciwwagą. Przeważnie lina nośna jest nieruchoma, a dwie kabiny połączone są liną napędową. W przypadku kolei kabinowej na stacjach dolnej i górnej kabiny nie są wyprzęgane, a zatrzymują się przy peronach, pozwalając pasażerom na opuszczenie kabiny, a kolejnym osobom na zajęcie miejsca w wagonach. Duże koleje kabinowe mogą pomieścić nawet 150 osób (jak np. kolej na Hohtälli w ośrodku narciarskim Zermatt w Szwajcarii).

Koleje kabinowe w Polsce | edytuj kod

W Polsce działa jedna kolej kabinowa:

Bibliografia | edytuj kod

  • Marek Baran: Koleje linowe i wyciągi narciarskie w Polsce. Historia i dzień dzisiejszy. Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, 2010. ISBN 978-83-7729-036-1.
Na podstawie artykułu: "Kolej kabinowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy