Kolonia Emma w Radlinie


Kolonia Emma w Radlinie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Budynki Kolonii Emma w Radlinie Zrewitalizowana część osiedla Emma. Willa dyr. Rudolfa Wachsmanna

Kolonia Emma w Radliniewczesnomodernistyczne osiedle przykopalniane zaprojektowane i wybudowane w Radlinie w województwie śląskim po 1897 roku i w latach 1910-1913.

Pierwsze budynki powstały w 1897 roku i były przeznaczone dla urzędników pracujących w Kopalni "Emma" (wzdłuż dzisiejszej ul. Korfantego, wówczas Kaiser-Wilhelmstraße). Projektantem tej części osiedla zwanej starą kolonią, był prawdopodobnie A. Becher[1]. Zgrupowane są w rejonie ulicy Bronisława Czecha i Pocztowej, a kilka znajduje się przy ulicy Korfantego. Drugi etap budowy to lata 1910-1913. Powstał wówczas przy ulicy Korfantego i Mielęckiego zespół budynków 12-rodzinnych z mieszkaniami o powierzchni 43 m2 (w układzie grzebieniowym) i 55 m2 (przyuliczne) z toaletami w pomieszczeniach gospodarczych, a także zespół budowli szkolnych oraz willa dyrektora kopalni Emma. Zabudowa drugiego etapu nawiązywała do idei osiedla-ogrodu, zaś architektonicznie przypominały domy typu „cottage”[2]. Projektantem tej części byli William Müller[1][3]. Rozbudowę kolonii projektował Hans Poelzig, jednak jego projektu nie zrealizowano.

Przy ulicy Korfantego powstały także domy mieszkalne przeznaczone dla urzędników w formie podmiejskich willi i budynki użyteczności publicznej, w tym domy kwaterunkowe dla górników (ul. Mariacka). Jeden z nich pełnił rolę siedziby magistratu i policji. Przed wybuchem II wojny światowej był używany przez sztab Obrony Narodowej[1].

W 1913 osiedle składało się z 14 budynków mieszkalnych dla urzędników, 49 domów rodzin robotniczych, 20 pokoi dla kawalerów, budynku naczelnika, domu towarowego, gospody, biblioteki, łaźni, pralni, pieców piekarniczych, zakładu fryzjerskiego oraz trzech domów noclegowych[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d MarekM. Gajda MarekM., AnnaA. Syska AnnaA., Zabytki przemysłu i techniki, Magdalena Lachowska (red.), Katowice: Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, 2013 (Wiadomości konserwatorskie województwa śląskiego), ISBN 978-83-85871-68-2 .
  2. Paweł Porwoł: Osiedla robotnicze w Radlinie i Pszowie. Wodzisław Śląski: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, 2005.
  3. AnnaA. Syska AnnaA., Osiedle robotnicze Emma w Radlinie, „Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego” [dostęp 2018-09-20]  (ang.).


Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kolonia Emma w Radlinie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy