Koloroa


Koloroa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koloroa – hiszpański awangardowy film krótkometrażowy, nakręcony w technice wideo przez malarzy El Hortelano i Ceesepe i fotograficzkę Oukę Lele w okresie madryckiej movidy. Trwał 26 minut i bazował na estetyce telewizyjnego programu informacyjnego[1].

Koloroa nakręcona była w estetyce surrealistycznej. Włączono do niej też inne dzieła sztuki np. filmy z fragmentami happeningu, jaki El Hortelano i jego partnerka Ouka Lele przygotowali z okazji pierwszej wystawy El Hortelano zorganizowanej w galerii René Metrása w Barcelonie oraz fotografie Ouki Lele[1].

Film wyświetlono w 1981 roku w barcelońskiej Fundació Joan Miró. Wyemitowano go także w związanym z movidą programie La edad de oro, madryckim klubie Rock-Ola, w Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía oraz zagranicznych stacjach telewizyjnych (m.in. w Niemczech, USA, Holandii i Japonii)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Weronika Bryl: Madrycka „movida” jako ruch kulturowy. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2008, s. 157. ISBN 978-83-7177-526-0.
  2. Weronika Bryl: Madrycka „movida” jako ruch kulturowy. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2008, s. 158. ISBN 978-83-7177-526-0.
Na podstawie artykułu: "Koloroa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy