Komarowo


Na mapach: 53°32′06″N 14°44′38″E/53,535000 14,743889

Komarowo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komarowo (niem. Karlshof) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów[1][2].

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego. W roku 2009 miejscowość liczyła 616 mieszkańców.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Wieś leży ok. 6 km na południowy zachód od Goleniowa, na skraju Doliny Dolnej Odry i Równiny Goleniowskiej porośniętej Puszczą Goleniowską, ok. 3 km na południe od rzeki Iny, ok. 4 km na zachód od drogi ekspresowej S3.

Historia | edytuj kod

Komarowo powstało na planie owalnicy. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1777 r. Założycielem wsi był Karl Otto von Blankenburg i magistrat Goleniowa. Została ona nazwana Carlshof - od imienia jej założyciela. W zachodniej części wsi powstał folwark z pałacem, resztę tworzyły domy chłopskie. Pierwsi koloniści sprowadzeni zostali z głębi Niemiec i Niderlandów. Od 1905 r. Komarowo było w posiadaniu rodziny von Petersdorf, a od 1928 r. Pomorskiego Towarzystwa Ziemskiego (Pommersche Landgeselschaft). We wsi znajdował się kościół, folwark, świetlica i wiatrak. Po 1945 r. folwark przejęty został przez Państwowe Gospodarstwo Rolne, a wieś zasiedlona przez robotników rolnych gospodarstwa rolnego i indywidualnych gospodarzy, następnie połączono ją z miejscowością Kłosowice[3]. Po wojnie miejscowość była siedzibą gminy Lubczyna.

Zabytki i atrakcje turystyczne | edytuj kod

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego

Kościół filialny pw. Przemienienia Pańskiego, rzymskokatolicki należący do parafii pw. św. Piotra i św Pawła w Borzysławcu, dekanatu Goleniów, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej.

Elementy zespołu folwarcznego (pałac) z poł. XIX wieku.

Nowym elementem są dwa popegeerowskie osiedla bloków mieszkalnych. Obecna zabudowa wsi w głównej mierze pochodzi z XIX w. i początków XX w., natomiast w założeniu byłego gospodarstwa rolnego prawie wszystkie budynki gospodarcze i mieszkalne są wybudowane po 1945 r. lub całkowicie przebudowane.

Oświata | edytuj kod

W Komarowie znajduje się Szkoła Podstawowa im. Joanny Kulmowej.

Gospodarka | edytuj kod

We wsi jest również drukarnia, kilka niewielkich zakładów usługowych i przemysłowych.

Sport | edytuj kod

B-klasowy klub sportowy we wsi to "Komarex" Komarowo.

Przypisy | edytuj kod

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. GUS. Rejestr TERYT
  3. Historia. „UMiG”. Goleniów. 
Na podstawie artykułu: "Komarowo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy