Kompost


Kompost w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kompostowanie kompostu w kompostowniku Ziemia kompostowa

Kompostnawóz organiczny wytwarzany z odpadów roślinnych i zwierzęcych w wyniku częściowego, tlenowego rozkładu (butwienie) przez mikroorganizmy poprzez proces kompostowania.

Spis treści

Dojrzewanie kompostu | edytuj kod

Kompostowanie przebiega w pryzmach kompostowych, kompostownikach lub specjalnych bioreaktorach, a także w toaletach kompostujących. Pod pojęciem dojrzewania kompostu rozumieć należy zachodzące procesy rozkładu materiału organicznego składowanego w pryzmie kompostowej lub kompostownikach, który zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu miesięcy[1][2],.

Wykorzystanie | edytuj kod

Kompost wzbogaca glebę w próchnicę, zwiększa żyzność gleby, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną. Sprawia, że gleba staje się przewiewna i pulchna. Poprawia wzrost i rozwój roślin. Stosuje się go jako składnik podłoża dla upraw warzyw oraz kwiatów rabatowych i doniczkowych, a także jako nawóz organiczny w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie, w parkach i ogrodach. Kompost nie ma szkodliwego wpływu ani na rośliny czy też na zwierzęta w nim żyjące niezależnie od zastosowanej dawki[3].

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zakładanie i formowanie pryzm kompostowych
  2. Kompost - co to jest, jak zrobić, zastosowanie
  3. Anna Skórkowska: Nawozy organiczne (pol.). 2013. [dostęp 2013-19-06].


Kontrola autorytatywna (materia organiczna):
Na podstawie artykułu: "Kompost" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy