Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019


Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

17. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się 24 listopada 2019 w Arenie Gliwice. Organizatorem była Europejska Unia Nadawców we współpracy z Telewizją Polską.

Finał konkursu wygrała Viki Gabor, reprezentantka Polski z piosenką „Superhero

Spis treści

Lokalizacja | edytuj kod

Miejsce organizacji konkursu | edytuj kod

Gliwice Położenie Gliwic w Polsce.

10 grudnia 2018 ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Polsce[5]. 6 marca 2019 poinformowano, że zostanie rozegrany na terenie Areny Gliwice[6].

Proces wyboru miejsca organizacji | edytuj kod

Dzięki wygranej w konkursie w 2018 Roksany Węgiel, reprezentantki Polski, TVP miała pierwszeństwo do aplikowania do roli gospodarza następnego finału. Chęć przygotowania widowiska w kraju wyrazili wówczas prezes TVP Jacek Kurski[7] i prezydent RP Andrzej Duda[8].

23 listopada 2018 Jon Ola Sand, kierownik wykonawczy konkursu z ramienia Europejskiej Unii Nadawców (EBU), poinformował podczas konferencji prasowej 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, że organizacja rozważa możliwość organizacji kolejnego finału przez państwo, które wygra w 2018. Przed rozegraniem 16. finału chęć organizacji kolejnego konkursu wyraziła telewizja z Armenii[9]. Po finale aplikację mieli nadesłać nadawcy z Armenii, Kazachstanu i Polski[10]. 10 grudnia ogłoszono Polskę jako gospodarza konkursu w 2019[5].

Po finale konkursu w 2018 Jacek Kurski w wywiadzie dla Wirtualnych Mediów stwierdził, że konkurs prawdopodobnie nie odbędzie się w Warszawie z powodu braku w mieście odpowiedniej hali do organizacji widowiska[7]. Powtórzył te słowa również 13 grudnia w wywiadzie dla Radia Zet[11], dodając, że konkurs może być zorganizowany w: Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Łodzi czy Szczecinie. Wymienił też kryteria, na podstawie których będzie wybrany gospodarz: budżet miasta i dostępność odpowiedniej bazy hotelowej oraz hali widowiskowej do wynajmu na miesiąc przed rozegraniem finału[11]. Chęć przygotowania konkursu wyrazili m.in. włodarze Gliwic, którzy zaproponowali Arenę Gliwice jako potencjalne miejsce organizacji widowiska[12].

17 stycznia 2019 Noel Curran, dyrektor generalny EBU, ogłosił, że konkurs odbędzie się w Krakowie[13]. Następnego dnia TVP wydało oświadczenie, że nie doszło jeszcze do wyboru miasta[14]. Ostatecznie ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Gliwicach[6].

Miejsce organizacji | edytuj kod

Arena Gliwice, miejsce organizacji konkursu.

Arena Gliwice to hala widowiskowo-sportowa, zapewnia ponad 17 tys. miejsc siedzących i stojących w Arenie Głównej[2]. Jest jedną z największych hal widowiskowo-sportowych w kraju[3].

Uroczysta ceremonia otwarcia konkursu odbyła się 18 listopada w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Przebieg konkursu | edytuj kod

Projekt graficzny konkursu i sceny | edytuj kod

Pod koniec kwietnia pojawiły się spekulacje medialne, jakoby hasło przewodnie konkursu brzmiało Share the Joy[16] (tłum. Podziel się radością), co kilka tygodni później zostało potwierdzone za pośrednictwem oficjalnych kanałów społecznościowych dotyczących Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci[2].

Viki Gabor podczas sesji zdjęciowej na ściance sponsorskiej zawierającej oficjalne logo i slogan 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci.

13 maja na konferencji prasowej dotyczącej Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 zaprezentowano logotyp konkursu[17], przedstawiający jaskrawy latawiec, który – jak tłumaczyli organizatorzy – symbolizuje „wolność, światło i radosne chwile”[18].

30 września organizatorzy udostępnili projekt sceny konkursowej, której pomysłodawcą jest Jorgos Stylianu-Matsis[19]. Instalacja zawierała światła LED na środku sceny oraz na wybiegach przy publiczności[19].

Prowadzący | edytuj kod

22 sierpnia ogłoszono, że finał konkursu poprowadzą Ida Nowakowska, Aleksander Sikora i Roksana Węgiel, zwyciężczyni konkursu w 2018[20]. 24 września podano, że ceremonię otwarcia konkursu poprowadzi Mateusz Szymkowiak, a za przebieg konferencji prasowych odpowiadać będzie Agata Konarska[21].

Motyw muzyczny | edytuj kod

9 października ogłoszono stworzenie utworu muzycznego, będącego zarazem motywem przewodnim konkursu, za który odpowiadać będzie Gromee, producent muzyczny i reprezentant Polski w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji[22]. Utwór „Share the Joy” został premierowy wykonany 18 listopada podczas ceremonii oficjalnego otwarcia konkursu, podczas którego wykonali ją Roksana Węgiel wraz ze wszystkimi uczestnikami konkursu. Numer ponownie zaprezentowano w trakcie niedzielnego koncertu finałowego.

20 listopada premierę miała piosenka promocyjna konkursu „Życie to gra”, którą zaśpiewali: Ula Kowalska, Nela Zawadzka, Milena Grigoryan, Antek Scardina i Paweł Szymański[23].

Kontrowersje | edytuj kod

Tatjana Meżenciewa i Denbieriel Oorżak w trakcie prób do występu

Utrata przytomności reprezentanta Rosji | edytuj kod

Podczas pierwszych prób reprezentant Rosji Denbieriel Oorżak uległ utracie przytomności na scenie konkursowej w Gliwicach[24]. Na miejscu natychmiast została udzielona mu pomoc medyczna, zapewniona przez organizatorów, a następnie został przewieziony do szpitala, gdzie wykonano rutynowe badania[25]. Jeden z wolontariuszy oznajmił, że był świadkiem, że rosyjska delegacja nakazała reprezentantom Rosji nie kontaktować się z reprezentantką Ukrainy, Sofiją Iwanko, a także wywierającej presji przez szefa rosyjskiej delegacji na chłopcu i dziewczynce, co w opinii wolontariusza mogło skutkować utratą przytomności[26]. Kilka godzin po incydencie na oficjalnych kanałach społecznościowych Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci dodano oświadczenie dotyczące wydarzeń, które jednak nie pokrywały się z informacjami podawanymi przez rzekomych świadków zdarzenia[27]. Poinformowano wówczas, że do zdarzenia doszło przez zły stan zdrowia chłopca[28]. Partnerka sceniczna, Tatjana Meżenciewa, także potwierdziła informacje zawarte w oświadczeniu na swoim oficjalnym profilu na Instagramie[29][30]. 22 listopada duet odbył kolejne próby sceniczne do występu[31], a w weekend zaprezentował się podczas koncertów konkursowych.

Uczestnicy | edytuj kod

18 lipca Europejska Unia Nadawców ogłosiła listę państw uczestniczących w konkursie[32]. W finale wzięli udział reprezentanci z 19 państw, w tym z Hiszpanii, która powróciła na konkurs po 13 latach[33]. Z udziału w konkursie wycofały się telewizje z Azerbejdżanu oraz Izraela.

18 listopada EBU udostępniła kolejność startową występów w finale. Wcześniej, w trakcie ceremonii otwarcia konkursu, został wylosowany został pierwszy i ostatni występ oraz numer startowy kraju-gospodarza (Polski).

Wyniki | edytuj kod

Jury | edytuj kod

Głosowanie online | edytuj kod

Pozostałe kraje | edytuj kod

Aby nadawca publiczny z danego kraju mógł wziąć udział w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, musi być aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Nie wiadomo, czy EBU zaprasza do uczestnictwa wszystkich 56 aktywnych członków stowarzyszenia, tak jak ma to miejsce w przypadku Konkursu Piosenki Eurowizji.

Aktywni członkowie Europejskiej Unii Nadawców | edytuj kod

 •  Bułgaria – 11 września 2018 Byłgarska nacionałna telewizija (BNT) oświadczyła, że nie ma w planach powrotu na konkurs[62]. 8 czerwca poinformowano, że BNT ma ogromne długi i są blisko bankructwa, przez co zmiana zdania była praktycznie niemożliwa[63]. W późniejszym terminie ogłoszono listę uczestników na której nie pojawiła się Bułgaria.
 •  Czarnogóra – 2 czerwca Radiotelevizija Crne Gore (RTCG) potwierdziła, że nie powróci do konkursu przez problemy budżetowe[64].
 • Czechy – 19 czerwca Česká televize ogłosiła, że Czechy nie zadebiutują w konkursie w 2019 roku z powodu skupienia się na Konkursie Piosenki Eurowizji[65].
 • Finlandia – 10 czerwca nadawca Yle poinformował, że nie zadebiutuje w konkursie w 2019. Powodem jest niechęć do umieszczania dzieci w konkursach dla dorosłych oraz brak programów, dzięki którym można by było wybrać potencjalnego reprezentanta[66].
 •  Łotwa – 14 czerwca stacja Latvijas Televīzija potwierdziła, że nie powróci do konkursu w tej edycji z powodu skupienia się na Konkursie Piosenki Eurowizji 2020 oraz Chórze Roku Eurowizji 2019[67].
 •  Norwegia – 11 kwietnia stacja NRK potwierdziła, że nie powróci do konkursu w tej edycji, ponieważ ich zasady nie pasują do tego typu konkursów, ale NRK będzie obserwować konkurs dokładniej niż wcześniej.
 • Niemcy – 10 maja stacja KiKA, dziecięcy kanał telewizyjny ARD i ZDF, poinformował, że Niemcy nie zadebiutują w 2019, mimo że program stacji to uwzględniał[68]. 22 listopada poinformowano, że niemiecka delegacja przybyła do Polski, by obserwować konkurs i jego przebieg[69].
 • Szkocja – 29 czerwca BBC Alba potwierdziło, że nie zadebiutuje w 2019 z powodu udziału w Chórze Roku Eurowizji 2019, jednak potwierdzono, że odbyły się rozmowy dotyczące uczestnictwa, które mogłyby pozwolić Szkocji uczestniczyć w 2020 roku[70].
 • Słowacja – rzecznik Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) oświadczył, że obecnie stacja nadzoruje i ocenia możliwość debiutu w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w przyszłości[71][72], mimo wszystko kilka dni później poinformowano, że te informacje były plotkami i potwierdzono, że Słowacja nie ma w planach debiutu w konkursie[73].
 •  Słowenia – 3 czerwca Radiotelevizija Slovenija potwierdziła, że nie powrócą do konkursu w 2019 z powodu kosztów udziału[74].
 •  Wielka Brytania – 8 kwietnia sieć ITV potwierdziła, że kraj nie powróci do konkursu w 2019, z powodu niskiego zainteresowania konkursem w 2006[75].

Nadawcy publiczni i komentatorzy | edytuj kod

Sekretarze | edytuj kod

Komentatorzy | edytuj kod

Kraje uczestniczące w konkursie | edytuj kod

Kraje nieuczestniczące w konkursie | edytuj kod

Oglądalność | edytuj kod

18 grudnia 2019 roku EBU ogłosiło, że oglądalność konkursu była druga co do ilości w historii wszystkich 17 edycji konkursu. Wyżej znalazła się tylko edycja organizowana w 2006 roku[104].

 Hiszpania - 1,5 mln[105]

 Holandia - 252 tys.[106]

 Francja - 979 tys.[107]

 Polska - 5,5 mln[108]

 Portugalia - 350 tys.[109]

 Rosja - 2,2 mln[104]

 Włochy - 42 tys.[110]

Przypisy | edytuj kod

 1. Gdzie odbędzie się Eurowizja Junior 2019? Zdjęcia sceny | Party.pl, party.pl [dostęp 2020-04-13]  (pol.).
 2. a b Junior Eurovision 2019: Share the Joy, junioreurovision.tv [dostęp 2019-05-13] .
 3. Junior Eurovision'19: Roksana Węgiel to Perform Twice During Final, Eurovoix, 12 listopada 2019 [dostęp 2019-11-15]  (ang.).
 4. Junior Eurovision'19: Participants to Record Postcards & Common Song in Silesia, Eurovoix, 12 listopada 2019 [dostęp 2019-11-15]  (ang.).
 5. a b Polska organizatorem Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2019! (pol.). W: Telewizja Polska [on-line]. centruminformacji.tvp.pl, 2018-12-10. [dostęp 2018-12-10].
 6. a b Evert Groot: Gliwice-Silesia Host City of Junior Eurovision 2019 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. junioreurovision.tv, 2019-03-06. [dostęp 2019-03-06].
 7. a b Roksana Węgiel wygrała Eurowizję Junior. Prezes TVP: chcemy organizować finał za rok, jesteśmy gotowi (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-11-25. [dostęp 2018-11-26].
 8. Roksana Węgiel wygrała Konkurs Eurowizji dla dzieci (...) (pol.). W: Twitter [on-line]. twitter.com, 2018-11-26. [dostęp 2018-11-26].
 9. Ignacy Sroka: Kto będzie gospodarzem Eurowizji Junior 2019? (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2018-11-24. [dostęp 2018-11-26].
 10. Maciej Błażewicz: Polska zorganizuję Eurowizję Junior. Wszystko co chcesz wiedzieć na ten temat! (pol.). dziennik-eurowizyjny.pl, 2018-12-10. [dostęp 2018-12-11].
 11. a b Eurowizja Junior 2019 w Polsce: w jakim mieście odbędzie konkurs? Mamy komentarz Jacka Kurskiego (pol.). W: Radio Zet [on-line]. radiozet.pl, 2018-12-13. [dostęp 2018-12-13].
 12. Eurowizja Junior w Arenie Gliwice? Poseł pisze do TVP (pol.). W: Dzisiaj w Gliwicach [on-line]. dzisiajwgliwicach.pl, 2018-12-07. [dostęp 2018-12-13].
 13. Beata Prętnicka: Eurowizja Junior 2019 W KRAKOWIE! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2019-01-18. [dostęp 2019-01-18].
 14. Komunikat TVP na temat miasta-gospodarza konkursu Eurowizji Junior (pol.). W: Telewizja Polska [on-line]. centruminformacji.tvp.pl, 2019-01-18. [dostęp 2019-01-18].
 15. POLSKA ZORGANIZUJE EUROWIZJĘ JUNIOR! Wszystko co chcesz wiedzieć na ten temat!, Dziennik-Eurowizyjny.pl, 10 grudnia 2018 [dostęp 2019-07-06]  (pol.).
 16. ArkadiuszA. Sochański ArkadiuszA., Junior-Eurowizja.pl: „Junior Eurowizja 2019: Poznaliśmy Logo I Slogan?!”, Junior-Eurowizja.pl, 30 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-30]  (pol.).
 17. Junior Eurovision 2019: Share the Joy, junioreurovision.tv, 13 maja 2019 [dostęp 2019-06-20] .
 18. Gliwice-Silesia 2019, junioreurovision.tv [dostęp 2019-06-20] .
 19. a b Evert Groot: This is what the stage of Junior Eurovision 2019 will look like (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. junioreurovision.tv, 2019-09-30. [dostęp 2019-09-30].
 20. Proud to present: The presenters of Junior Eurovision 2019! - Junior Eurovision Song Contest – Gliwice-Silesia 2019, junioreurovision.tv [dostęp 2019-08-23] .
 21. Nowi prowadzący Eurowizję Junior! – eurowizja.org, eurowizja.org [dostęp 2019-11-23]  (pol.).
 22. AnthonyA. Granger AnthonyA., Gromee To Create The Theme Song For Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 9 października 2019 [dostęp 2019-10-09]  (ang.).
 23. Eurowizja Junior 2019: tak brzmi piosenka promująca konkurs. Posłuchaj! – eurowizja.org, eurowizja.org [dostęp 2019-11-23]  (pol.).
 24. AnthonyA. Granger AnthonyA., Russia: Denberel Oorzhak Advised to Rest After Falling Ill During Rehearsals, Eurovoix, 20 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21]  (ang.).
 25. BartoszB. Wojsa BartoszB., Eurowizja Junior 2019: Rosjanin Denberel Oorzhak zasłabł podczas próbnych występów, Dziennik Zachodni, 20 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21]  (pol.).
 26. r/eurovision - Denberel Oorzhak (Junior Eurovision 2019 Russia) had a heart attack during the rehearsals and is currently in hospital, reddit [dostęp 2019-11-21]  (ang.).
 27. Eurowizja Junior 2019 w Polsce: Rosja odpada?, pl.sputniknews.com [dostęp 2019-11-21]  (pol.).
 28. JuniorJ. Eurovision JuniorJ., Statement regarding Russia’s JESC performer Denberel Oorzhak.pic.twitter.com/tO6nSDC4cB, @EurovisionJr, 2019 [dostęp 2019-11-21]  (kat.).
 29. Russian JESC singer Denberel Oorzhak "will remain in hospital overnight" after falling ill on stage, wiwibloggs, 20 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21]  (ang.).
 30. Татьяна Меженцева na Instagramie: „Друзья, как вы уже знаете, сегодня у нас была первая репетиция на сцене Arena Gliwice, и @denberel_oorzhak потерял сознание. Сейчас…”, Instagram [dostęp 2019-11-21]  (pol.).
 31. Eurowizja Junior 2019: Rosja jednak wystąpi w konkursie. Jak czuje się 13-latek? - Plejada.pl, plejada.pl [dostęp 2019-11-23]  (pol.).
 32. Nineteen countries will participate at the 2019 Junior Eurovision Song Contest!. Junior Eurovision Song Contest 2019-07-18. [dostęp 2019-07-18].
 33. ¡Bienvenido España! Spain returns to the contest after 13 years, junioreurovision.tv, 26 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-27] .
 34. Final of Gliwice-Silesia 2019, junioreurovision.tv [dostęp 2019-11-18] .
 35. These are the 19 countries taking part in Junior Eurovision 2019, junioreurovision.tv, 18 lipca 2019 [dostęp 2019-07-18] .
 36. Jordan Anthony will represent Australia in Gliwice-Silesia, junioreurovision.tv, 1 września 2019 [dostęp 2019-09-01] .
 37. Australia: Jordan Anthony's „We Will Rise” is released, ESCXTRA.com, 6 października 2019 [dostęp 2019-10-06]  (ang.).
 38. a b EmilyE. Herbert EmilyE., France: Carla to Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 11 października 2019 [dostęp 2019-10-11]  (ang.).
 39. a b LouiseL. LaFleur LouiseL., Russia chooses Tatyana Mezhentseva and Denberel Oorzhak, JuniorEurovision.tv, 24 września 2019 [dostęp 2019-09-24]  (ang.).
 40. EmilyE. Herbert EmilyE., North Macedonia: Mila Morskov to Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 9 lipca 2019 [dostęp 2019-07-09]  (ang.).
 41. r, North Macedonia: Song Title, Stage Director & Composers Released For Junior Eurovision 2019, ESCTAKEOVER.com, 8 października 2019 [dostęp 2019-10-08]  (ang.).
 42. Spain picks Melani Garcia for Junior Eurovision 2019, junioreurovision.tv, 24 lipca 2019 [dostęp 2019-07-29] .
 43. MarcoM. González MarcoM., Giorgi Rostiashvili to represent Georgia at Junior Eurovision 2019, ESCplus, 26 maja 2019 [dostęp 2019-05-26]  (ang.).
 44. Georgia: Giorgi Rostiashvili to Sing „We Want to Love” at Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 25 września 2019 [dostęp 2019-09-28]  (ang.).
 45. a b Elizaveta Misnikova to represent Belarus at Junior Eurovision 2019, tvr.by [dostęp 2019-09-20] .
 46. Malta announces their Junior Eurovision 2019 artist: Eliana Gomez Blanco, junioreurovision.tv, 20 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-20] .
 47. Eliana Gomez Blanco - We Are More - Malta 🇲🇹 - Official Music Video - Junior Eurovision 2019, junioreurovision.tv [dostęp 2019-10-14] .
 48. EmilyE. Herbert EmilyE., Wales: Erin to Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 24 września 2019 [dostęp 2019-09-24]  (ang.).
 49. EmilyE. Herbert EmilyE., Wales: Junior Eurovision 2019 Song Title and Composers Revealed, Eurovoix, 19 września 2019 [dostęp 2019-09-20]  (ang.).
 50. EUROVISION KAZAKHSTAN na Instagramie: „Yerzhan Maxim🌟 @maksim_erjan will present Kazakhstan🇰🇿 at Junior Eurovision 2019 @junioreurovisionofficial , November 24 in Gliwice!…”, Instagram [dostęp 2019-07-29]  (pol.).
 51. Kazakhstan: Yerzhan Maxim Releases „Armanyńnan Qalma”, Eurovoix, 10 października 2019 [dostęp 2019-10-10]  (ang.).
 52. Viki Gabor - Poland — Gliwice-Silesia 2019, junioreurovision.tv [dostęp 2019-11-24] .
 53. a b Anna Kearney - Ireland – Gliwice-Silesia 2019, junioreurovision.tv [dostęp 2019-10-06] .
 54. a b Sofia Ivanko will represent Ukraine at Junior Eurovision 2019, junioreurovision.tv, 19 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-19] .
 55. a b NeilN. Farren NeilN., The Netherlands: Matheu to Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 28 września 2019 [dostęp 2019-10-10]  (ang.).
 56. a b NeilN. Farren NeilN., Armenia: Karina Ignatyan to Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 15 września 2019 [dostęp 2019-09-15]  (ang.).
 57. NeilN. Farren NeilN., Portugal: Joana Almeida to Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 26 września 2019 [dostęp 2019-10-10]  (ang.).
 58. Joana Almeida - Vem Comigo (Come With Me) – Portugal 🇵🇹 - Official Music Video - JESC 2019, junioreurovision.tv [dostęp 2019-10-14] .
 59. a b Marta Viola - La Voce Della Terra - Italy 🇮🇹 - Official Music Video - Junior Eurovision 2019, junioreurovision.tv [dostęp 2019-10-14] .
 60. a b Albania: Isea Çili To The Junior Eurovision Song Contest 2019, Eurovoix, 29 września 2019 [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 61. a b RTS, Radio televizijaR. Srbije Radio televizijaR., Radio Television ofR.T. Serbia Radio Television ofR.T., Изабран је представник Србије за такмичење „Junior Eurovision Song Contest 2019”, rts.rs [dostęp 2019-09-16] .
 62. Emily Herbert: Bulgaria: No Plans For Junior Eurovision Return in 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-11. [dostęp 2018-12-29].
 63. OwenO. Purcell OwenO., It’s all over for Bulgarian National Television, as more than 9 million of Euro debt is stacked up and they’re declared bankrupt., Eurovision Takeover, 8 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-22]  (ang.).
 64. AnthonyA. Granger AnthonyA., Montenegro: RTCG Will Not Be Returning to Junior Eurovision in 2019, Eurovoix, 2 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-10]  (ang.).
 65. Eurofestivales: República Checa descarta debutar en Eurovisión Junior 2019, Eurofestivales, 19 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-19] .
 66. Eurofestivales: Finlandia: YLE descarta debutar en Eurovisión Junior 2019, Eurofestivales, 10 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-10] .
 67. Junior Eurovision 2019 Archives, Eurovoix [dostęp 2019-06-19]  (ang.).
 68. Eurofestivales: Alemania: KIKA no participará en Eurovisión Junior 2019, Eurofestivales, 10 maja 2019 [dostęp 2019-06-10] .
 69. AnthonyA. Granger AnthonyA., Germany: Delegation Observing Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 22 listopada 2019 [dostęp 2019-11-22]  (ang.).
 70. OwenO. Purcell OwenO., Scotland will not debut in Junior Eurovision 2019., Eurovision Takeover, 29 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-29]  (ang.).
 71. Eurofestivales: ¿Posible debut de Eslovaquia en Eurovisión Junior 2019?, Eurofestivales, 7 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-07] .
 72. OwenO. Purcell OwenO., Slovakia: Possible debut in Gilwice?, Eurovision Takeover, 7 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-07]  (ang.).
 73. NeilN. Farren NeilN., Slovakia: No Debut in Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 10 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-11]  (ang.).
 74. AnthonyA. Granger AnthonyA., Slovenia: RTVSLO Rules Out Junior Eurovision Return Due To Cost Of Participation, Eurovoix, 9 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-10]  (ang.).
 75. Eurofestivales: Reino Unido: ITV descarta participar en Eurovisión Junior 2019, Eurofestivales, 8 kwietnia 2019 [dostęp 2019-06-10] .
 76. AnthonyA. Granger AnthonyA., Armenia: Erik Antonyan Confirmed as Spokesperson for Junior Eurovision, Eurovoix, 22 listopada 2019 [dostęp 2019-11-22]  (ang.).
 77. a b c d e f g h i IfigeneiaI. Filippidou IfigeneiaI., These are the Junior Eurovision 2019 spokespersons, ESCplus, 24 listopada 2019 [dostęp 2019-11-25]  (ang.).
 78. AnthonyA. Granger AnthonyA., Albania: Efi Gjika Announced as Spokesperson, Eurovoix, 17 listopada 2019 [dostęp 2019-11-17]  (ang.).
 79. AnthonyA. Granger AnthonyA., Georgia: Anastasia Garsevanishvili Revealed as Spokesperson, Eurovoix, 20 listopada 2019 [dostęp 2019-11-20]  (ang.).
 80. RTVE, Eurovisión Junior 2019 - Tony Aguilar y Julia Varela comentarán el festival en TVE, RTVE.es, 23 października 2019 [dostęp 2019-11-15]  (hiszp.).
 81. Junior Songfestival (@jrsongfestival) • Zdjęcia i filmy na Instagramie, www.instagram.com [dostęp 2019-11-25]  (pol.).
 82. AnthonyA. Granger AnthonyA., Poland: Marianna Józefina Piątkowska To Reveal Jury Points, Eurovoix, 23 listopada 2019 [dostęp 2019-11-23]  (ang.).
 83. AnthonyA. Granger AnthonyA., Russia: Khryusha Revealed as Spokesperson for Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 22 listopada 2019 [dostęp 2019-11-22]  (ang.).
 84. AnthonyA. Granger AnthonyA., Serbia: Bojana Radovanović to Reveal Serbian Jury Vote at Junior Eurovision, Eurovoix, 18 listopada 2019 [dostęp 2019-11-18]  (ang.).
 85. ᴅᴀʀɪɴᴀ ᴋʀᴀsɴᴏᴠᴇᴛsᴋᴀ na Instagramie: „З радістю передаю естафету @sophy.ivanko 🤝🇺🇦 ⠀ Я знаю яке це важке та відповідальне завдання - представляти свою країну на міжнародному…”, Instagram [dostęp 2019-11-18]  (pol.).
 86. i, Maria Iside super spokesperson per l'Italia!, OGAE ITALY : Il Fan Club Italiano dell'Eurovision Song Contest, 23 listopada 2019 [dostęp 2019-11-23]  (wł.).
 87. AnthonyA. Granger AnthonyA., Belarus: Evgeny Perlin Announced as Junior Eurovision 2019 Commentator, Eurovoix, 15 listopada 2019 [dostęp 2019-11-15]  (ang.).
 88. EmilyE. Herbert EmilyE., France: Stéphane Bern and Sandy Héribert Confirmed as Junior Eurovision 2019 Commentators, Eurovoix, 27 września 2019 [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 89. AnthonyA. Granger AnthonyA., Georgia: Demetre Ergemlidze & Tamar Edilashvili to Commentate on Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 12 listopada 2019 [dostęp 2019-11-12]  (ang.).
 90. JoséJ. David JoséJ., TVE emitirá el Festival de Eurovisión Junior 2019 por La 1 y TVE internacional, ESCplus España, 22 października 2019 [dostęp 2019-11-20]  (hiszp.).
 91. Matheu vertegenwoordigt Nederland op het Junior Eurovisie Songfestival 2019 in Polen, Matheu vertegenwoordigt Nederland op het Junior Eurovisie Songfestival 2019 in Polen [dostęp 2019-11-19]  (niderl.).
 92. AnthonyA. Granger AnthonyA., The Netherlands: Buddy Vedder to Commentate on Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 21 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21]  (ang.).
 93. AnthonyA. Granger AnthonyA., Poland: TVP Announces Broadcast Plans For Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 14 października 2019 [dostęp 2019-11-20]  (ang.).
 94. AnthonyA. Granger AnthonyA., Portugal: Junior Eurovision 2019 To Air On RTP 1 & Internationally, Eurovoix, 17 listopada 2019 [dostęp 2019-11-20]  (ang.).
 95. AnthonyA. Granger AnthonyA., Portugal: Nuno Galopim Confirmed as Junior Eurovision Commentator, Eurovoix, 20 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21]  (ang.).
 96. AnthonyA. Granger AnthonyA., Russia: Vadim Tekmenev & Lera Kudryavtseva to Commentate for NTV, Eurovoix, 21 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21]  (ang.).
 97. Российские зрители увидят "Детское Евровидение-2019" в прямом эфире, РИА Новости, 2019 [dostęp 2019-11-22]  (ros.).
 98. RTS, Radio televizijaR. Srbije Radio televizijaR., Radio Television ofR.T. Serbia Radio Television ofR.T., Дечје песме Евровизије 2019, www.rts.rs [dostęp 2019-11-21] .
 99. AnthonyA. Granger AnthonyA., Ukraine: UA:PBC To Broadcast Junior Eurovision 2019 On All Its TV Channels, Eurovoix, 22 listopada 2019 [dostęp 2019-11-22]  (ang.).
 100. AnthonyA. Granger AnthonyA., Italy: Mario Acampa to Commentate on Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 16 listopada 2019 [dostęp 2019-11-16]  (ang.).
 101. AnthonyA. Granger AnthonyA., Wales: Trystan Ellis-Morris to Commentate on Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 22 listopada 2019 [dostęp 2019-11-22]  (ang.).
 102. AnthonyA. Granger AnthonyA., Lithuania: TVP Wilno to Broadcast Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 20 listopada 2019 [dostęp 2019-11-20]  (ang.).
 103. AnthonyA. Granger AnthonyA., United Kingdom: Fun Kids to Air Junior Eurovision 2019 Live, Eurovoix, 21 listopada 2019 [dostęp 2019-11-21]  (ang.).
 104. a b 17th Junior Eurovision celebrates its 2nd biggest audience on record!, junioreurovision.tv, 18 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-18] .
 105. AlistairA. Brown AlistairA., Spain: 1.5 Million Viewers For Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 25 listopada 2019 [dostęp 2019-11-29]  (ang.).
 106. AlistairA. Brown AlistairA., The Netherlands: 252 000 Viewers For Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 25 listopada 2019 [dostęp 2019-11-29]  (ang.).
 107. AlistairA. Brown AlistairA., France: 979 000 Viewers For Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 25 listopada 2019 [dostęp 2019-11-29]  (ang.).
 108. Viki Gabor zwyciężczynią Eurowizji Junior 2019! Koncert Finałowy w momencie najwyższej oglądalności śledziło 7,7 mln widzów - Telewizja Polska S.A. - tvp.pl, centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2019-11-29] .
 109. AnthonyA. Granger AnthonyA., Portugal: Records Biggest Junior Eurovision Audience Since Return, Eurovoix, 25 listopada 2019 [dostęp 2019-11-29]  (ang.).
 110. AnthonyA. Granger AnthonyA., Italy: Highest Viewing Audience For Junior Eurovision Since 2016, Eurovoix, 25 listopada 2019 [dostęp 2019-11-29]  (ang.).

Uwagi | edytuj kod

 1. Tekst piosenki zawiera jedną powtarzaną frazę w języku angielskim.
Na podstawie artykułu: "Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy