Kopiowanie (kynologia)


Kopiowanie (kynologia) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Obcięte ucho u młodej suki rasy Amerykański staffordshire terier Obcięty ogon u wyżła weimarskiego Owczarek środkowoazjatycki z przyciętymi uszami i ogonem.

Kopiowanie (kynologia) – zabieg chirurgiczny mający na celu ukształtowanie lub zredukowanie wielkości uszu lub długości ogona u psa. Wykonywanie tego zabiegu jest prawnie zabronione na terenie Polski.

Spis treści

Kopiowanie dawniej | edytuj kod

Początkowo ogony kopiowane były u większości ras w celach użytkowych aby wzmocnić plecy, zwiększyć szybkość, a uszy wraz z ogonem także po to, aby zapobiec obrażeniom podczas walk.[potrzebny przypis] Psami często poddawanymi tym zabiegom, były psy pasterskie tj. owczarek środkowoazjatycki, które ze względu na stróżująco-obronne funkcje były narażone na bezpośrednią konfrontację z takimi drapieżnikami, jak na przykład wilki. Stąd aby zmniejszyć ryzyko poważnych obrażeń redukowano długość ogona i w różnym stopniu przycinano małżowiny uszne szczeniąt. Psy myśliwskie także były poddawane zabiegom kopiowania z powodów praktycznych. Do takich psów zalicza się m.in. doga argentyńskiego, który był wykorzystywany do polowań na pumy. Istnieją rasy, u których cięcie ogonów i uszu ma znaczenie wyłącznie estetyczne i do takich ras należy m.in. schipperke. W czasach Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii istniał podatek nakładany na pracujące psy z ogonami. Żeby uniknąć zapłaty podatku, obcinano psom ogony. Podatek został zniesiony w 1796 roku, ale nie przerwało to stosowanej dotąd praktyki.

Kopiowanie we współczesnej kynologii | edytuj kod

Polska Federacja Kynologiczna w swoim regulaminie hodowli psów rasowych zabrania obcinania ogonów i uszu u szczeniąt oraz innych psów w hodowli[1].

W przypadku uszu nielegalnie wykonuje się zabieg chirurgiczny mający na celu ukształtowanie chrząstki ucha u niektórych ras (np. dog niemiecki) uszy odpowiednio podkleja się plastrami, aby w ostateczności miały pionową pozycję.

Kontrowersje | edytuj kod

Kopiowanie ogona i uszu są to dwa osobne zabiegi. Zwolennicy twierdzą, że zabiegi nie są znacząco bolesne i mogą zapobiegać przyszłym infekcjom, które mogą powodować silniejszy ból, niż sam zabieg obcinania, który zrobiony tuż po urodzeniu zapewni łatwe wyleczenie rany. Zabieg obcinania ogona wykonuje się między 10 a 14 dni od momentu narodzenia się szczenięcia. Przeciwnicy twierdzą, że zabieg nie ma uzasadnienia medycznego, jest wykonywany dla celów estetycznych, który tylko dostarcza zwierzęciu niepotrzebnego bólu [2].

Współczesne książki poświęcone komunikacji psów między sobą oraz z człowiekiem opierają się m.in. na analizie ustawienia uszu, sposobie położenia ogona i jego poruszaniu. [3] [4] [5] [6]W przypadku obcinania uszu i obcinania ogona ta komunikacja jest znacznie utrudniona. Pies za pomocą ogona i uszu daje znać, że czuje się zagrożony. Brak możliwości odczytania takiego sygnału może prowadzić do pogryzienia.

Status prawny | edytuj kod

Współcześnie wiele państw zakazuje całkowicie dokonywania zabiegów kopiowania ogonów i uszu. W Europie, obcinanie uszu jest zabronione m.in. w tych państwach, które ratyfikowały Europejską Konwencję o Ochronie Zwierząt Domowych przyjętą przez Radę Europy (European Convention for the Protection of Pet Animals[7]). Polska nie ratyfikowała Konwencji, zakaz obcinania w Polsce wynika z prawa krajowego. Zgodnie z uchwaloną w 2011 r. przez Sejm RP nowelizacją Ustawy o Ochronie Zwierząt[8], wszelkie zabiegi mające na celu zmianę wyglądu zwierzęcia i wykonywane w celu innym niż ratowanie jego zdrowia lub życia, a w szczególności przycinanie psom uszu i ogonów (kopiowanie) jest klasyfikowane jako znęcanie się nad zwierzętami i zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3[9].

Organizacje popierające obcinanie uszu i ogona | edytuj kod

 • The Council of Docked Breeds
 • Vets4Docking

Organizacje zwalczające obcinanie uszu i ogona | edytuj kod

 • The Anti-Docking Alliance

Przypisy | edytuj kod

 1. Polska FederacjaP.F. Kynologiczna Polska FederacjaP.F., Polska Federacja Kynologiczna [pdf], 5. Prawa i obowiązki hodowcy,, 3 stycznia 2010, strona 6 [dostęp 2017-12-27] [zarchiwizowane] .
 2. StanleyS. Coren StanleyS., Jak rozmawiać z psem, 2014, ISBN 978-83-89896-87-2 .
 3. Język mimiczny, [w:] StanleyS. Coren StanleyS., Jak rozmawiać z psem, 2016, mowa ogona strony: 127- 146, mowa uszu strony 105-113 strona 96 rysunek 8-1, strona 106 rysunek 9-1, ISBN 978-83-89896-87-2 .
 4. TuridT. Rugaas TuridT., "Sygnały uspokajające" podtytuł Jak psy unikają konfliktów, 16 marca 2009, ISBN 978-83-7579-067-2 .
 5. NicoleN. Wilde NicoleN., Mój pies się nie boi, 16 marca 2009, od str 34 podrozdział "mowa ciała", ISBN 978-83-7579-061-0 .
 6. James OJ.O. Heare James OJ.O., Zachowania agresywne u psów, 12 lutego 2010, ISBN 978-83-7579-096-2 .
 7. Treść umowy oraz lista państw, wraz z aktualnym statusem prawnym
 8. Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, isap.sejm.gov.pl [dostęp 2020-03-03] .
 9. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt., isap.sejm.gov.pl [dostęp 2020-03-03] .
Na podstawie artykułu: "Kopiowanie (kynologia)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy