Kornblumenblau


Kornblumenblau w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kornblumenblaupolski film z 1988 roku.

Pierwowzorem filmu była książka Uspokoić sen autorstwa Kazimierza Tymińskiego, byłego więźnia KL Auschwitz (nr 25539).

Zdjęcia plenerowe: Oświęcim, Majdanek.

Spis treści

O filmie | edytuj kod

Tytułowy „Kornblumenblau” to pseudonim niemieckiego blokowego[a], który potrzebował muzyka, aby ten przygrywał mu ulubione melodie, zwłaszcza nostalgiczną pieśń pt. Kornblumenblau (pol. chaber) o nadreńskiej ojczyźnie, dziewczynach i winie.

Bohater, muzyk Tadeusz Wyczyński „Bławatek”, za działalność konspiracyjną został osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, tu trafił na oddział doświadczalny, gdzie wstrzykiwano mu zarazki tyfusu. Odnalazł go blokowy, który poszukiwał więźnia potrafiącego grać na akordeonie. Jego talent został szybko dostrzeżony, chłopak szybko awansował w obozowej hierarchii, pracował jako muzyk i kelner. Od śmierci uratowało go wstawiennictwo żony komendanta. Po wyzwoleniu obozu trafił do pociągu przewożącego żołnierzy Armii Czerwonej, dla których zagrał Kalinkę.

Obsada | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Film był wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych, m.in. na 15. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Nie należy przy tym mylić więźnia pełniącego funkcję blokowego, nazywanego w języku niem. Blockälteste, z Blockführeremesesmanem nadzorującym więźniów danego bloku i członkiem załogi obozu[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Szyszko: Słowniczek wyrażeń obozowych (pol.). majdanek.com.pl. [dostęp 2020-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-02)].Sprawdź autora:1.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kornblumenblau" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy