Korwety rakietowe typu 130


Korwety rakietowe typu 130 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Korwety rakietowe typu 130 - niemieckie korwety rakietowe, które zaczęły wchodzić do służby w Marine w 2008. Od nazwy pierwszej jednostki serii znane są także jako typ Braunschweig.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Na początku XXI wieku w Niemczech planowano budowę 15 okrętów przeznaczonych do wykonywania oceanicznych misji patrolowych. Z powodu ograniczeń budżetowych liczbę okrętów ostatecznie ograniczono do 5. Nowe jednostki miały wypełnić lukę pomiędzy małymi okrętami rakietowymi a fregatami rakietowymi. W ich konstrukcji zastosowano najnowsze rozwiązania w zakresie technologii stealth, które znacznie ograniczyły echo radiolokacyjne okrętu i jego emisję w podczerwieni. Przy budowie jednostek korzystano z doświadczeń zdobytych przy budowie fregat rakietowych typu Sachsen.

Każdy z budowanych okrętów miał być wyposażony w bezzałogowe śmigłowce rozpoznawcze, jednak z powodu znacznego opóźnienia w ich opracowaniu nie wejdą one na wyposażenie okrętów w pierwszych latach ich służby. Specjalnie zaprojektowany hangar jest za mały dla śmigłowców konwencjonalnych, jednak samo lądowisko jest wystarczająco duże, aby na korwetach mogły lądować maszyny załogowe.

Planowane pociski przeciwokrętowe naprowadzane za pomocą sygnału przesyłanego światłowodem z powodu anulowania tego programu zostały zastąpione przez szwedzkie pociski RBS-15.

Budowa pierwszej jednostki serii F260 "Braunschweig" rozpoczęła się 1 grudnia 2004 w hamburskiej stoczni Blohm & Voss. Wodowanie okrętu nastąpiło 19 kwietnia 2006, wejście do służby 16 kwietnia 2008.

Okręty | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Tomasz Grotnik. Braunschweig wszedł do linii. „Nowa Technika Wojskowa”. 5/2008, s. 85-86, maj 2008. 
  • Tomasz Grotnik. K130 - druga seria. „Morze”. 7/2017. III (22), s. 11-16, lipiec 2017. ISSN 2543-5469

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Korwety rakietowe typu 130" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy