Koszua


Koszua w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koszua (fr., niem. i ang. Cauchois) – rasa gołębia należąca do grupy uformowanych (I), podobnie jak inne rasy pochodząca od udomowionego gołębia skalnego[1][2][3]. Wywodzi się z Caux we Francji, gdzie została wyhodowana w XVII wieku[2][4].

Koszua jest gołębiem użytkowym, wytworzonym w celach konsumpcyjnych, jednak francuscy i niemieccy hodowcy uczynili go rasą wystawową[2][3]. Jest jedną z wyżej cenionych ras europejskich, a szczególną popularnością cieszy się we Francji, gdzie należy do najczęściej hodowanych gołębi rasowych. Od niedawna także w Polsce[2].

Spis treści

Pochodzenie | edytuj kod

Koszua jest rasą francuską, wywodzącą się z Caux w Normandii; pierwsza wzmianka o gołębiu pochodzi z XVII wieku[5][6]. Dzisiejsza budowa gołębia pochodzi od wzorca z lat 1870–1871, kiedy to rasa ta była powszechnie hodowana we Francji[2]. Następnie zainteresowanie koszuą zmalało, a gołębie nazywane maille de Caux lub mondain de Caux pojawiły się ponownie na wystawie w 1892 roku. Na żądanie hodowców w styczniu 1905 roku na wystawie w Lille sklasyfikowano je wreszcie jako cauchois[4].

Rasa | edytuj kod

Koszua jest efektem skrzyżowania francuskiego garłacza, po którym ptaki odziedziczyły biały półksiężyc na piersi, z mondenem, karno i kolorowymi gołębiami polnymi[2]. Istnieje wiele odmian rasy. J.C. Periquet wyróżnia ich trzy grupy: o jednobarwnym upierzeniu, z cętkowanymi płaszczami (części skrzydła między piórami łopatki a lotkami) oraz o jednobarwnym płaszczu z prążkowaniem[4][5][7]. W zależności od kraju pochodzenia europejscy hodowcy gołębi koszua koncentrują się na uzyskaniu i wzmocnieniu pożądanych przez siebie cech u przedstawicieli tej rasy – niemieccy i szwajcarscy preferują osobniki o określonej sylwetce i masie, podczas gdy francuscy zwracają uwagę na upierzenie ptaków[8].

Budowa | edytuj kod

Koszua (najpopularniejsza, „bazowa” odmiana z czerwonym upierzeniem)

Koszua jest postawnym, silnym i żywym gołębiem[1] o słabo wykształconej umiejętności latania[2]. Ma długie skrzydła i ogon. Gardło jest małe i słabo rozwinięte[1].

Głowa jest krągła i łukowata, dość mała w stosunku do całego ciała; czoło wypukłe. Dziób średniej wielkości (3,5 cm), niemal prosty, gruby u podstawy. Oczy gołębia są najczęściej jasnoczerwone lub pomarańczowe. Szyja jest krótka, mocna szersza przy podstawie i sukcesywnie zmniejszająca się aż do głowy. Pierś jest szeroka, o okrągłym kształcie, dobrze wypełniona i wystająca. Skrzydła ma długie i dość miękkie, nogi mocne, średniej długości. Upierzenie zależne jest od typu; pióra są miękkie i długie[2][4][9].

Kąt przy staniu wynosi 45 stopni. Gołębie mają długość 42–48 cm, a rozpiętość skrzydeł 80–90 cm[2][4].

Typowa waga ciała wynosi 700–800 g u samców i 650–700 g u samic[1][2][3][4].

Hodowla | edytuj kod

Koszua z żółto-srebrną tarczą

Koszua jest żywym, silnym gołębiem, a jednocześnie przyjacielskim i ufnym. Przy sprzyjających warunkach przystępuje do lęgów nawet 5 do 6 razy rocznie[1][2][4].

Podczas hodowli należy unikać zbyt małego rozmiaru ciała, złego ułożenia skrzydeł, zbyt wysokiej postawy, słabego, długiego tułowia, obwisłych skrzydeł oraz płaskości głowy[2][4].

Oznaczenia | edytuj kod

Numer obrączki: 10[1]. Numer w Federacji Europejskiej: EE 8[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Piotr Stachurski: Rasy Zarejestrowane: Koszua (EE 8). Polski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza. [dostęp 2018-05-30].
  2. a b c d e f g h i j k l Manfred Uglorz: Koszua (EE 8). Polski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza. [dostęp 2018-05-30].
  3. a b c Le cauchois. „Vie a campagne”, Styczeń 1962. Hachette. 
  4. a b c d e f g h Jean-Claude Periquet: Gołębie. Zeszyt hodowcy. Warszawa: Delta, s. 32. ISBN 978-83-7175-671-9.
  5. a b Radosław Kożuszek: Gołębie w gospodarstwach rolnych. AgroNews. [dostęp 2018-05-30].
  6. Cauchois (fr.). Club Français du Cauchois. [dostęp 2018-05-30].
  7. La race de variétés (fr.). Club Français du Cauchois. [dostęp 2018-05-30].
  8. Filip Vierstraete. Cauchois. Breeding and showing. „Aviculture Europe”. 2 (6), 2006. ISSN 2352-2445
  9. Artykuł Francuskiego Klubu Cauchois - głowa gołębia
Na podstawie artykułu: "Koszua" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy