Królestwo Obojga Sycylii


Na mapach: 40°50′00,0000″N 14°15′00,0000″E/40,833333 14,250000

Królestwo Obojga Sycylii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 24 wrz 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Królestwo Obojga Sycylii – państwo istniejące w latach 1816-1860 na terenie Sycylii i południowej części Półwyspu Apenińskiego.

Państwo powstało z przekształcenia się Królestwa Neapolu po kongresie wiedeńskim. Koronę sycylijską otrzymał ród Burbonów, z którego później oddzieliła się cała gałąź – Burbonowie Sycylijscy. Niecodzienna nazwa państwa ma swój rodowód z XIII wieku – gdy w wyniku tzw. nieszporów sycylijskich doszło do podziału Królestwa Sycylii na część wyspiarską i kontynentalną ze stolicą w Neapolu – zaś władcy obu państw utrzymali i używali tytułu Królów Sycylii.

Kres państwa nadszedł w 1861, kiedy Giuseppe Garibaldi zajął cały obszar królestwa i włączył je do zjednoczonych Włoch.

Spis treści

Królowie Obojga Sycylii | edytuj kod

 Osobny artykuł: Władcy Neapolu i Sycylii.

Gospodarka | edytuj kod

Konserwatywne rządy Burbonów w dziedzinie gospodarki opowiadały się za szerokim interwencjonizmem państwowym i protekcjonizmem. Szybkie zadłużanie się kraju i dziury budżetowe starano się powstrzymać wysokimi cłami co miało katastrofalne skutki dla gospodarki kraju, który z biegiem czasu coraz szybciej biedniał. Duże pieniądze przeznaczano także na wojsko, co również nie poprawiało jego sytuacji. Ponadto spora część budżetu państwa przeznaczona była na utrzymanie rodziny królewskiej oraz jej licznych pałaców i posiadłości ziemskich.

Jedynymi osiągnięciami rządów królewskich w tym kraju było połączenie telegraficzne między Neapolem a Sycylią, rozbudowa floty morskiej i przez krótki czas dość szybki rozwój kolei (zahamowany dość drastycznie w połowie lat 30. XIX wieku).

Główną gałęzią gospodarki kraju było rolnictwo. Przemysł był przez cały okres istnienia kraju słabo rozwinięty. Od drugiej połowy lat 30. XIX wieku sytuacja królestwa pogarszała się. Po wystąpieniach z 1837 roku podwyższono podatki i zwiększono nakłady na wojsko i policję. Od tego czasu kraj coraz bardziej słabł.

Kolejnym czynnikiem osłabiającym rozwój gospodarczy kraju była najwyższa na Półwyspie Apenińskim przestępczość. Nierzadko zorganizowane grupy przestępcze kontrolowały lokalne władze i wymuszały haracze od całych prowincji.

Rozwój infrastruktury przebiegał znacznie wolniej niż w innych krajach włoskich, a porównywalnie z Państwem Kościelnym.

Swobody obywatelskie | edytuj kod

Królestwo Obojga Sycylii miało, zaraz za Państwem Kościelnym, najmniej swobód obywatelskich na całym terytorium współczesnych Włoch, co stało się przyczyną wielu wystąpień i rewolucji w 1848 roku (w czasie której Sycylia na krótki czas ogłosiła niepodległość, co zakończyło się zdziesiątkowaniem mieszkańców wyspy i masakrą buntowników).

W królestwie obowiązywała bardzo radykalna cenzura prasy, a policja dysponowała niezwykle szerokimi uprawnieniami. Obywatele nie mieli również prawa głosu, a istniejące partie i stronnictwa polityczne opozycyjne dla obecnej władzy były zastraszane. Nielegalne były również wszelkie organizacje pracownicze. Za przynależność do nich groziło więzienie.

Panowała także kontrola wwożonych do kraju książek i gazet. Książki ocenione przez władze jako „antyrządowe” były natychmiast konfiskowane. Po rewolucji 1848 roku za posiadanie liberalnych gazet, publikacji itp. groziła kara śmierci lub długoletniego więzienia.

Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej wraz ze wstąpieniem na tron Franciszka II, który wsławił się krwawymi masakrami i prześladowaniami oraz ciągłą inwigilacją obywateli przez bardzo licznych królewskich inspektorów.

Podział terytorialny kraju | edytuj kod

Prowincje Królestwa Obojga Sycylii

Głowy Królewskiej Rodziny Burbonów Sycylijskich | edytuj kod

Po zajęciu Królestwa Obojga Sycylii wielu władców nadal utrzymywało stosunki dyplomatyczne z wygnanym sycylijskim dworem, byli to np.: cesarz Austrii, królowie Bawarii, Wirtembergii i Hanoweru, królowa Hiszpanii, car Rosji oraz papież. Potomkowie ostatniego króla Obojga Sycylii nadal roszczą sobie prawa do utraconego tronu.

Po śmierci Ferdynanda Piusa, dwóch członków rodziny uznało się za głowy rodziny i powstały dwie oddzielne linie.

Linia Kalabria | edytuj kod

Następcy:

 1. Pedro, książę Noto (ur. 1968)
 2. Jaime, książę Capui (ur. 1993), syn Pedro
 3. Juan Sycylijski (ur. 2003), drugi syn Pedro
 4. Pablo Sycylijski (ur. 2004), trzeci syn Pedro
 5. Pedro Sycylijski (ur. 2007), czwarty syn Pedro
 6. Karol, książę Castro (ur. 1963)
 7. Antoni Sycylijski (ur. 1929), syn Gabriela Sycylijskiego
 8. Franciszek Sycylijski (ur. 1960), syn Antoniego
 9. Antoni Sycylijski (ur. 2003), syn Franciszka
 10. Gennaro Sycylijski (ur. 1966), syn Antoniego
 11. Kazimierz Sycylijski (ur. 1938), syn Gabriela
 12. Ludwik Sycylijski (ur. 1970), syn Kazimierza
 13. Aleksander Sycylijski (ur. 1974), syn Kazimierza

Linia Castro | edytuj kod

Następcy:

 1. Antoni Sycylijski (ur. 1929), syn Gabriela Sycylijskiego
 2. Franciszek Sycylijski (ur. 1960), syn Antoniego
 3. Antoni Sycylijski (ur. 2003), syn Franciszka
 4. Gennaro Sycylijski (ur. 1966), syn Antoniego
 5. Kazimierz Sycylijski (ur. 1938), syn Gabriela
 6. Ludwik Sycylijski (ur. 1970), syn Kazimierza
 7. Aleksander Sycylijski (ur. 1974), syn Kazimierza

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (państwo historyczne):
Na podstawie artykułu: "Królestwo Obojga Sycylii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy