Krakowski Teatr Scena STU


Na mapach: 50°03′23″N 19°55′35″E/50,056389 19,926361

Krakowski Teatr Scena STU w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krakowski Teatr Scena STUkrakowski teatr, działający od lipca 1997 roku, będący kontynuatorem tradycji „Teatru STU”, założonego 20 lutego 1966 roku przez Krzysztofa Jasińskiego.

Teatr powstał z inicjatywy Krzysztofa Jasińskiego, jako instytucja mająca charakter impresaryjny. Mieści się w budynku przy Al. Z. Krasińskiego 16-18 w Krakowie. Od stycznia 1999 roku teatr jest samorządową instytucją kultury, której organizatorami są Samorząd Województwa Małopolskiego i Gmina Miasta Krakowa.

W latach 70. XX w. Teatr STU zaznaczył swą obecność w światowym ruchu kontrkultury i kontestacji wybitnymi inscenizacjami takimi jak: Spadanie, Sennik polski i Exodus. Były one prezentowane na międzynarodowych i krajowych festiwalach teatralnych. W tych propozycjach wykształciły się zręby poetyki i estetyki Teatru STU. W roku 1975 teatr otrzymał status zawodowy, stał się teatrem profesjonalnym w sensie organizacyjnym, zachował jednak niezależność i szczególny klimat teatru alternatywnego. W okresie tym powstały cieszące się ogromnym powodzeniem widowiska, takie jak Pacjenci na motywach Mistrza i Małgorzaty, Szalona lokomotywa, Donkichoteria, Ubu Król czyli Polacy, grane dla wielotysięcznej widowni pod namiotem.

Teatr znany jest również z organizowanych od lat benefisów największych polskich gwiazd, prezentowanych w TVP.

Z teatrem współpracowali między innymi:
Reżyserzy i aktorzy:

Poeta – Leszek Aleksander Moczulski

Kierownik literacki – Edward Chudziński

Plastycy:

Kompozytorzy:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (teatr):
Na podstawie artykułu: "Krakowski Teatr Scena STU" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy