Krusza Zamkowa


Na mapach: 52°44′27″N 18°13′23″E/52,740833 18,223056

Krusza Zamkowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krusza Zamkowawieś w Polsce, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Inowrocław.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Demografia | edytuj kod

Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) wieś liczyła 245 mieszkańców[1]. Jest trzynastą co do wielkości miejscowością gminy Inowrocław.

Bursztynowy szlak | edytuj kod

U schyłku starożytności prowadził tędy szlak handlowy zorganizowany przez Celtów a po nich przejęli go i rozwinęli Rzymianie. Szlak bursztynowy zaczynał się od Rzymu przez naddunajskie faktorie, Czechy i Morawy, na Śląsk do Opola a dalej do Kalisza i przez rzekę Wartę w rejonie Konina. Centralny punkt osadniczy kujawskiego odcinka szlaku bursztynowego usytuowany był w rejonie Kruszy Zamkowej. Osady obsługujące szlak bursztynowy rozmieszczone są na jego przebiegu w regularnych odstępach, mniej więcej co 20 km od siebie. Na odcinku Konin – Otłoczyn istniało 5 takich skupień, zlokalizowanych w rejonie Paniewa, Kościeszek, Kruszy Zamkowej oraz Kaczkowa i Opok. Poszczególne skupienia pełniły funkcje punktów gdzie zatrzymywali się podróżni wędrujący szlakiem bursztynowym i wymieniali towary. Ostatnim punktem kujawskiego odcinka szlaku bursztynowego była osada Otłoczyn obsługująca przeprawę przez bród na Wiśle.

Osada w Kruszy Zamkowej, datowana na pierwsze wieki naszej ery, oznaczona została na mapie Ptolemeusza ok. 150 r. n.e. jako Askaukalis. Do nazwy tej nawiązuje znajdujący się we wsi obiekt archeologiczny Askaukalis - Krusza Zamkowa, dzięki któremu poznać można ciekawą historię osady i zapoznać się ze zrekonstruowaną świątynią z przełomu II w. p.n.e - I w. n.e.[2]

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
  2. Krusza Zamkowa i Łojewo
Na podstawie artykułu: "Krusza Zamkowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy