Krystyna Kozanecka


Krystyna Kozanecka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krystyna Kozanecka-Kołakowska (ur. 24 lipca 1959 w Poznaniu, zm. 20 listopada 2013[1][2][3]) – polska aktorka teatralna i filmowa; dialogistka i scenarzystka; pedagog i reżyser dubbingu.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie w 1982[4]. Jej debiutem filmowym była rola w filmie Grzegorza Królikiewicza „Klejnot wolnego sumienia”. Przez wiele lat była związana z Teatrem Studio w Warszawie, gdzie występowała w spektaklach Józefa Szajny („Replika” – kilkaset spektakli na całym świecie), Jerzego Grzegorzewskiego („Pułapka” – także w języku niemieckim; „Opera za trzy grosze”) i Tadeusza Łomnickiego („Affabulazione”). Brała udział również w wielu spektaklach poetyckich Telewizji Polskiej (m.in. „Requiem pro pace”, „Tajemnica światła”, „Zostań z nami”), a także w widowiskach historycznych, m.in.: „Adventus lucis”, „Sztandary'44”, „Album Civium Civitatis”, „Sigilla Civitatis Novae Sandeciensis”, „Kto ty jesteś, czyli Adresaci” w reżyserii Romana Kołakowskiego. Zagrała także rolę w operze Michała Nymana „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” (Opera Nova/Operalnia Bydgoszcz).

Jako aktorka głosowa była znana, m.in. jako Mała Mi z Muminków, Anabella z Magicznego autobusu, Księżniczka z Atomówek, Linda z Traszki Neda, Judy Jetson z Jetsonów, Jennifer „Jen” Larkin z Ach, ten Andy!, Rikki Chadwick z H2O – wystarczy kropla, Penny z Inspektora Gadżeta, Stella z Klubu Winx i wielu innych.

Jej pierwszym mężem był aktor Jerzy Dominik, z którym miała syna Filipa. Po rozwodzie ponownie wyszła za mąż, za Romana Kołakowskiego. Zmarła 20 listopada 2013, została pochowana 26 listopada na cmentarzu w warszawskim Powsinie[5][4].

Filmografia | edytuj kod

Gościnnie | edytuj kod

  • 1999-2000: Klan – pielęgniarka na oddziale nefrologii Centrum Zdrowia Dziecka opiekująca się chorym na nerki Jasiem Rafalskim

Polski dubbing | edytuj kod

Reżyser dubbingu | edytuj kod

Dialogi polskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zmarła Krystyna Kozanecka-Kołakowska, polski-dubbing.pl
  2. Nie żyje Krystyna Kozanecka, Stowarzyszenie Filmowców Polskich
  3. Nie żyje Krystyna Kozanecka-Kołakowska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
  4. a b Krystyna Kozanecka nie żyje, Związek Artystów Scen Polskich [dostęp: 26 listopada 2013 ]
  5. Ogłoszenia duszpasterskie, Parafia św. Franciszka z Asyżu w Prażmowie [dostęp: 26 listopada 2013 ]

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Krystyna Kozanecka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy