Krzysztof Kolumb (serial telewizyjny)


Krzysztof Kolumb (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Kolumb (ang. Christopher Columbus) – trzyodcinkowy miniserial historyczny produkcji włosko-amerykańsko-francusko-niemieckiej z 1985 roku.

Film był kilkukrotnie emitowany w Polsce, po raz pierwszy przez TVP 5 grudnia 1987 roku przez 3 kolejne wieczory w okresie świąt Bożego Narodzenia (w wersji dubbingowanej).

Spis treści

Główne role | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

Opis fabuły | edytuj kod

Film jest epicką opowieścią ukazującą pełne poświęcenia starania Kolumba o zorganizowanie wyprawy do Indii morską drogą, tj. płynąc ze wschodu na zachód. Kiedy w końcu po wielu latach wyprawa dochodzi do skutku i odkrywca dopływa do wymarzonego lądu, nie zastaje tam ludzi opisywanych przez Marco Polo, ani tym bardziej wymarzonych bogactw. Choroby trawiące członków jego wyprawy, intrygi i zawiść współtowarzyszy, wrogość ze strony tubylców stają się w końcu jedynym owocem jego odkrycia. Powraca do Hiszpanii z piętnem niepowodzenia i popada w niełaskę hiszpańskiej pary królewskiej. Nikt, łącznie z samym Kolumbem nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia odkrycia jakiego dokonał...

Ciekawostki | edytuj kod

  • We włoskiej wersji serialu w końcówce każdego odcinka arię pt. Krzysztof Kolumb (Cristoforo Colombo) zaśpiewał Plácido Domingo.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Krzysztof Kolumb (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy