Krzysztof Krawczyk


Krzysztof Krawczyk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof January Krawczyk (ur. 8 września 1946 w Katowicach) – polski piosenkarz obdarzony barytonowym głosem, gitarzysta i kompozytor.

W latach 1963–1973 i 1976 wokalista zespołu Trubadurzy, od 1973 artysta solowy. Wypromował wiele znanych przebojów. Jego popularność wyznaczają liczne trasy koncertowe w Europie i na świecie oraz wiele nagród i wyróżnień. W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką od popu poprzez rhythm & bluesa, swing, soul, jazz, rock and rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną. Jego utwory doczekały się wielu coverów śpiewanych przez innych wykonawców i zespoły m.in.: T.Love, Aleksandrę Szwed, Roberta Janowskiego, Mariusza Kalagę, Macieja Maleńczuka, Roberta Rozmusa, Stachursky’ego, Piotra Gąsowskiego, Michała Milowicza, Roberta Moskwę, Janusza Józefowicza, Nataszę Urbańską, Krzysztofa Hanke, Krzysztofa Respondka, Piotra Cugowskiego, Rafała Brzozowskiego i Sławomira Zapałę[1][2][3][4][5][6][7].

W latach 2010-2019 prowadził firmę zajmującą się organizowaniem imprez okolicznościowych, podczas których niejednokrotnie występował jako gość specjalny[8]. W październiku 2020 ze względów zdrowotnych oficjalnie zrezygnował z koncertowania, a towarzyszący mu podczas występów zespół „Krzysztof Krawczyk Family” został rozwiązany. Przyjęte przez niego zobowiązania estradowe na końcówkę roku 2020 i początek 2021 zostały odwołane[9].

Spis treści

Młodość | edytuj kod

Urodził się w Katowicach i został ochrzczony w tamtejszym Kościele Mariackim. Jego rodzicami byli January (1906–1964[10]) i Lucyna Krawczyk z d. Drapała (1922–2008). Oboje byli aktorami i śpiewakami operowymi. Ma młodszego brata, Andrzeja (ur. 1950).

W 1947 wraz z rodziną przeniósł się do Białegostoku, gdzie jego ojciec podjął pracę w miejscowym teatrze. W 1949 rodzina przeprowadziła się do Poznania, gdzie January Krawczyk rozpoczął pracę w Teatrze Polskim w Poznaniu. W 1956 przenieśli się do Łodzi, gdzie ojciec podjął pracę jako baryton w Teatrze Muzycznym, a matka – jako śpiewaczka operowa. W 1957 rodzina zamieszkała w małym mieszkaniu przy ul. 10 lutego 8/9.

1 września 1953 podjął naukę w Podstawowej Szkole Muzycznej przy zbiegu ul. Zwierzynieckiej i Gajowej w Poznaniu, w klasie fortepianu. Następnie uczył się w Podstawowej Szkole Muzycznej w Łodzi przy ul. Jaracza 19. Na gitarze nauczył się grać samodzielnie[11], natomiast śpiewu uczył się w średniej szkole muzycznej w Łodzi. Po śmierci ojca porzucił naukę, ponieważ jego matka wpadła w depresję, a on sam został gońcem, gdyż po podjęciu tej pracy był jedynym zarabiającym na utrzymanie rodziny. Rozpoczął wtedy naukę w szkole wieczorowej, którą ukończył zdaniem matury[12]. Podczas pogrzebu ojca głośno wykrzyknął „Boga nie ma” i przez kolejne 20 lat był ateistą[13][14]. W 1982 za namową przyszłej żony Ewy udał się na mszę do kościoła w Chicago, podczas której przeszedł przemianę duchową i znów zaczął wierzyć w Boga.

Kariera muzyczna | edytuj kod

Współpraca z Trubadurami | edytuj kod

W 1963 wraz z Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim i Jerzym Krzemińskim założył Trubadurów, do których w 1965 na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk. W 1967 do grupy dołączył Ryszard Poznakowski, a w 1969 – Halina Żytkowiak, która niedługo potem odeszła od Trubadurów. Zespół, obok Czerwonych Gitar, był jednym z najbardziej popularnych polskich zespołów bigbitowych, łączących elementy rocka z polską muzyką ludową. Jako członek Trubadurów, Krawczyk wylansował przeboje, takie jak m.in.: „Kasia”, „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Byłaś tu”, „Kim jesteś”, „Ej, Sobótka, Sobótka”, „Cóż wiemy o miłości” i „Przyjedź mamo na przysięgę”.

W 1967, po ostatecznym odejściu Jerzego Krzemińskiego do zespołu No To Co, Krawczyk wraz ze Sławą Mikołajczyk i Marianem Lichtmanem na chwilę odeszli do eksperymentalnego zespołu Izomorf 67. Po kilku miesiącach Krawczyk i Lichtman wrócili do Trubadurów.

Wraz z zespołem występował na wielu festiwalach m.in. w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz na koncertach za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Mongolii. Zdobył z nią wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę na Festiwalu w Opolu za udany debiut i piosenkę „Przyjedź mamo na przysięgę”.

Kariera solowa | edytuj kod

Lata 70. | edytuj kod

W 1973 rozpoczął karierę solową, którą zapoczątkowała płyta pt. Byłaś mi nadzieją, nagrana z zespołem instrumentalnym Ryszarda Poznakowskiego. W 1974 nawiązał współpracę z menedżerem Andrzejem Kosmalą. W latach 70. występował na festiwalach w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Grecji, Belgii, Holandii, Austrii, Irlandii, Australii, na Alasce, Jamajce i Kubie. W 1975 nagrał m.in. „Parostatek” i „Rysunek na szkle”. Zaczął wtedy współpracę z Jerzym Milianem, który skomponował mu wiele melodii do piosenek. Występował na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze[15].

W 1975 otrzymał tytuł Piosenkarza Roku w plebiscycie „Klubów Publicystów Estradowych” oraz wystąpił na festiwalu w Rostocku, gdzie zdobył trzecią nagrodę. Podczas Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu otrzymał nagrodę „Złotego Pierścienia” oraz „Nagrodę Ministra Obrony Narodowej” z rąk Wojciecha Jaruzelskiego. Na początku 1976 powrócił do Trubadurów i nagrał z nimi płytę Znowu razem, która zyskała status złotej płyty. Zespół odbył trasę koncertową po Polsce, po której Krawczyk ostatecznie odszedł z grupy. W sierpniu zdobył trzy nagrody podczas 16. festiwalu sopockiego. Jego piosenki były niezwykle popularne zarówno w radiu, jak i telewizji. W tym roku wystąpił na 18 koncertach w Sali Kongresowej w Warszawie, gromadząc na każdym z wydarzeń komplety publiczności.

W 1977 wystąpił w spektaklu Staroświecka komedia Arbuzowa w Teatrze Polskim w Poznaniu. Śpiewał tam poezję Siergieja Jesienina wplecioną w fabułę przedstawienia. Nagrał także płytę z jego piosenkami. W tym samym roku zdobył nagrodę na Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii. Niedługo potem nawiązał współpracę z orkiestrą „Alex Band” Aleksandra Maliszewskiego. Następnie podpisał kontrakt z zachodnioniemiecką firmą Polydor i nagrał dwa single: „Als wir noch Kinder waren” i „Auf Wiedersehen Madelaine”. 4 grudnia zaprezentował premierowo piosenkę „Hej, Barbara” podczas „Święta Górników” w Katowicach.

W 1978 nagrał kilka znanych piosenek, m.in. „Jak minął dzień”, „Byle było tak”, „Pamiętam Ciebie z tamtych lat”, a także wygrał 26. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, śpiewając piosenkę „Pogrążona we śnie Natalia”. W tym roku ukazała się też piosenka bożonarodzeniowa „Na sianie”, którą wykonał wraz z Ireną Jarocką i zespołem 2 plus 1. Do utworu dograno również klip w Baden-Baden[16]. Po przegranej na 2. Międzynarodowym Festiwalu Interwizji na życzenie szefa Radiokomitetu Macieja Szczepańskiego zniknął z radia i telewizji. Po festiwalu piosenka „Jak minął dzień”, którą tam wykonał, jeszcze długo cieszyła się popularnością. Fani dalej chcieli go słuchać, nadal świetnie sprzedawały się jego płyty, ale państwowe media nie chciały puszczać już jego piosenek. Owocem niesłabnącej popularności artysty było zdobycie przez niego w 1979 nagrody „Indywidualność Estradowa Roku” na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu.

Lata 80. | edytuj kod

Pod koniec lat 70. rozpoczął współpracę z Jarosławem Kukulskim, który skomponował dla niego piosenkę „To co dał nam świat”. W 1980 utwór stał się przebojem. Krawczyk włączył do swojego repertuaru jeszcze inne kompozycje Kukulskiego: utwór „Już nie obejrzę się”, piosenkę z filmu Diabelskie szczęście oraz „Ursynów Cię wita” do filmu dokumentalnego Skupisko, wyprodukowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a opowiadającego o rozbudowie warszawskiej dzielnicy Ursynów[17]. W tym samym roku wyruszył w trasę koncertową do USA, gdzie zamieszkał. Oprócz koncertowania, dorabiał, kryjąc papą dachy. Jeszcze przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych popadł w uzależnienie od leków. W USA przebywał do 1985, głównie koncertował w klubach w Chicago, Las Vegas i Indianapolis. Jego występy cieszyły się dużą popularnością. Podczas pobytu nagrał płytę pt. From a Different Place.

Niedługo potem powrócił do Polski i nagrał w duecie z Bohdanem Smoleniem kilka humorystycznych piosenek („Mężczyzna po czterdziestce”, „Dziewczyny, które mam na myśli” do melodii przeboju Willie Nelsona i Julio Iglesiasa „To All the Girls I Loved Before” z 1984), które były zupełnie odmienne od jego dotychczasowej twórczości. W telewizyjnym programie sylwestrowym, transmitowanym przez Program Pierwszy Telewizji Polskiej, w 1984 zaśpiewał piosenki ze swojego longplaya „Dobry stary rock” i „To jest po prostu rock and roll”, które zyskały uznanie wśród publiczności.

Na początku 1985 nagrał płytę pt. Wstaje nowy dzień. W tym samym roku zdobył drugą nagrodę na Festiwalu w Opolu po wykonaniu piosenki „Nie przesadza się starych drzew”, a także doczekał się emisji swojej piosenki z filmu Diabelskie szczęście na antenie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Niedługo potem został uznany piosenkarzem roku w plebiscycie tygodnika „Panorama”. W 1986 w „Radiowej piosence tygodnia”, „Interstudiu 86” i „Telewizyjnej liście przebojów” Telewizji Polskiej wygrywają piosenki „Za tobą pójdę jak na bal”, „To jest po prostu rock and roll”, „Pokochaj moje marzenia”, „Wstaje nowy dzień” i „Ostatni raz zatańczysz ze mną”. W tym samym roku zdobył także drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na „Przebój Roku” za piosenkę „Ostatni raz zatańczysz ze mną”. Dla telewizji nagrał recitale: „Nie przesadza się starych drzew” z piosenkami country, „Rock and roll i okolice” z evergreenami z longplaya pt. Dobry stary rock, za który otrzymał złotą płytę, oraz Kolędy Polskie na zamku w Książu. Zrealizował też teledyski do piosenek: „Za tobą pójdę jak na bal”, „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, „Dziewczyny, które mam na myśli” (duet z Bohdanem Smoleniem, motyw filmu Diabelskie Szczęście), „Pójdę w drogę i wezmę z sobą księżyc” (z repertuaru Michaja Burano dla programu „Był taki ktoś” poświęconego Mateuszowi Święcickiemu), „To jest nasz świat” i „Wygrajmy jeszcze jeden mecz” (z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku). Wystąpił w Mundialowej Gali w katowickim „Spodku”. W Telewizji Kraków śpiewał przeboje Elvisa Presleya w „Muzycznych wspomnieniach”. Z „Alex Bandem” w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej w audycjach „Przeboje świata” oraz „Przeboje 86” wykonał utwory „Dzwonię do ciebie, by ci powiedzieć, że cię kocham” Stevie Wondera, „Purple Rain” z repertuaru Prince’a, a także „Midnight Lady”, autorstwa Dietera Bohlena z repertuaru Chrisa Normana.

W 1987 nagrał, wraz z zespołem Klincz, piosenkę „Skandali Smak”, która przez kilka miesięcy utrzymywała się w czołówce Radiowej Piosenki Tygodnia emitowanej na antenie Programu I Polskiego Radia. 28 czerwca 1988 uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu koło Buszkowa. Cała rodzina Krawczyków odniosła poważne obrażenia. Piosenkarz miał pękniętą żuchwę, uszkodzone kości policzkowe, złamaną szczękę, centralne zwichnięcie stawu biodrowego, złamaną nogę. Jego syn był przez kilka dni nieprzytomny, miał stłuczenie pnia mózgu, złamaną rękę, nogę i szczękę, zaś żona miała wstrząśnienie mózgu i była mocno poobijana. Samochód marki Fiat 125 nadawał się do kasacji.

10 lutego 1989 w Obornikach zagrał pierwszy koncert po wypadku; na estradę wszedł o lasce, pożyczonej od Ryszarda Poznakowskiego z Teatru Syrena. Zagrał przyśpiewki góralskie, piosenki zespołu No To Co, przeboje The Beatles, Elvisa Presleya, Stevie Wondera, a także utwory własne. Występem rozpoczął kolejną trasę po Polsce i świecie. Jego występy były poprzedzane reklamą prasową i telewizyjną, którą zajął się dziennikarz Jerzy Wenderlich (później poseł SLD). W tym samym roku został dobrze przyjęty przez Polonię australijską, dla której wystąpił od 22 lutego do 6 marca z koncertami w Adelaidzie, Sydney i Melbourne.

Lata 90. | edytuj kod

W 1990 ponownie wyjechał do USA, gdzie podpisał kontrakt z firmą Hallmark. Pod opieką artystyczną Davida Briggsa, muzyka i aranżera związanego przed laty z Elvisem Presleyem, nagrał w Nashville płytę pt. Eastern Country Album.

Pod koniec 1993 powrócił do Polski. Na jego pierwszy koncert przyszło zaledwie trzydzieści osób. Do powrotu do kraju nakłoniła go Nina Terentiew, która była wtedy szefem TVP2. W tej stacji telewizyjnej jako pierwszej zaczął być zapraszany do audycji, puszczano jego piosenki, emitowano koncerty i recitale. W tym czasie nagrał piosenkę „Gdzie jest drugi taki Program 2” i wystąpił z benefisem wyemitowanym przez ten kanał pt. „30 lat minęło... Krzysztof Krawczyk i jego goście”, gdzie oprócz niego wystąpili m.in. Trubadurzy, Irena Jarocka, Bohdan Łazuka, Bohdan Smoleń, Henryk Debich, Zbigniew Kurtycz, Dorota Stalińska, Skaldowie i Tadeusz Drozda[18].

W 1994 wydał album pt. Gdy nam śpiewał Elvis Presley, który zyskał miano platyny, a także zaśpiewał największe przeboje w specjalnym recitalu na Festiwalu w Sopocie[19]. Niedługo potem związał się z nurtem muzyki dance (italo disco)[20], dzięki czemu udało mu się zaskarbić ogromną sympatię fanów. Zaczął wtedy podbijać swoimi piosenkami listę przebojów polsatowskiego programu Disco Relax. Przez wiele miesięcy na tej liście w czołówce utrzymywało się kilka jego piosenek, w tym m.in.: „Zaufaj Sercu”, „Przez jedną chwilę zapomnienia”, „Arrivederci moja dziewczyno”, „Rysunek na szkle”, „Viva Las Vegas” oraz śpiewany przez niego przebój Michała Wiśniewskiego „Zawsze z Tobą chciałbym być”. Dokonał w tym czasie także kolejnych nagrań płytowych z różnorodną muzyką, od country, przez rock and roll, ballady, muzykę taneczną i religijną, aż po piosenki dla dzieci.

W 1997 odbył trasę koncertową w Niemczech. 23 marca wytwórnia Credo Records wydała kasetę, zawierającą 19 pieśni dedykowanych Janowi Pawłowi II z okazji jego 50-lecia posługi kapłańskiej. 16 maja w „Nocnym Klubie Jedynki” w TVP1 odbyła się premiera teledysku „Nowy Jork, dochodzi chyba piąta”. 4 czerwca podczas wizyty Jana Pawła II na Jasnej Górze wręczył Ojcu Świętemu płytę Ave Maria oraz kilka innych albumów i kaset, a od papieża dostał różaniec. W Radiu Zet, opowiadając o swoim spotkaniu z papieżem, poprosił wszystkich, których skrzywdził o przebaczenie i powiedział, że „sam już wybaczył tym, z którymi był kiedyś w niezgodzie”. W tym samym roku w programach zrealizowanych dla TVP1, TVP2 i TVP Polonia m.in. „Krawcowe święta”, „Kolędowanie z Krzysztofem Krawczykiem” oraz „Eleni i przyjaciele” zaśpiewał wspólnie z Eleni kilka kolęd oraz piosenek świątecznych (m.in. „Witamy Ciebie”, „Gdy nadchodzi dzień grudniowy”)[21][22].

W 1998 wraz z TVP2 z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej przygotował recital „To, co dał nam los”. Podczas występu otrzymał nagrodę Prezesa TVP Ryszarda Miazka. W 1999 nagrał płytę Polskie Tango z przebojami Mieczysława Fogga, które jeszcze przed jej wydaniem można było usłyszeć w specjalnym programie telewizyjnym pod tym samym tytułem. Niedługo później wydany został krążek artysty w ramach „Złotej Kolekcji”. Płytę promował podczas specjalnego koncertu zorganizowanego przez radiową „Trójkę”. W tym samym roku nagrał z Norbim piosenkę „Piękny dzień”. Pod koniec roku wydana została składanka Piosenki na święta, gdzie wraz z Trubadurami, jak i samodzielnie wykonał kilka piosenek związanych z Bożym Narodzeniem. Utworem promującym płytę była piosenka „Jezusek w bieli”, którą nagrał razem ze Sławomirem Kowalewskim, liderem zespołu Trubadurzy. W latach 90. często gościł w programie Muzyczna Jedynka, dzięki któremu wylansował kilka znanych przebojów, m.in. „Każdy dzień bez Ciebie”.

Lata 2000–2009 | edytuj kod

W 2000 wystąpił przed papieżem podczas Pielgrzymki Narodowej na Placu Świętego Piotra, połączonej z wręczeniem złotej płyty za nagranie Ojcu Świętemu śpiewajmy. W tym samym roku spotkał się z Goranem Bregoviciem, z którym nagrał płytę Daj mi drugie życie. Album, promowany przez przeboje: „Mój przyjacielu”, „Ojda Ojda”, „Gdybyś była moja” i „Płatna miłość”, dotarł do 2. miejsca zestawienia OLiS. W lipcu 2001 podczas 38. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu wystąpił z recitalem, promującym płytę Daj mi drugie życie. Rok 2001 zakończył występem sylwestrowym podczas koncertu w Warszawie, który wyemitowany został na żywo przez TVP2. Podczas występu zaśpiewał: „2002 Nowy Rok” (wersja oryginalna „2000 Nowy Rok”), „Zatańczysz ze mną”, „Pozwól mi mocno objąć cię” (tyt. oryginalny „Can’t Help Falling in Love”) Elvisa Presleya i „Hello Merry Lou” Ricky Nelsona[23].

14 października 2002 wydał album pt. ...Bo marzę i śnię, który zyskał miano platyny. Przez wiele tygodni krążek utrzymywał się na pierwszym miejscu najchętniej kupowanych płyt w Polsce[24]. Tym razem zaprosił do współpracy młodsze pokolenie muzyków, związanych głównie ze sceną alternatywną. Producentem całego materiału i kompozytorem dwóch nagrań był Andrzej Smolik. Wśród 12 utworów znalazł się między innymi cover kompozycji „Papa Was a Rolling Stone”, z repertuaru amerykańskiej formacji The Temptations, a także przeboje, które królowały przez wiele miesięcy na listach przebojów wielu rozgłośni radiowych oraz telewizyjnych: „Bo jesteś Ty”, „Mijamy”, „Chciałem być”, „Jestem Sobą”. Na 39. festiwalu w Opolu wraz z Goranem Bregoviciem odebrał nagrodę Superjedynki za teledysk do piosenki „Mój przyjacielu”.

W listopadzie 2003 zaprezentował fanom materiał koncertowy, który wyemitowany został przez TVP2. Obok piosenek z krążka ...Bo marzę i śnię znalazły się tam również największe przeboje z płyty nagranej w duecie z Goranem Bregoviciem oraz utwory z początków kariery. W 2003 nagrał też tytułową piosenkę do serialu TVN Na Wspólnej, utwór z czołówki programu TVP2 Europa da się lubić oraz utwór promujący TVP2. Tego lata odebrał na Festiwalu w Opolu dwie Superjedynki dla „Piosenkarza Roku” i za teledysk „Bo jesteś Ty”[25]. Jesienią tego roku ukazała się natomiast płyta Gwiazdy biesiadują. Krzysztof Krawczyk po cygańsku.

Krzysztof Krawczyk, 2005

Wiosną 2004 nagrał kolejną płytę studyjną. Pierwszym singlem był utwór „Lekarze dusz”, który nagrał wraz z Muńkiem Staszczykiem. Na albumie znalazło się 12 kompozycji, w tym m.in. przebój „Trudno tak (razem być nam ze sobą...)”, nagrany w duecie z Edytą Bartosiewicz. Singiel przez wiele miesięcy podbijał radiowe i telewizyjne listy przebojów. Wśród innych muzyków gościnnie występujących na płycie znaleźli się jeszcze m.in.: Andrzej Piaseczny, Kasia Nosowska, Andrzej Smolik, Ania Dąbrowska, Adam Nowak, Jan Borysewicz. Krążek długo był na pierwszym miejscu najlepiej sprzedawanych płyt w Polsce. W tym samym roku na festiwalu w Sopocie odbył się koncert z okazji 40-lecia pracy artystycznej muzyka, na którym wystąpili też m.in.: Ania Dąbrowska, Edyta Bartosiewicz, Muniek Staszczyk, Andrzej Piaseczny. Na festiwalu w Opolu otrzymał nagrodę TVP Polonia „Artysta bez granic” oraz „Muzyczną Jedynkę”. Wydana przez wydawnictwo Reader’s Digest pięciopłytowa kolekcja podsumowująca dorobek artystyczny piosenkarza zyskała miano platynowej płyty. Otrzymał także nagrodę Telekamery dla najpopularniejszego artysty estradowego oraz zdobył pierwsze miejsce na festiwalu TOPtrendy w Sopocie. W sierpniu 2004 łódzkie Radio Parada wyemitowało program Bohdana Gadomskiego zarejestrowany w Grand Hotelu w Sopocie, w którym Krawczyk opowiadał o swojej karierze zawodowej i życiu prywatnym. Całość przeplatana była utworami z jubileuszowego koncertu artysty z okazji 35-lecia pracy zawodowej i prób koncertowych przed koncertem jubileuszowym z okazji 40-lecia pracy artystycznej w Sopocie[26].

W 2004 na łamach „Gazety Wyborczej” ukazały się dwa artykuły Roberta Sankowskiego, krytykujące Krawczyka. W swoich tekstach nazwał piosenkarza „bratem łatą show-biznesu”, „królem estradowego kiczu”, a nagrywających i śpiewających z nim artystów oskarżył o to, że tworzą z nim wyłącznie ze względów koniunkturalnych. Stwierdził też, że większość kariery Krawczyka to „archaiczny, nieco «beczący» styl śpiewania”. Karierę artysty w zespole Trubadurzy określił „tandetnym wrażeniem nawet jak na czasy big-beatu”. Koncert piosenkarza z okazji 40-lecia pracy artystycznej nazwał „benefisem i zabawą z najbardziej tandetnych sopockich festiwali”. Wypowiedzi Sankowskiego spotkały się z krytyką wielu artystów, piosenkarzy i dziennikarzy muzycznych. Do redakcji gazety napisał list m.in. Daniel Olbrychski, w którym wziął w obronę Krawczyka i zażądał przeproszenia publiczności i jego fanów przez redaktora[27][28][29].

Krzysztof Krawczyk podczas koncertu, 2007

Rok 2004 zaowocował także wydaniem płyty podsumowującej dorobek muzyczny artysty. Na płycie, oprócz piosenek Krawczyka, znalazły się także wykonane przez niego piosenki Mieczysława Fogga, Elvisa Presleya, Roya Orbisona, Czesława Niemena i Budki Suflera. Nagrana została wtedy piosenka „Don’t Get Around Much Anymore”, którą wykonał razem z Rodem Stewartem. Do utworu powstał teledysk, w którym wystąpiła Agata Buzek[30]. W grudniu 2004 wystąpił razem z dziecięcym zespołem Piątka z plusem z koncertem kolęd w kościele w Świętej Lipce, który został wyemitowany przez TVP2, a kolędy z tego występu ukazały się na płycie wydanej przez Agorę, która dołączona została do świątecznego wydania Gazety Wyborczej. W tym samym roku nagrał wspólnie z zespołem Gang Olsena piosenkę „Krzysztof K.”, która znalazła się na płycie zespołu Disco & Blues[31].

W 2005 nagrał dwie płyty z amerykańskimi piosenkami: Mona Lisa – Amerykańskie piosenki i The Shadow Of Your Smile – Amerykańskie piosenki część 2. Albumy były efektem fascynacji Louisem Armstrongiem oraz amerykańskim bluesem i jazzem. Oba krążki zdobyły status złotej płyty oraz zostały ciepło przyjęte przez krytyków muzycznych. Dotarły do drugiego miejsca na liście najlepiej sprzedawanych płyt w Polsce. W tym roku otrzymał dwa Fryderyki dla „Piosenkarza Roku” i za „Przebój Roku” („Trudno tak” – z Edytą Bartosiewicz) oraz „Asa Empiku” za największą liczbę sprzedanych płyt w sieci Empik. Na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romów w Ciechocinku otrzymał nagrodę „Złotego Taboru”. Otrzymał też podczas uroczystej gali emitowanej przez TVP2 statuetkę Telekamery dla najpopularniejszego artysty estradowego. Piosenkarz wygrał zdobywając liczbę 101184 głosów.

6 czerwca 2006, z okazji 85. urodzin Jana Pawła II, ukazała się nowa wersja Ojcu Świętemu śpiewajmy, która miała być prezentem dla papieża, jednak wydana została już po jego śmierci. Album otrzymał nową okładkę, zmieniono także częściowo jego zawartość – pozostawiono jedynie osiem utworów i dołączono siedem nowych. Patronat nad krążkiem objął ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz Katolicka Agencja Informacyjna. 25 września wydał album, zatytułowany Tacy samotni, który promowany był przez singiel „Tylko ty, tylko ja”. Finałowy utwór „Spieszmy się” został dedykowany zmarłej mamie wokalisty. Album zyskał miano złotej płyty. 25 grudnia 2006 wystąpił w minirecitalu, wyemitowanym przez TV Trwam, na którym zaśpiewał kolędy oraz piosenki i pieśni o tematyce religijnej. W tym samym dniu wziął także udział w audycji Rozmowy Niedokończone, wyemitowanej w TV Trwam i Radiu Maryja.

W 2007 nagrał wraz z biskupem Antonim Długoszem utwór „Europo, nie możesz żyć bez Boga”, który cieszył się popularnością na antenie Radia Maryja[32]. Niedługo potem nagrał piosenkę „Nie jesteś sam” dla Fundacji TVN, którą wykonał razem z Ewą Bem, Natalią Kukulską, Grzegorzem Skawińskim, Zbigniewem Wodeckim, Januszem Radkiem i Kasią Klich.

Krzysztof Krawczyk odsłania swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Krakowie, 2008

Na przełomie 2007/2008 wydawany był przez wydawnictwo Agora Leksykon Krzysztofa Krawczyka, który zyskał miano podwójnej platyny. Kolekcję promował specjalnie nagrany utwór „Życie jak wino” i teledysk do tej piosenki oraz jej wersja dyskotekowa. 5 lipca 2008 na festiwalu TOPtrendy, wyemitowanym przez telewizję Polsat, artysta zagrał specjalny, jubileuszowy koncert, uświetniający 45-lecie jego kariery artystycznej. Wraz z nim wystąpili między innymi: Edyta Górniak, Norbi, Muniek Staszczyk, Łukasz Zagrobelny oraz Trubadurzy. Również w tym roku nagrał duet „Marynarze szos” z Krzysztofem Jerzym Krawczykiem (nie łączy ich żadne pokrewieństwo), który znalazł się na płycie Ciągle pędzimy zespołu KG Band[33]. Niedługo później ukazał się teledysk do piosenki, gdzie wraz z Krawczykami piosenkę zaśpiewali aktualni członkowie zespołu Trubadurzy[34].

15 stycznia 2009 wziął udział w programie TVP Info Aleja gwiazd na L-4, prowadzonym przez doktora Macieja Świtońskiego, gdzie opowiadał m.in. o swojej arytmii serca i wstawieniu endoprotezy stawu biodrowego. 20 stycznia wydał album, zatytułowany Warto żyć. Materiał na płytę powstawał przez kilka lat, równolegle z innymi płytami, które wcześniej ukazały się na rynku. Przy tworzeniu płyty udział wzięli: Grzech Piotrowski, który jest cenionym saksofonistą jazzowym, Paweł „Bzim” Zarecki (współpracownik Anny Marii Jopek i Doroty Miśkiewicz), Kasia Cerekwicka, bracia Golcowie, Beata Bednarz i Marcin Wawruk (aranżer i producent, pracował wcześniej m.in. właśnie z Krawczykiem, Marylą Rodowicz, Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem, Norbim) oraz poeta Krzysztof Szatrawski. Album zyskał miano Złotej Płyty[35].

Gwiazda Krzysztofa Krawczyka w Opolu

24 listopada 2009 został wydany przez wydawnictwo „Presto Brodnica” z Dębicy kalendarz wspierający schroniska dla zwierząt, w którym ukazało się jego zdjęcie. Trzy dni później w sprzedaży pojawiła się jego setna solowa płyta, zatytułowana Nigdy nie jest za późno, na której znalazła się piosenka „Z kobietami to różnie bywało”, którą nagrał z Danielem Olbrychskim[36]. Przy tworzeniu płyty udział brali m.in. Grzech Piotrowski i Jacek Królik. Utwór o tematyce patriotycznej „Bo to jest Polska”, pochodzący z tego krążka, jest emitowany na antenie Radia Maryja i był nominowany do tytułu „Piosenki Roku” tej rozgłośni. 5 grudnia zaśpiewał z Danielem Olbrychskim w programie Dzień dobry TVN piosenkę z krążka „Nigdy nie jest za późno”. W tym samym miesiącu nagrał płytę z kolędami śpiewanymi wraz z zespołem góralskim Marcina Pokusy z Węgierskiej Górki, która została dodana do jednego z wydań Gazety Wyborczej. 24 grudnia wystąpił z zespołem w programie świątecznym w TVP2, gdzie wraz z biskupem Antonim Długoszem, Eleni i swoją żoną Ewą zaśpiewali kilka kolęd i piosenek świątecznych. Dwa dni później 26 grudnia wystąpił w koncercie „Świętokrzyskie Kolędowanie” w Kielcach, wyemitowanym przez TVP1, na którym zaśpiewał kolędę „Przybieżeli do Betlejem” i piosenkę „2000 takich świąt”. Rok 2009 zakończył występem w noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia 2010 w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Podczas koncertu odebrał Złotą Płytę za album Warto Żyć.

Lata 2010–2019 | edytuj kod

1 stycznia 2010 wystąpił w „Finale Roku 2009” teleturnieju TVP1 Jaka to melodia?, śpiewając piosenkę „Mój przyjacielu” oraz duet „Z kobietami to różnie bywało” z Danielem Olbrychskim. 11 stycznia ponownie wziął udział w tym teleturnieju, śpiewając piosenkę „To wszystko sprawił grzech”. 17 stycznia wystąpił na charytatywnym balu dziennikarzy, zorganizowanym po raz dwunasty w auli Politechniki Warszawskiej[37]. 20 lutego zagrał koncert w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, który był transmitowany przez TVP Gdańsk. Miesiąc później wystąpił w programie TVP1 Niepokorni, prowadzonym przez Krzysztofa Ziemca. W sezonie letnim 2010 wziął udział w trasie koncertowej Trubadurów z okazji 45-lecia istnienia grupy oraz wystąpił w koncercie jubileuszowym pt. „Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz” wyemitowanym przez TVP Łódź. Oprócz niego w jubileuszu wystąpili: Trzeci Oddech Kaczuchy, Magdalena Tul, Don Wasyl i Iwona Węgrowska. Niespełna rok później koncertował wraz z grupą w Sali Kongresowej w Warszawie w prawie dwugodzinnym koncercie, w którym nie obyło się bez bisów. Na przełomie października i listopada odbył trasę koncertową po USA i Kanadzie, występując m.in. w Chicago, Nowym Jorku, New Jersey, Memphis, czy Toronto, gdzie oprócz znanych przebojów wykonał nowy utwór napisany przez Seweryna Krajewskiego Ameryko. 20 listopada wystąpił w Wilnie z koncertem dla Polonii mieszkającej na Litwie, a 6 dni później odbył się jego dwugodzinny koncert pt. „Krzysztof Krawczyk – największe przeboje” w Sali Kongresowej w Warszawie. W listopadzie 2010 ukazała się jego książka autobiograficzna pt. Życie jak wino, którą napisał wspólnie z Andrzejem Kosmalą.

Krzysztof Krawczyk podczas koncertu we Włocławku, 29 kwietnia 2009

Pod koniec kwietnia 2011 wydał kolejny album pt. JP II. Abba Ojcze, nagrany z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. 1 maja wystąpił w koncercie „Ojcu Świętemu śpiewajmy razem”, transmitowanym przez telewizję Polsat z wadowickiego rynku, podczas którego zaśpiewał m.in. utwór „Ojcu Świętemu Śpiewajmy” i ulubioną pieśń oazową papieża „Barka”. Koncert był dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II dokonaną przez jego następcę Benedykta XVI. W styczniu 2012 wystąpił jako jeden z uczestników specjalnego wydania w programie Jaka to melodia? oraz zaśpiewał kilka piosenek. Pod koniec lutego ukazała się płyta biskupa Antoniego Długosza pt. Europo nie możesz żyć bez Boga, na której umieszczona została piosenka o tym samym tytule, nagrana w duecie z Krawczykiem. Trzy miesiące później piosenkarz wystąpił w programie Sylwestra Latkowskiego Granice kariery na antenie Polsat Play, w którym opowiedział o swojej karierze, zdradach oraz blaskach i cieniach swojej kariery zawodowej[38]. Był jedną z gwiazd letnich koncertów „Lata z RadiemProgramu I Polskiego Radia (wystąpił w 22 koncertach). 18 września wydał dwuczęściowy album, zawierający największe przeboje polskiej muzyki. Tytuły poszczególnych części to Polski Songbook vol.1 – Dlaczego dziś nie pisze nikt takich piosenek? oraz Polski Songbook vol.2 – Nasze pokolenie. Teledyskiem promującym płytę została piosenka Henryka Fabiana „Napiszę do Ciebie z dalekiej podróży”. Promocja krążków z udziałem piosenkarza odbyła się w Radiu Złote Przeboje, Pierwszym Programie Polskiego Radia i Radiu Zet oraz programach telewizyjnych „Dzień Dobry TVN”, „Kawa czy herbata?” i „Pytanie na śniadanie”. 23 września wystąpił w wielkim jubileuszowym koncercie w Sali Kongresowej w Warszawie z okazji 15-lecia Radia Złote Przeboje. Pod koniec listopada ukazał się trzypłytowy box, zawierający oprócz najsłynniejszych piosenek polskiej muzyki w interpretacji Krawczyka, kolędy nagrane z udziałem Kapeli Góralskiej Marcina Pokusy, które rok wcześniej zostały dołączone do świątecznego wydania Gazety Wyborczej. 6 grudnia 2012 z albumem pt. ...bo marzę i śnię zajął 20. miejsce w plebiscycie przeprowadzonym przez RMF FM na najlepszą polską płytę pop w historii[39]. 31 grudnia wystąpił na rynku wrocławskim w koncercie sylwestrowym „60 przebojów na 60 lat TVP”. Wykonał utwory takie jak: „Byle było tak”, „Blue Suede ShoesCarla Perkinsa, „Mój Przyjacielu”, „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, „Parostatek” i „Za tobą pójdę jak na bal”.

W 2013 i 2014 świętował 50-lecie kariery artystycznej, którą rozpoczął w czerwcu 1963, jako członek Trubadurów. Z tej racji „K&K Studio (Kosmala & Kniat)” opublikowało w częściach Antologię Krzysztofa Krawczyka. Nagrania znalazły się na portalach muzycznych, takich jak: iTunes, Amazon i Deezer. 7 stycznia po raz pierwszy spotkał się z aktorami serialu TVN Na Wspólnej na specjalnym spotkaniu z okazji 10-lecia jego emisji[40]. 19 stycznia w Sali Kongresowej w Warszawie wziął udział w koncercie jubileuszowym z okazji 15-lecia programu Jaka to melodia?. Wraz z Robertem Janowskim, gospodarzem programu, zaśpiewał wspólnie piosenkę „Mój Przyjacielu”[41]. 12 lutego ukazała się jego kolejna kolekcja z serii antologii, zatytułowana Ave Maria – tribute to Benedict XVI, wydana w hołdzie papieżowi Benedyktowi, który dzień wcześniej ogłosił swoją abdykację z urzędu Głowy Kościoła. Znalazły się tam również nigdy niepublikowane nagrania artysty, m.in. „Matko, która Nas Znasz” i „Zdrowaś Maryjo”. 12 maja wziął udział w Niepokalanowie w obchodach 75. rocznicy powstania katolickiej rozgłośni Radio Niepokalanów prowadzonej przez franciszkanów konwentualnych. Piosenkarz wystąpił tam z koncertem, śpiewając obok swoich znanych utworów kilka piosenek religijnych. W październiku rozpoczął trasę koncertową „50 lat na scenie” oraz pracę nad powstaniem nowej płyty pt. Pół wieku człowieku. Do współpracy przy tworzeniu krążka został zaproszony wykonawca reggae Ras Luta, który nagrał wraz z nim utwór „Pół wieku człowieku”. Teksty i muzykę do utworów stworzyli m.in.: Ryszard Poznakowski, Wiesław Wolnik, Ryszard Kniat, Andrzej Kosmala, Maciej Świtoński i Seweryn Krajewski[42]. 4 października wydał singiel „Jak daleko”, który zaśpiewał w duecie z Ras Lutą[43]. 31 grudnia 2013 wystąpił na skwerze Kościuszki w Gdyni podczas sylwestrowego koncertu transmitowanego przez telewizję Polsat. Zaśpiewał wtedy piosenki: „Mój Przyjacielu”, „Za tobą pójdę jak na bal”, „Byle było tak”, „Jak minął dzień” i „Ostatni raz zatańczysz ze mną”. Tego wieczoru odebrał specjalną nagrodę za 50 lat pracy artystycznej oraz otrzymał tytuł „Króla Polskiej Estrady” przyznany mu przez Polsat, Radio Zet i gazetę „Fakt”.

4 stycznia 2014 wystąpił w kościele ewangelickim w Pszczynie w charytatywnym koncercie „Musica Sacra”, którego dochód został przekazy na „Dom Kulejących Aniołów w Piasku”, który zajmuje się pomocą osobom z upośledzeniem umysłowym. Obok swoich największych przebojów zaśpiewał także kilka kolęd[44]. 21 lutego Radio Złote Przeboje ogłosiło wyniki konkursu na najlepsze pięć piosenek piosenkarza. Zwyciężył utwór „Bo jesteś Ty”, wygrywając ze szlagierami, takimi jak: „Jak minął dzień”, „Parostatek”, „Chciałem być” i „Trudno tak (razem być nam ze sobą...)”. 29 marca na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia Wiktorów i SuperWiktorów, podczas której Krzysztof Krawczyk odebrał statuetkę SuperWiktora za całokształt kariery artystycznej. Transmisję z uroczystości przeprowadziły TVP1 HD i TVP2. 29 kwietnia wydał singiel „Pół wieku człowieku” wraz z teledyskiem[45], który promował płytę piosenkarza pod tym samym tytułem. Utwór wykonał wspólnie z Ras Lutą. Znalazła się tam też inna piosenka wykonana w duecie pt. „Ewy przepis na miłość”, którą zaśpiewał razem z Norbim oraz specjalny utwór dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II pt. „Czemu tylko wtedy”. Krążek powstał z okazji 50-lecia pracy artystycznej Krawczyka. Jego premiera odbyła się z udziałem artysty w Radiu Złote Przeboje, Pierwszym Programie Polskiego Radia i Radiu Zet, Radiu Zet Gold, RMF FM, Radiu WAWA oraz programach telewizyjnych „Dzień Dobry TVN” i „Pytanie na śniadanie”, „Świat się kręci”, „Agata Młynarska rozmawia”, „Teleexpress” i „Quadrans qltury”. W notowaniu Radia Merkury z 9 maja piosenka zajęła 2. miejsce. Dwa dni przed premierą CD piosenka tytułowa znalazła się na 18. miejscu Listy Przebojów Polskiego Radia PiK oraz została uznana piosenką miesiąca maja. W tym samym czasie utwór zajął 4. miejsce na Liście Przebojów Radia Olsztyn. 9 czerwca z racji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Krzysztofa Krawczyka TVP1 wyemitowała specjalny odcinek programu „Świat się kręci” pt. „Pół wieku człowieku” z udziałem piosenkarza, jego żony Ewy i menadżera Andrzeja Kosmali oraz przyjaciół artysty, którzy towarzyszyli mu podczas jego kariery muzycznej. W trakcie programu zaśpiewał piosenkę „Bo jesteś Ty” i utwór „Blue Suede Shoes”, którego najsłynniejszym wykonawcą był Elvis Presley. Podczas audycji otrzymał z rąk prezesa Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych Ryszarda Poznakowskiego statuetkę za zasługi dla polskiej muzyki oraz Krzyż Orderu Odrodzenia rock and rolla. 22 czerwca wystąpił w ramach trasy koncertowej „50 lat na scenie” w Opolu z koncertem, który przypadł dokładnie w 51. rocznicę debiutu scenicznego artysty w zespole Trubadurzy[46]. 6 września wystąpił w Toruniu ze specjalnym recitalem podczas 6. „Dziękczynienia w Rodzinie” zorganizowanego pod patronatem Radia Maryja, Telewizji Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Naszego Dziennika. Koncert był transmitowany przez Telewizję Trwam[47]. We wrześniu zdobył tytuł „Najlepszego polskiego piosenkarza” w plebiscycie „Super Expressu” i serwisu se.pl. W grudniu zaangażował się w 5. edycję akcji „Pomaganie jest trendy” na rzecz osób chorych na autyzm i nagrał razem z kilkoma artystami specjalną piosenkę wraz z teledyskiem o tej samej nazwie[48]. 31 grudnia 2014 wystąpił w Gdyni podczas „Sylwestrowego rejsu przebojów” transmitowanego przez telewizję Polsat i Polsat 2. Wykonał tam piosenki: „Mój Przyjacielu”, „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, „Za tobą pójdę jak na bal”, „Jak minął dzień” (w duecie z Bilguunem Ariunbaatarem) i „Parostatek”. Tego wieczoru odebrał specjalną nagrodę przyznaną przez Polsat, RMF FM i gazetę „Fakt” – „statek króla polskiej muzyki rozrywkowej”. Artysta był główną gwiazdą wieczoru, gdyż tym występem zakończył oficjalne obchody 50-lecia swojej kariery artystycznej.

27 listopada 2015 wydał płytę z piosenkami Leonarda Cohena pt. Tańcz mnie po miłości kres w tłumaczeniu Macieja Zembatego. Promocja krążka odbyła się z udziałem piosenkarza w Pierwszym Programie Polskiego Radia, Radiu Zet, Radiu Zet Gold, RMF FM i Radiu WAWA oraz programach telewizyjnych „Dzień Dobry TVN” i „Pytanie na śniadanie”, „Świat się kręci” i „kulturalni.pl”[49]. 25 grudnia w świątecznym wydaniu programu „Jaka to melodia?” otrzymał wyróżnienie „Piękniejsza Polska” za promowanie polskiej kultury w świecie i zasługi dla polskiej sceny muzycznej przyznane przez Bogdana Zdrojewskiego, gdy był jeszcze ministrem kultury[50].

2 lutego 2016 w programie Jaka to melodia? wykonał premierowo piosenkę tytułową z płyty pt. Tańcz mnie po miłości kres[51]. 13 lutego pojawił się na prapremierze sztuki teatralnej Andrzeja Mańkowskiego Być jak Krzysztof Krawczyk, wystawianej w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni[52]. We wrześniu, z okazji 70. urodzin otrzymał list od prezydenta Andrzeja Dudy, który podziękował mu „za wkład do polskiej muzyki”[53]. 10 października wydał singiel „Każdy Dziad”, nagrany wspólnie z Maciejem Maleńczukiem. Piosenka promowała jego płytę pt. Duety[54][55], której premiera odbyła się 4 listopada. Na płycie znalazły się nowe utwory wykonane wspólnie z Kasią Nosowską, Anią Dąbrowską, Maciejem Maleńczukiem, Urszulą Kasprzak i Wojciechem Kordą. Promocja płyty miała miejsce w programach Otwarcie dnia w TVN24 Biznes i Świat, Muzyczna Jedynka w Radiowej Jedynce, Pytanie na śniadanie w TVP2 i Kulturalni.pl w TVP Polonia[56][57][58]. 24 grudnia telewizja Polsat wyemitowała koncert „Wielkie kolędowanie z Polsatem” z Bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, gdzie jako jeden z wielu artystów zaśpiewał kilka kolęd i piosenek świątecznych, m.in. „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”, a także „Lulajże Jezuniu” i „Noc nie przyszła pod mój dach”, które wykonał wspólnie z Urszulą. W nocy 31 grudnia zagrał półtoragodzinny koncert sylwestrowy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W lutym 2017 wydał kolejny album pt. Psalmy Dawidowe, zawierający niepublikowane dotąd na jednej płycie utwory, które powstały w ciągu kilkudziesięciu lat jako owoc poszukiwań i duchowej przemiany artysty po tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w jego życiu. Do zrealizowania tego pomysłu Krzysztofa Krawczyka zachęcił o. Jan Góra. 20 maja na zaproszenie młodzieży wystąpił z koncertem podczas juwenaliów w Gdańsku, gdzie przy jego przebojach bawiło się kilka tysięcy, głównie młodych ludzi. Koncert trwał prawie dwie godziny, a publiczność wywalczyła u piosenkarza kilka bisów[59]. 18 sierpnia zaśpiewał kilka swoich utworów w Mrągowie na Festiwalu Przebojów Weselnych, który był transmitowany na żywo przez Polsat[60]. 26 września wystąpił wraz z Trubadurami na wielkiej gali jubileuszowej w Teatrze Wielkim w Łodzi z okazji 50-lecia istnienia zespołu. Tego wieczoru Krawczyk został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który wraz z innymi odznaczeniami dla członków zespołu Trubadurzy wręczył im prof. Piotr Gliński[61]. Transmisję z koncertu przeprowadziły TVP2 i TVP Polonia. 4 października zaprezentował teledysk do piosenki „Będę Twój dzisiaj wieczorem”, który zapowiadał album artysty pt. Wiecznie młody z piosenkami Boba Dylana śpiewanymi po polsku, których przekładu dokonał Daniel Wyszogrodzki. Krążek ukazał się w sprzedaży 10 listopada[62]. Promocja płyty miała miejsce z udziałem artysty w Pierwszym Programie Polskiego Radia, Radiu Zet, Pytaniu na śniadanie w TVP2, Onet Rano na portalu internetowym Onet.pl, Telewizji WP i Dzień dobry, Polsko! na antenie TVP1. 31 grudnia 2017 wystąpił z koncertem sylwestrowym w Nowym Sączu.

W 2018 świętował 55-lecie swojej kariery muzycznej. 6 marca jego album pt. Wiecznie młody został nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategorii Album roku – muzyka korzeni[63]. 1 kwietnia zaprezentował utwór „Lewandowski, gol dla Polski”, do którego nagrał teledysk. 18 maja wydał kolejny mundialowy utwór „Biało-czerwoni”, do którego również powstał klip. Obie piosenki promowały płytę pt. Biało-Czerwoni! Przeboje kibica, którą nagrał z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji i Ligi Narodów UEFA[64][65]. Zarówno piosenka, jak i album spotkały się z ogromną falą krytyki i hejtu w internecie. W wywiadzie dla TVP Sport Krawczyk zaznaczył, że „hejterzy mogą wziąć do ręki dobrą książkę albo iść do teatru czy filharmonii”. Menedżer artysty Andrzej Kosmala, który jest twórcą większości tekstów do utworów, które ukazały się na płycie, jasno zaznaczył, że z założenia krążek „miał zawierać nieskomplikowane melodie i łatwe do zapamiętania słowa piosenek, tak aby były one proste do śpiewania”[66][67]. Nie zabrakło też pozytywnych opinii, jak i żywiołowych reakcji, głównie ze strony młodzieży i studentów obecnych na koncertach artysty[68]. 27 kwietnia wydał album pt. Country album. Pokochaj moje marzenia, na którym umieścił zremasterowane utwory z płyty winylowej pod tym samym tytułem, wydanej w 1987 i nagranej w studiu ZPR w krakowskim teatrze STU oraz w Studio „Giełda” w Poznaniu[69]. W maju zagrał koncerty na pięciu imprezach juwenaliowych w różnych miastach w Polsce. Wystąpił we Wrocławiu, w Olsztynie, w Warszawie, w Poznaniu i Szczecinie. 24 maja podczas juwenaliów w Poznaniu udało się pobić rekord Polski na najwięcej osób śpiewających piosenkę rozrywkową jednocześnie. Na placu przed Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu piosenkę Krawczyka pt. „Chciałem być” zaśpiewało kilka tysięcy osób, w tym także rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki i prezydent miasta Jacek Jaśkowiak[70]. 8 czerwca wydał album pt. Biało-Czerwoni! Przeboje kibica, zawierający osiem premierowych utworów oraz nowa wersję hitu „Wygrajmy jeszcze jeden mecz”, nagranego z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku w 1986. Na album trafiły też dwa nagrania karaoke do piosenek „Lewandowski, gol dla Polski” i „Biało-czerwoni”[71]. Piosenkę pt. „Turbogrorsik” dedykowaną Kamilowi Grosickiemu nagrał w duecie z Grzegorzem Kupczykiem[72]. Tego samego dnia podczas 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie „Hit na mundial” wykonał utwór o Robercie Lewandowskim[73]. Następnego dnia wystąpił na festiwalu, śpiewając piosenki: „Parostatek”, „Byle było tak” i „Ostatni raz zatańczysz ze mną”. Tym występem rozpoczął oficjalne obchody 55-lecia pracy artystycznej. Podczas koncertu Agata Konarska i Artur Orzech wręczyli mu statuetkę Telewizji Polskiej za całokształt pracy scenicznej. Wcześniej otrzymał też okładkę „Super Expressu” z informacją, że jego przebój „Ostatni raz zatańczysz ze mną” został przez czytelników gazety wybrany jego największym hitem całej działalności muzycznej[74]. Wystąpił też w programach Telewizji Polskiej: Pytanie na śniadanie, Gość Wiadomości[75] i Ziarno, w którym wspólnie z biskupem Antonim Długoszem wykonał piosenkę „Europo, nie możesz żyć bez Boga”[76]. 19 czerwca zaprezentował piosenkę nagraną w duecie z Grzegorzem Kupczykiem pt. „Turbogrosik”, która ukazała się ze specjalnym klipem. Dzień później pierwszy raz w telewizji teledysk wyemitowała Telewizja Republika[77][78]. 3 lipca wydał singiel „Kto takie oczy ma?”. Melodię do piosenki skomponował Krzysztof Klenczon, a słowa do niej napisał Andrzej Kuryło[79]. Utwór miał swoją premierę dopiero w wykonaniu Krawczyka.

20 marca 2019 w serwisach Tidal i Spotify ukazał się album artysty pt. Concert hits z piosenkami, które wielokrotnie wykonywał na koncertach. Wśród osiemnastu umieszczonych tam utworów, trzy zostały ponownie przez niego wykonane w nowych aranżacjach, tj.: „Jestem sobą”, „Chciałem być” oraz „Tylko ty, tylko ja”[80]. W maju i czerwcu wystąpił na kilku imprezach juwenaliowych w Krakowie, Warszawie, Białymstoku i Gliwicach. W lipcu natomiast zostały udostępnione w serwisach streamingowych dwa albumy artysty, Europo witaj nam i W piękny rejs[81][82]. Jesienią 2019 w udostępniono w sieci wydany w latach 80. winyl pt. Krawczyk dzieciom oraz album Teatr Jawy i Snu[83][84]. 23 grudnia tego samego roku ukazał się utwór pt. „Niech dla nas zawsze będą święta”, który artysta nagrał wraz z zespołem Trubadurzy[85].

2020 | edytuj kod

9 stycznia 2020 roku po raz pierwszy udostępniona została nagrana przez niego piosenka pt. „Solidarity” – anglojęzyczna wersja utworu „Solidarność” z 1981[86]. 26 maja tego samego roku ukazało się w serwisie YouTube nagranie-teledysk piosenki „Dzwonię, by powiedzieć Wam", którą artysta wykonał w ramach Hot16Challenge 2. W akcji udział wzięli m.in. piosenkarze, aktorzy, dziennikarze i politycy, którzy poprzez śpiew zachęcali do wpłacania darowizn na rzecz walki z koronawirusem. Jego utwór jest wyrażeniem wdzięczności pracującym w niełatwych warunkach pielęgniarkom. Numer powstał w domu Krawczyków w Grotnikach. Do podjęcia wyzwania Krawczyk został nominowany m.in. przez Mariana Lichtmana, członka zespołu Trubadurzy. Nagranie zostało bardzo dobrze przyjęte przez internautów i krytyków muzycznych[87].

Również w maju amerykańscy raperzy B-Real, Rick Ross i Berner nagrali piosenkę pt. „Candy", w której za podkład muzyczny posłużył im utwór Krzysztofa Krawczyka i Edyty Bartosiewicz pt. „Trudno tak (razem być nam ze sobą...)”[88][89].

Od marca piosenkarz praktycznie nie opuszcza swojego domu w Grotnikach (poza kilkoma wyjazdami, m.in. na kontrole lekarskie, czy do studia nagraniowego „K&K Studio" w Poznaniu). Ma to związek z epidemią koronawirusa oraz jego różnymi chorobami i po prostu wiekiem[90].

W październiku został rozwiązany zespół instrumentalno-wokalny „Krzysztof Krawczyk Family”, który koncertował z piosenkarzem od 1985. Miało to związek z oficjalną deklaracją Krawczyka o zakończeniu kariery scenicznej z powodów zdrowotnych i obawą przed zakażeniem koronawirusem. 23 października 2020 ukazała się pożegnalna płyta artysty zatytułowana Horyzont[91][92].

Działalność pozamuzyczna | edytuj kod

Wielokrotnie gościł w programach Pytanie na śniadanie czy Dzień dobry TVN. Był gościem odcinka pt. „Święty Antoni – fakty i mity” katolickiego programu dla dzieci Ziarno (2018).

Życie prywatne | edytuj kod

Trzykrotnie żonaty. W latach 70. był mężem Grażyny Adamus i Haliny Żytkowiak, z którą ma syna Krzysztofa. Związany jest z Ewą Krawczyk, z którą mieszka w Grotnikach pod Łodzią. Ma trzy adoptowane córki.

Zespół instrumentalno-wokalny „Krzysztof Krawczyk Family” | edytuj kod

Ewa Krawczyk – żona i była „road managerka”,oraz wokalistka zespołu, który towarzyszył mu podczas koncertów

Od 1985 występował z zespołem instrumentalno-wokalnym o nazwie „Krzysztof Krawczyk Family”, w którego skład wchodzili:

 • Roman Suchan – multiinstrumentalista – klawisze, akordeon, saksofon, klarnet, śpiew
 • Czesław „Czester” Paluch – klawisze, śpiew
 • Piotr Heflich – gitara elektryczna, akustyczna
 • Zbigniew Heflich – gitara basowa
 • Tomasz „Shafran” Szafrański – perkusja
 • Ewa Krawczyk, Sylwia Krawczyk-Urbańczyk i Agnieszka „Jadwiga” Rosenbeiger – śpiew

Nad całością zespołu czuwał Andrzej Kosmala, który od 1974 jest menedżerem Krawczyka. Natomiast szefem grupy od strony muzycznej i realizacji dźwięku na koncertach był Ryszard Kniat. Grupa została rozwiązana w październiku 2020[93].

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia Krzysztofa Krawczyka.

Filmografia | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

Honorowy obywatel Indianapolis[94].

W 1979 otrzymał odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”[95].

W 2004 wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi[96].

18 kwietnia 2011 wraz z członkami zespołu Trubadurzy otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[97].

26 września 2017 razem z Trubadurami został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[98].

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

 • 1965:
 • 1968:
  • IV miejsce w plebiscycie „Melodii” i „Rytmu” na talent roku
  • VI miejsce w plebiscycie „Melodii” i „Rytmu” na najlepszego wokalistę
  • Trubadurzy zdobywają nagrodę na festiwalu w Opolu za piosenkę „Przyjedź mamo na przysięgę”
 • 1969: w „Telewizyjnej Giełdzie Piosenki” przez kilka tygodni króluje przebój Trubadurów „Nie przynoś mi kwiatów dziewczyno”, a na listach radiowych w czołówce znajdują się „Tajemnica pamiętnika” i „Luboczka”
 • 1975:
  • III nagroda jury i nagroda specjalna „Melodii” i „Rytmu” na Festiwalu w Rostocku
  • Złoty Pierścień i Nagroda Ministra Obrony Narodowej na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu za piosenkę „Czym dla wojska jest piosenka”
  • tytuł „Piosenkarza Roku” w plebiscycie „Klubu Publicystów Estradowych”
 • 1976:
 • 1977:
 • 1978:
  • I miejsce na festiwalu w Opolu z piosenką „Pogrążona we śnie Natalia”
  • III miejsce na festiwalu w Opolu za piosenkę „Jak minął dzień”
  • „Jak minął dzień” zostaje „Piosenką Roku” w plebiscycie tygodnika Panorama
 • 1979:
  • Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury przyznana na festiwalu w Opolu
  • Nagroda „Indywidualność Estradowa Roku” na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu
  • „Zabawa w stylu folk” zajmuje II miejsce w plebiscycie „Studia Gama” na „Piosenkę Roku”
 • 1980:
  • „To co dał nam świat” otrzymuje tytuł „Piosenki Roku” w plebiscycie „Studia Gama”
 • 1984:
  • tygodnik Antena drukuje wyniki badań według których Krawczyk to ulubiony solista większości Polaków
  • Krawczyk trafia do grona ulubieńców „Telewizyjnego Koncertu Życzeń” i jego piosenki należą do grona najczęściej zamawianych przez telewidzów
 • 1985: w plebiscycie tygodnika Panorama zostaje Piosenkarzem Roku.
 • 1986:
  • II miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na „Przebój Roku” za piosenkę „Ostatni raz zatańczysz ze mną”
  • II nagroda na festiwalu w Opolu za wykonanie piosenki „Nie przesadza się starych drzew”
  • nagroda „Wideo Roku” za recital telewizyjny „Kolędy polskie śpiewa Krzysztof Krawczyk”
 • 1990:
  • medal honorowego członka „Chopin Society Hawaii”
  • nagroda „Rekordzisty Nagraniowego Roku” za największą liczbę nagranych, wznowionych i sprzedanych kaset
 • 1993: Panorama w plebiscycie „Najpopularniejsi” przyznaje Krawczykowi nagrodę specjalną za 20-lecie pracy artystycznej
 • 1997:
  • zostaje laureatem „Muzycznej Jedynki” za teledysk do piosenki „Nowy Jork dochodzi chyba piąta”
 • 1998:
  • Żorżyk za rozstania i udane powroty na koncercie „Dozwolone od lat czterdziestu. Złote przeboje lat 60 i 70”
  • nagroda „Prometeusza” przyznana podczas uroczystej Galii zorganizowanej z okazji dziesięciolecia istnienia „Polskiego Stowarzyszenia Estradowego”
 • 1999:
  • publikacja sondażu OBOP-u według którego Krzysztof Krawczyk zostaje najpopularniejszym polskim piosenkarzem
  • „Przepustka XXI wieku”, nagroda przyznana na Festiwalu w Koszalinie
 • 2000:
  • Krawczyk wygrywa sondaż łódzkiej Gazety Wyborczej na najpopularniejszego mieszkańca Łodzi
  • publikacja sondażu OBOP-u według którego Krzysztof Krawczyk po raz drugi zostaje najpopularniejszym polskim piosenkarzem
 • 2001:
  • nagroda Yach Film za kreację aktorską w teledysku „Mój przyjacielu”
  • publikacja sondażu OBOP-u według którego Krzysztof Krawczyk po raz trzeci zostaje piosenkarzem roku
 • 2002:
 • 2003:
 • 2004:
  • nagroda TV Polonia „Artysta bez granic” na festiwalu w Opolu
  • publikacja sondażu OBOP-u według którego Krzysztof Krawczyk już po raz czwarty zostaje najpopularniejszym polskim piosenkarzem
  • nagroda Platynowego Słowika na festiwalu w Sopocie
 • 2005:
  • nagroda „As Empiku” za największą liczbę sprzedanych płyt w sieci sklepów Empik w Polsce
  • publikacja sondażu OBOP-u według którego Krzysztof Krawczyk już po raz piąty zostaje najpopularniejszym polskim piosenkarzem
  • dwa Fryderyki dla Piosenkarza Roku i za Przebój Roku („Trudno tak” – z Edytą Bartosiewicz)
  • Telekamera dla najpopularniejszego artysty estradowego.
  • I miejsce na TOPtrendy w Sopocie
  • „Muzyczna Jedynka” w Opolu
  • „Złoty Tabor” na Międzynarodowym Festiwalu kultury Romów w Ciechocinku
 • 2006:
  • publikacja sondażu OBOP-u według którego Krzysztof Krawczyk już po raz szósty zostaje najpopularniejszym polskim piosenkarzem
 • 2007:
  • Fakty TVN ogłosiły wynik sondażu, na artystę wszech czasów. Krawczyk wraz z Marylą Rodowicz zajął I miejsce w grupie wiekowej 30–65 lat. Wśród nastolatków wygrała Doda, a wśród osób powyżej 65 roku życia I miejsce zajął Mieczysław Fogg
  • w plebiscycie magazynu „Pani” Ewa i Krzysztof Krawczykowie otrzymali „Srebrne Jabłko” przyznawane parom, które według czytelników uchodzą za wzór małżeńskiego szczęścia, godny do naśladowania
 • 2008:
 • 2009:
 • 2010:
  • publikacja sondażu OBOP-u według którego Krzysztof Krawczyk już po raz siódmy został najpopularniejszym polskim piosenkarzem[99]
 • 2013:
 • 2014:
 • 2015:
  • Wyróżnienie „Piękniejsza Polska” przyznane przez Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego
 • 2018:
 • 2020:
  • III miejsce w plebiscycie stacji telewizyjnej Kino Polska Muzyka, w którym widzowie wybierali króla wszech czasów polskiej muzyki rozrywkowej[100]

Dodatkowe informacje | edytuj kod

 • W 2000 roku Krzysztof Krawczyk wystąpił na Placu św. Piotra z koncertem dla Jana Pawła II. Wcześniej z papieżem spotkał się w 1997 roku w Częstochowie.
 • W 2007 Mariusz Kalaga nagrał płytę z przebojami Krawczyka. Krążek z przebojami piosenkarza nagrał też Adam Chrola.
 • Zespół muzyczny Big Cyc nagrał o nim piosenkę „Będę śpiewał tylko ja (zeznania przed Trybunałem Stanu)”.
 • Od 2008 ma swoją gwiazdę na Alei Gwiazd w Krakowie.
 • Ryszard Kniat i Robert Kalicki są kompozytorami wielu piosenek Krawczyka. Drugi napisał także sporo tekstów do utworów artysty.
 • Nagrał w swojej karierze 128 płyt (nie licząc działalności w zespole Trubadurzy oraz bez płyt dodawanych do różnych magazynów, gazet i czasopism)[101]. Nazywany jest stachanowcem na rynku muzycznym. Często porównywany jest do Toma Jonesa[102].
 • Od kilkunastu lat wspiera działalność instytucji związanych z Kościołem katolickim. Jest częstym gościem koncertów i uroczystości religijnych.
 • W 2004 roku nakręcony został odcinek serialu Świat według Kiepskich o tytule Krawczyk, nawiązujący do postaci piosenkarza.
 • W latach 2010-2019 prowadził firmę organizującą przyjęcia weselne, chrzciny, komunie i osiemnastki. W imprezach tych możliwy był udział piosenkarza w roli koncertującego i zabawiającego gości wodzireja[103].
 • 9 listopada 2012 został użytkownikiem portalu nk.pl oraz zaangażował się w oficjalną promocję serwisu[104].
 • Jego wizerunek sześciokrotnie wykorzystywano w programie Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo. W piosenkarza wcielili się: Bilguun Ariunbaatar (wykonał utwór „Jak minął dzień”), Adam Fidusiewicz („Parostatek”), Monika Borzym („Ostatni raz zatańczysz ze mną”), Anna Guzik („Mój Przyjacielu”), Andrzej Młynarczyk w duecie z Joanną Lazer („Trudno tak [razem być nam ze sobą...]”) i Łukasz Zagrobelny („Za tobą pójdę jak na bal”).
 • 14 września 2015 roku powstał nieoficjalny remix utworu „Chciałem być”, zatytułowany „Chciałem być 2015”, autorstwa wrocławskiego producenta Pawła Kasperskiego pod pseudonimem unitrΔ_Δudio. Utwór bardzo szybko zdobywał popularność dzięki serwisom społecznościowym, przez co był również grany m.in. na antenie radiowej Trójki i Czwórki. Remix dał jego autorowi dużą rozpoznawalność w kraju, on sam przyznał w jednym z wywiadów, że interpretacja powstała „w ramach żartu”[105]. Natomiast Krzysztof Krawczyk, w wywiadzie dla portalu popkiller.pl, przyznał, że nowa wersja bardzo mu się podoba[106].
 • Jest jednym z kilkudziesięciu polskich muzyków, którzy mają swój kanał na portalu Tuba.fm.
 • Długo należał do najczęściej występujących polskich piosenkarzy. Koncertował w wielu miastach w Polsce, ale także poza jej granicami, m.in. w Niemczech, USA, czy Skandynawii.
 • W 2019 piosenkarz nawiązał współpracę z artystami street art’owymi, którzy stworzyli koszulki i inne gadżety promujące jego osobę[107].
 • Artysta przeszedł 1 lutego 2005 operację wszczepienia endoprotezy prawego stawu biodrowego[108], a w październiku 2019 analogicznie wszczepiono mu endoprotezę lewego stawu biodrowego[109].

Przypisy | edytuj kod

 1. T.Love – Zabawa w stylu folk.
 2. Ola Szwed Jak minął dzień.
 3. Stachursky Wróć do mnie.
 4. Hanke i Respondek Mój Przyjacielu.
 5. Józefowicz i Urbańska Viva najpiękniejsi,tvp.pl.
 6. Koncert ˌˌŻycia mała garśćˈˈ.
 7. Sławomir Jak minął dzień koncert Truskawka Buczek 2018. klesc1000 2018-06-16. [dostęp 2018-06-18].
 8. Krzysztof Krawczyk na weselach zarobi milion, se.pl [dostęp 2016-04-14] .
 9. Krzysztof Krawczyk już nie wróci na scenę. "Nie będzie dawał koncertów", kultura.onet.pl [dostęp 2020-10-17] .
 10. FilmPolski.pl - January Krawczyk, www.filmpolski.pl [dostęp 2020-09-29]  (pol.).
 11. Krzysztof Krawczyk, rmf.fm.
 12. Krzysztof Krawczyk – PRAWDĘ MÓWIĄC, TVP Info, 20 min.
 13. Kalendarium Krzysztofa Krawczyka.
 14. Krzysztof Krawczyk: Żyłem bez Boga.
 15. XI Festiwal Piosenki Radzieckiej, Zielona Góra, 11–14 czerwca 1975, b.n.s.
 16. Na sianie Krzysztof Krawczyk, Irena Jarocka, 2+1.
 17. Kino, kawa i Warszawa: początki Ursynowa (1980), śpiewa Krzysztof Krawczyk w filmie Skupisko. Dom Spotkań z Historią 2012-10-30. [dostęp 2019-03-31].
 18. 30 lat minęło... Krzysztof Krawczyk i jego goście.
 19. KRZYSZTOF KRAWCZYK Największe przeboje (live Sopot 94) – YouTube, youtube.com [dostęp 2019-04-05]  (ang.).
 20. Co to jest disco polo?. W: Andrzej Kosmala, Krzysztof Krawczyk: Życie jak wino. T. 1. Warszawa: QM Music, 2010. ISBN 978-83-931701-0-4.
 21. „Gdy nadchodzi dzień grudniowy” – Krawczyk & Eleni.
 22. „Witamy Ciebie” – Krawczyk & Eleni.
 23. Sylwester 2001/2002.
 24. Krawczyk nie dał się Jopek, Interia.pl, 14 grudnia 2002 [zarchiwizowane z adresu 2013-05-03] .
 25. Opole 2003 – 40 Festiwal, TVP [zarchiwizowane z adresu 2013-05-31] .
 26. BOHDAN GADOMSKI KRZYSZTOF KRAWCZYK prywatnie w Sopocie.
 27. Krzysztof Krawczyk – Brat Łata show-biznesu.
 28. RobertR. Sankowski RobertR., Po 41. Festiwalu Piosenki w Sopocie, Wyborcza.pl, 22 sierpnia 2004 [zarchiwizowane z adresu 2009-03-21] .
 29. List Olbrychskiego do redakcji „GW” umieszczony jest na oficjalnej stronie Krzysztofa Krawczyka.
 30. Rod Stewart śpiewa z Krawczykiem.
 31. Krawczyk z Gangiem Olsena, Interia.pl, 10 grudnia 2004 [dostęp 2014-07-03] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-06] .
 32. Piosenka Tygodnia: notowanie 889, Studencka Popołudniówka, 5 września 2009 [zarchiwizowane z adresu 2009-09-06] .
 33. „Marynarze szos” – duet Krawczyków.
 34. Krzysztof Jerzy Krawczyk, KG Band, Krzysztof Krawczyk & Trubadurzy w teledysku „Marynarze szos”.
 35. Krzysztof Krawczyk o płycie Warto Żyć.
 36. Nowa płyta Krawczyka na jesieni 2009.
 37. Krawczyk na Charytatywnym Balu Dziennikarzy.
 38. Granice Kariery w Polsat Play – Krzysztof Krawczyk.
 39. POPlista na koniec świata – wyniki plebiscytu.
 40. Krawczyk Na Wspólnej – zdjęcie okolicznościowe z okazji jubileuszu 10 lecia. Szczegóły w TVN!
 41. 15 lat „Jaka to melodia?” na scenie – Wielki Koncert Jubileuszowy, robertjanowski.pl, 9 stycznia 2013 [dostęp 2013-01-09] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-03]  (pol.).
 42. Krzysztof Krawczyk i piosenki z przesłaniem, polskieradio.pl (30.08.2013).
 43. Krawczykowie z wizytą u Kosmalów, andrzejkosmala.pl.
 44. Krzysztof Krawczyk – Wśród nocnej ciszy – koncert w Pszczynie.
 45. Teledysk Pół wieku człowieku.
 46. Krzysztof Krawczyk dał koncert w opolskim Amfiteatrze, Nasze Miasto, 23 czerwca 2014 [zarchiwizowane z adresu 2014-06-25] .
 47. 6. Dziękczynienie w Rodzinie.
 48. Gorzki & Friends – Pomaganie jest trendy V.
 49. Krzysztof Krawczyk w repertuarze Leonarda Cohena, Onet.pl, 27 października 2015 [zarchiwizowane z adresu 2015-10-28] .
 50. YouTube, youtube.com [dostęp 2017-11-24]  (fr.).
 51. Tańcz mnie po miłości kres – Jaka to melodia?
 52. Zaprosiliśmy Was na muzyczną komedię romantyczną. Relacja z Być jak Krzysztof Krawczyk.
 53. Krzysztof Krawczyk świętuje 70 urodziny. Andrzej Duda: życzę, by obecność Pańskiej piosenki w domach i sercach polskich słuchaczy długo cieszyła i inspirowała [dostęp 2016-09-09] .
 54. Krzysztof Krawczyk – Duety Album Sampler, youtube.pl.
 55. Każdy dziad – Krawczyk & Maleńczuk, youtube.pl.
 56. Krzysztof Krawczyk o Elvisie Presley i swojej nowej płycie, www.tvn24bis.pl.
 57. Krzysztof Krawczyk powraca w doborowym towarzystwie, polskieradio.pl.
 58. Taka miłość się nie zdarza.
 59. Krzysztof Krawczyk na juwenaliach w Lublinie.
 60. Festiwal Weselnych Przebojów – Krzysztof Krawczyk. Polsat 2017-08-18. [dostęp 2017-08-19].
 61. Trubadurzy obchodzą 50-lecie działalności. Gala jubileuszowa w Teatrze Wielkim w Łodzi.
 62. Będę Twój dzisiaj wieczorem – teledysk.
 63. Fryderyki 2018: Nominacje ogłoszone, „RMF FM” [dostęp 2018-03-28]  (pol.).
 64. Lewandowski, gol dla Polski! Śpiewa Krzysztof Krawczyk. Andrzej Kosmala 2018-04-01. [dostęp 2018-04-03].
 65. Biało-Czerwoni – Krzysztof Krawczyk i Polscy Kibice. MSGRecords 2018-05-16. [dostęp 2018-05-16].
 66. Krawczyk ostro do fanów: „Mogą iść do filharmonii!”, Onet.pl, 15 maja 2018 [dostęp 2018-06-20]  (pol.).
 67. Andrzej Kosmala: Gadanie na ekranie-część I. Andrzej Kosmala 2018-05-26. [dostęp 2018-06-20].
 68. Krzysztof Krawczyk: „Lewandowski, gol dla Polski!. Andrzej Kosmala 2018-06-12. [dostęp 2018-06-20].
 69. KrzysztofK. Sulejczak KrzysztofK., MTJ: Krzysztof Krawczyk: album ‘Country album’, mtj.pl [dostęp 2018-06-09]  (pol.).
 70. Najwięcej osób śpiewających piosenkę rozrywkową, BiuroRekordow.pl, 25 maja 2018 [dostęp 2018-06-01]  (pol.).
 71. KrzysztofK. Sulejczak KrzysztofK., MTJ: Krzysztof Krawczyk: album ‘Biało-Czerwoni! Przeboje kibica’, mtj.pl [dostęp 2018-06-08]  (pol.).
 72. Krzysztof Krawczyk i Grzegorz Kupczyk z Turbo we wspólnym numerze na Mundial 2018, „EskaROCK” [dostęp 2018-06-14]  (pol.).
 73. Krzysztof Krawczyk – „Lewandowski, gol dla Polski!”, TVP, 7 czerwca 2018 [dostęp 2018-06-09]  (pol.).
 74. Krzysztof Krawczyk – „Parostatek”, „Byle było tak”, TVP, 9 czerwca 2018 [dostęp 2018-06-09]  (pol.).
 75. Gość Wiadomości – 09.06.2018, VOD TVP [dostęp 2018-06-09]  (pol.).
 76. Ziarno – Św. Antoni – fakty i mity, VOD TVP [dostęp 2018-06-12]  (pol.).
 77. Turbogrosik K Krawczyk&G Kupczyk 5. Andrzej Kosmala 2018-06-19. [dostęp 2018-06-20].
 78. Kolejny przebój Krawczyka – „Turbogrosik”, Telewizja Republika [dostęp 2018-06-20] .
 79. Kto takie oczy ma? – Single by Krzysztof Krawczyk. 2018-07-03. [dostęp 2018-07-04].
 80. Concert Hits. [dostęp 2019-03-30].
 81. Europo witaj nam. [dostęp 2019-08-05].
 82. Lato z radiem. [dostęp 2019-08-05].
 83. Co Za Cyrk. [dostęp 2019-11-09].
 84. Nasza Lambada. [dostęp 2019-11-09].
 85. Trubadurzy & Krzysztof Krawczyk – Niech Dla Nas Zawsze Będą Ś..... [dostęp 2019-12-24].
 86. Krzysztof Krawczyk – Solidarity. [dostęp 2020-01-10].
 87. Krzysztof Krawczyk wziął udział w hot16challenge2. Internauci komentują: "Już niczego lepszego nie będzie" [WIDEO], RMF FM [dostęp 2020-05-26]  (pol.).
 88. Krzysztof Krawczyk komentuje swój międzynarodowy sukces. Dziękuje Edycie Bartosiewicz, kultura.onet.pl [dostęp 2020-05-26] .
 89. EurozetE. Sp EurozetE., Hit Krzysztofa Krawczyka w piosence raperów z USA? Brzmią identycznie [WIDEO] - Radio ZET, www.radiozet.pl [dostęp 2020-05-26]  (pol.).
 90. Krzysztof Krawczyk nie weźmie udziału w Hot 16 Challenge 2. Zdradził powody - Radio ZET, www.radiozet.pl, 1589 [dostęp 2020-10-17]  (pol.).
 91. Krzysztof Krawczyk oficjalnie kończy z koncertowaniem. "Za bardzo się boimy", gazetapl [dostęp 2020-10-17]  (pol.).
 92. "Horyzont" Krzysztofa Krawczyka: miękkie i czułe pożegnanie [RECENZJA], Onet Kultura, 23 października 2020 [dostęp 2020-10-23]  (pol.).
 93. Krzysztof Krawczyk szczerze o swoim końcu. Tak jeszcze NIGDY nie mówił, www.se.pl [dostęp 2020-10-17] .
 94. Krzysztof Krawczyk – o wykonawcy, Plus Music .
 95. Spotkanie twórców i artystów polskiej estrady. „Nowiny”. 146, s. 2, 2 lipca 1979. 
 96. Złoty Krzyż Zasługi dla Trubadurów.
 97. Znamy się tylko z widzenia. lodzkie.eu, 18 kwietnia 2011. [dostęp 2013-01-20].
 98. Trubadurzy odznaczeni przez ministra kultury. „50 lat minęło”, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [zarchiwizowane z adresu 2017-09-27]  (pol.).
 99. Krzysztof Krawczyk olśnił pyrzycką publiczność, Pyrzyce.Info, 5 grudnia 2011 [zarchiwizowane z adresu 2014-01-16] .
 100. Król i królowa polskiej muzyki, kinopolskamuzyka.pl [dostęp 2020-01-09] .
 101. Muzyka – Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-06-09]  (pol.).
 102. Najbardziej płodny polski artysta.
 103. Krzysztof Krawczyk otwiera dom weselny.
 104. Krzysztof Krawczyk – życzenia na 6 urodziny NK!
 105. Unitr∆_∆udio: Nie chciałem być znany tylko z remiksowania starych piosenek – Noisey, Noisey [dostęp 2017-03-09]  (pol.).
 106. Krzysztof Krawczyk – wywiad cz.1, o Hip Hop Kempie i „Chciałem być” (Popkiller.pl). popkillerpl 2016-04-28. [dostęp 2017-03-09].
 107. Ow Wee | Projekt Muzyczno-Street Art’owy | Oficjalny Sklep, OwWee Shop [dostęp 2019-06-20]  (pol.).
 108. Krzysztof Krawczyk po operacji, Onet.pl, 2 lutego 2005 [dostęp 2019-12-28]  (pol.).
 109. EurozetE. Sp EurozetE., Krzysztof Krawczyk przeszedł operację. Jak czuje się 73-letni artysta? – Radio ZET, www.radiozet.pl [dostęp 2019-12-28]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Krzysztof Krawczyk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy