Krzysztof Stelmaszyk


Krzysztof Stelmaszyk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Stelmaszyk (ur. 2 marca 1959 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Już na studiach dał się zauważyć jako aktor o wyrazistym emploi. Na II Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi zdobył I nagrodę za rolę Alfa Omegi i Gościa w przedstawieniu „Kariera Alfa Omegi” Tuwima i Hemara w reżyserii Tadeusza Łomnickiego prezentowanym przez PWST w Warszawie (1984).

Po studiach rozpoczął pracę w teatrach warszawskich: Teatrze Polskim (Matka Witkiewicza), Teatrze Współczesnym, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Montownia, Teatrem na Woli, Teatrze Narodowym. Do kwietnia 2016 był zatrudniony w Teatrze Studio[1]. Został z niego zwolniony na podstawie prowadzonego przez policję dochodzenia związanego z pomalowaniem sprayem ścian gabinetu dyrektora[2]. Obecnie jest aktorem Teatru Narodowego w Warszawie.

Równolegle występował w wielu filmach i serialach telewizyjnych, tj. Testosteron, Och, Karol 2, Pokaż kotku, co masz w środku czy 39 i pół, Tango z aniołem, Radio Romans, Mamuśki, O mnie się nie martw, Dziewczyny ze Lwowa czy W rytmie serca. Ponadto zajmuje się dubbingiem; jego głos można było usłyszeć, m.in. w animowanych produkcjach wytwórni DreamWorks: Rybki z ferajny, Skok przez płot, Wpuszczony w kanał.

Życie prywatne | edytuj kod

Ma troje dzieci: dwóch synów z pierwszego małżeństwa – Jonasza i Janka oraz córkę Janinę ze związku z Agnieszka Glińską.

Miał romans z Agnieszką Kotulanką.[3]

Filmografia | edytuj kod

Użyczył głosu | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Teatr w Polsce - polski wortal teatralny, e-teatr.pl [dostęp 2016-04-20] .
  2. Teatr Studio zwalnia znanego aktora. Artyści piszą list do prezydenta - Śródmieście, tvnwarszawa.tvn24.pl [dostęp 2016-04-20] .
  3. Agnieszka Kotulanka i Krzysztof Stelmaszyk mieli romans?! Szokujące szczegóły wyszły na jaw po latach, www.se.pl [dostęp 2020-05-30] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Krzysztof Stelmaszyk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy