Kurt Walter


Kurt Walter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kurt Walter (ur. 22 września 1905 w Reutlingen, zm. 16 października 1992) – niemiecki astronom.

Studiował matematykę i fizykę w Stuttgarcie, a następnie astronomię w Królewcu (obecnie Kaliningrad). Tamże w 1928 roku obronił doktorat, a w 1932 roku habilitował się. Zatrudniony po studiach w Królewcu jako rachmistrz, przez krótki czas zajmował się obserwacjami przy użyciu koła południkowego, służbą czasu i pracami obliczeniowymi, jednak w późniejszych latach głównym przedmiotem jego zainteresowań naukowych były ciasne układy podwójne gwiazd, ich fotometria i zagadnienia związane z wymianą materii między składnikami. W 1937 roku został zatrudniony na etacie naukowym w obserwatorium w Poczdamie, w listopadzie 1941 roku uzyskał tytuł profesora na uniwersytecie berlińskim[1].

W październiku 1941 roku, będąc członkiem NSDAP, został przez niemieckie władze okupacyjne w Polsce mianowany dyrektorem obserwatorium krakowskiego (po wcześniejszym usunięciu z tego stanowiska prof. Tadeusza Banachiewicza). Od początku 1942 roku oficjalnie objął stanowisko „zarządcy komisarycznego” (w praktyce dyrektora) wszystkich polskich obserwatoriów astronomicznych znajdujących się na terenie Generalnego Gubernatorstwa (w Krakowie, Lwowie i Warszawie).

Zachowało się wiele informacji świadczących o tym, że podczas pełnienia tej funkcji okazywał on dużą solidarność z polskimi astronomami. Pisze o tym m.in. Konrad Rudnicki: jest faktem, że Walter, będący – owszem – członkiem NSDAP, nie splamił się żadnym własnym zarządzeniem antypolskim, a wykonywanie takich zarządzeń odgórnych raczej łagodził wskazówkami wykonawczymi lub patrzeniem przez palce na sposób ich wykonywania[2][3].

Po zakończeniu wojny pracował początkowo jako bibliotekarz w Stuttgarcie, a następnie (w latach 1962-1972) jako profesor astronomii w Tybindze. W późniejszym okresie prowadził obserwacje fotometryczne w obserwatorium ESO w La Silla w Chile (zajmując się układami podwójnymi typu Algola i W UMa)[4]

Zmarł 16 października 1992 roku.

Przypisy | edytuj kod

  1. The multinational history of Strasbourg astronomical observatory, Springer 2005, s. 126, ​ISBN 978-1-4020-3643-9​, ​ISBN 1-4020-3643-4​.
  2. Konrad Rudnicki, Z historii uniwersyteckiego obserwatorium astronomicznego we Lwowie.
  3. Horst Mauder. Nachrufe: Kurt Walter. „Mitteilungen der Astronomischen Gesellschaft”. 76, s. 9, 1993 (niem.). 
  4. Kurt Walter, New Observations of Close Binary Systems.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kurt Walter" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy