Kurt Weber


Kurt Weber w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kurt Weber (ur. 24 maja 1928 w Cieszynie, zm. 4 czerwca 2015[1] w Moguncji[2]) – polski i niemiecki operator filmowy i reżyser żydowskiego pochodzenia.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Cieszynie w rodzinie żydowskiej, jako syn Edwarda Webera (1897–1961). Podczas II wojny światowej przebywał wraz z rodziną w Związku Radzieckim, gdzie ukończył kurs kinooperatora. Uciekając z podbitej przez Wehrmacht zachodniej Polski wyjechał z rodziną na wschód podbity przez Radzieckich. Początkowo przebywał w zdobytym przez Armię Czerwoną Lwowie, po ataku Rzeszy Wielkoniemieckiej na dotychczasowego sojusznika wyjechał w głąb ZSRR. Przebywał w Leninabadzie gdzie uczył się jako operator kamery. Po zakończeniu wojny wrócił w 1946 roku do Polski[3], skąd wkrótce wyemigrował do Republiki Federalnej Niemiec. Jednak po zaledwie roku ponownie przyjechał do kraju[potrzebny przypis], by uczęszczać do łódzkiej szkoły filmowej. Po jej ukończeniu debiutował jako operator w 1958 roku zdjęciami do filmu Baza ludzi umarłych. Zrealizował jako operator kilkadziesiąt filmów, prowadził wykłady i był dziekanem Wydziału Operatorskiego do 1969 roku. Jako członek żydowskiej społeczności w związku z polityką władzy (pozbywania się Żydów z instytucji) miał możliwość otrzymania paszportu na wyjazd z Polski, z czego skorzystał. W 1969 roku wyemigrował do Republiki Federalnej Niemiec[3]. W Niemczech operator kontynuował działalność, był również nauczycielem akademickim, w 1979 roku został profesorem Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. Uchodzi za jednego z wybitnych polskich operatorów filmowych.

W 2014 r. ukazała się autobiografia pod tytułem Dokumenty podróży, Wydawnictwo Novae Res.

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zmarł Kurt Weber – operator, jeden z twórców polskiej szkoły filmowej. wiadomosci.onet.pl, 5 czerwca 2015. [dostęp 2015-06-05].
  2. Nie żyje Kurt Weber, słynny operator filmowy. rmf24.pl, 5 czerwca 2015. [dostęp 2015-06-05].
  3. a b Zmarł Kurt Weber -​ operator, jeden z twórców polskiej szkoły filmowej (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. Grupa Wirtualna Polska, 2015-06-05. [dostęp 2015-07-05].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kurt Weber" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy