Kwas podchlorawy


Kwas podchlorawy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kwas podchlorawynieorganiczny związek chemiczny, jeden z tlenowych kwasów chloru, stabilny tylko w roztworze wodnym.

Można go otrzymać w reakcji chloru z zawiesiną tlenku rtęci(II)[2]. Dysproporcjonowanie jonu ClO zachodzi powoli w niskich temperaturach, dzięki czemu można go również otrzymać wraz z jonami chlorkowymi przez reakcję chloru z wodą w temperaturze 0 °C. W wyższych temperaturach dysproporcjonuje do jonu chloranowego i chlorkowego[potrzebny przypis]:

3ClO → ClO3− + 2Cl

Kwas podchlorawy jest bardzo słabym kwasem, jednak ma właściwości utleniające i dlatego jest szeroko stosowany jako środek wybielający i odkażający[2]. Stosuje się go masowo przy wybielaniu i odbarwiania tkanin, zarówno w przemyśle (gdzie stosuje się go w formie mleka podchlorynowego), jak i w odbarwiaczach do użytku domowego[potrzebny przypis].

Przypisy | edytuj kod

  1. Neil G.N.G. Connelly Neil G.N.G. i inni, Nomenclature of Inorganic Chemistry. IUPAC Recommendations 2005 (Red Book), International Union of Pure and Applied Chemistry, RSC Publishing, 2005, s. 336, ISBN 978-0-85404-438-2  (ang.).
  2. a b Adam Bielański: Podstawy chemii nieorganicznej, część 2. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, s. 576. ISBN 83-01-13816-5.
Kwasy nieorganiczne Kontrola autorytatywna (związek chemiczny):
Na podstawie artykułu: "Kwas podchlorawy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy