Kwintesencja (fizyka)


Kwintesencja (fizyka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kwintesencja – hipotetyczna forma ciemnej energii, postulowanej jako czynnik wyjaśniający obserwowane przyspieszanie ekspansji Wszechświata.

Kwintesencją jest pole skalarne o równaniu stanu (wiążącym ciśnienie p q {\displaystyle p_{q}} z gęstością energii ρ q {\displaystyle \rho _{q}} ) p q = w ρ q , {\displaystyle p_{q}=w\rho _{q},} gdzie w {\displaystyle w} jest mniejsze od 1 3 . {\displaystyle -{\tfrac {1}{3}}.} W ogólności, gęstość kwintesencji, jak i jej równanie stanu zmieniają się w czasie i przestrzeni, w przeciwieństwie do stałej kosmologicznej, która jest statyczna, ze stałą gęstością energii i w 1. {\displaystyle w-1.}

Wiele modeli kwintesencji częściowo rozwiązuje problem stałej kosmologicznej. W tych modelach pole kwintesencji ma gęstość, która jest niewiele mniejsza od gęstości energii promieniowania aż do momentu, w którym gęstość ta staje się równa gęstości materii, po czym kwintesencja zachowuje się podobnie jak „zwyczajna” ciemna energia.

Specjalnymi przypadkami kwintesencji są: energia fantomowa (ang. phantom energy), dla której w < 1 {\displaystyle w<-1} [1] oraz kwintesencja kinetyczna (ang. k-essence), która ma niestandardową formę energii kinetycznej.

Nazwa pochodzi od kwintesencji (łac. quinta essentia) – piątego żywiołu według koncepcji Arystotelesa.

Przypisy | edytuj kod

  1. R.R. Caldwell. A phantom menace? Cosmological consequences of a dark energy component with super-negative equation of state. „Physics Letters B”. 545 (1–2), s. 23–29, 2002. DOI: 10.1016/S0370-2693(02)02589-3
Na podstawie artykułu: "Kwintesencja (fizyka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy