Labirynt fauna


Labirynt fauna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Labirynt fauna (hiszp. El laberinto del fauno) – hiszpańskojęzyczny film fabularny autorstwa Guillerma del Toro, wyprodukowany w 2006 roku. W 2019 roku ukazała się książkowa adaptacja filmu, napisana przez reżysera i Cornelię Funke.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Akcja filmu toczy się w 1944 w Hiszpanii, rządzonej przez frankistów po zwycięstwie w wojnie domowej. Dziewczynka imieniem Ofelia (Ivana Baquero) udaje się z ciężarną matką (Ariadna Gil) do jednostki ojczyma, sadystycznego kapitana Vidala (Sergi López), który w brutalny sposób usiłuje oczyścić podległy mu teren z republikańskich partyzantów. Gdy koło niej toczą się walki, Ofelia odkrywa w ogrodzie tytułowy labirynt i pogrąża się w baśniowym świecie.

Obsada | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Film przypadł do gustu krytykom, kilku ogłosiło go nawet filmem roku 2006[2]. Projekcja na festiwalu filmowym w Cannes zakończyła się trwającą 22 minuty owacją na stojąco[3]. Film otrzymał trzy nagrody BAFTA, w tym dla najlepszego filmu obcojęzycznego, siedem hiszpańskich nagród Goya (w tym najlepszy scenariusz oraz najlepsze efekty specjalne) oraz szereg innych wyróżnień. Sześć nominacji do Oscara za rok 2006 zaowocowało trzema nagrodami – za scenografię i dekorację wnętrz, za zdjęcia oraz za charakteryzację. Film zwyciężył także na Międzynarodowym festiwalu filmowym w Porto. Scenariusz filmu zdobył także nagrodę Nebula za 2007 rok[4]. Scenariusz do filmu otrzymał nagrodę Hugo w kategorii najlepsza prezentacja dramatyczna (długa forma) w 2007 roku[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. (78% Spanish production, 22% Mexican production) EL LABERINTO DEL FAUNO [dostęp 2015-06-21] .
  2. Mark Kermode, The Observer
  3. The Seattle Times: Movies: Director keeps Hollywood out of "Pan's Labyrinth"
  4. Esensja.pl: Nebule 2007 – laureaci
  5. 2007 Hugo Awards Announced (ang.). Hugo Awards, 2007-09-01. [dostęp 2016-04-24].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Labirynt fauna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy