Langenzenn


Na mapach: 49°30′N 10°48′E/49,500000 10,800000

Langenzenn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wieża Lindenturm Miasto w 1800 Stary Ratusz Kościół miejski Muzeum Regionalne (Heimatmuseum) Centrum Spotkań Młodzieżowych Alte Post

Langenzennmiasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, w regionie Industrieregion Mittelfranken, w powiecie Fürth. Leży w Okręgu Metropolitarnym Norymbergi, ok. 21 km na zachód od Norymbergi i ok. 13 km na północny zachód od Zirndorfu, nad rzeką Zenn, przy drodze krajowej B8 i linii kolejowej Markt ErlbachNorymberga.

Spis treści

Dzielnice | edytuj kod

W skład miasta wchodzą następujące dzielnice: Alitzberg, Burggrafenhof, Erlachskirchen, Gauchsmühle, Göckershof, Hagenmühle, Hammermühle, Hammerschmiede, Hardhof, Hausen, Heinersdorf, Horbach, Keidenzell, Kirchfembach, Klaushof, Langenzenn, Laubendorf, Lohe, Lohmühle, Ödenhof, Stinzendorf, Wasenmühle, Wittinghof.

Historia | edytuj kod

Najstarsze dowody na istnienie siedlisk ludzkich na terenie obecnego miasta pochodzą z mezolitu (11000-7000 p.n.e.). Wykopane na rynku elementy umocnień datowane są na rok 497.

Pierwsze wzmianki pisane pochodzą z roku 954 i dotyczą informacji o sejmiku zwołanym w Zenna na 16 czerwca przez króla Niemiec, późniejszego Cesarza Ottona I Wielkiego. W 1021 Cesarz Henryk II Święty podarował miejscowość wraz z Herzogenaurach Archidiecezji bamberskiej. W 1248 roku jeszcze Zenna staje się własnością Burgrabich norymberskich Hohenzollernów.

Na rok 1329, datowana jest pierwsza wzmianka o Langenzenn. Kilka lat później miejscowość otrzymuje prawo targowe. W 1360 Langenzenn otrzymuje prawa miejskie, a z Cadolzburga zostaje przeniesiony sąd drugiej instancji, który mógł orzekać również karę śmierci, o czym do dziś przypomina Galgenberg (pol. Góra szubieniczna) znajdująca się we wschodniej części miasta. 20 stycznia 1361 miasto otrzymało od Cesarza Karola IV Luksemburskiego prawo do bicia własnej monety i tym samym posiadło wszystkie prawa jakie mogło zdobyć miasto średniowieczne w Niemczech. Podczas Wojny miast w roku 1388, prowadzonej pomiędzy Związkiem Miast Szwabii a książętami bawarskimi, miasto zostało doszczętnie zniszczone.

Podczas Wojny trzydziestoletniej (1618-1648) miasto pada wielokrotnie ofiarą szabrowników i wielu mieszkańców szukało schronienia w Norymberdze. W latach 1721-1727 powstaje na miejscu w 1720 spalonego ratusza, nowy. Od 1791 do 1806 miejscowość należy do Prus. W 1806 jako część Księstwa Ansbach wraca do Królestwa Bawarii.

Demografia | edytuj kod

Zabytki | edytuj kod

  • zespół klasztorny, ze szczególnie dobrze zachowanymi krużgankami
  • Kościół pod wezwaniem św. Jerzego (St. Georg), a w nim zabytkowa chrzcielnica
  • mury i umocnienia obronne z XIV wieku
  • ratusz z 1727 roku.

Polityka | edytuj kod

W Radzie Miasta zasiada 24 radnych: CSU 11, SPD 8, Zieloni 1, FDP 4.

Osoby urodzone w Langenzenn | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina miejska w Niemczech):
Na podstawie artykułu: "Langenzenn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy