Larnaka


Na mapach: 34°55′N 33°38′E/34,916667 33,633333

Larnaka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Larnaka (gr. Λάρνακα, daw. Kition) – miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru. W jego pobliżu jest ulokowany główny port lotniczy Cypru. W starożytności nazywało się ono Kition (stgr. Κίτιον, łac. Citium). W roku 2008 zamieszkiwało je 52 tysięcy osób. Trzecie co do wielkości miasto kraju.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Kition zostało założone przez fenickich kolonistów w XII wieku p.n.e. i było obok Kadyksu czy Kartaginy jedną z najstarszych fenickich kolonii. Było też fenicką ostoją na skolonizowanym głównie przez Greków starożytnym Cyprze. Stąd pochodził jeden z najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji, twórca stoicyzmu, Zenon z Kition, który według Diogenesa Laertiosa był narodowości fenickiej.

Współczesna nazwa miasta pochodzi od greckiego słowa λάρναξ larnaks, oznaczającego naczynie, pojemnik lub sarkofag służące do przechowywania doczesnych szczątków zmarłego. Tutaj miał bowiem zostać pochowany św. Łazarz, który po wskrzeszeniu przez Jezusa trafił na Cypr, gdzie został założycielem miejscowej gminy chrześcijańskiej. Na miejscu jego grobu wznosi się najsłynniejszy zabytek miasta, kościół Ajos Lazaros z IX wieku.

W pobliżu Larnaki znajduje się meczet Hala Sultan, jedno z najświętszych miejsc islamu. Znajduje się tam grób ciotki Mahometa.

Zabytki | edytuj kod

Na północny wschód od Larnaki, w odległości kilkunastu kilometrów, znajduje się brytyjska enklawa – baza wojskowa Dhekelia.

Klimat | edytuj kod

Larnaka znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego[1][2] typu śródziemnomorskiego[3], z bardzo łagodnymi zimami i długimi ciepłymi, częściowo gorącymi latami. Średnia roczna temperatura wynosi 24,7 °C w dzień i 14,5 °C w nocy.

Średnia temperatura dwóch miesięcy zimowych – stycznia i lutego wynosi wokół 17 °C w dzień i 7 °C w nocy, średnia temperatura morza wynosi 17–18 °C[4]. Opady śniegu, jak i mróz nie występują. Średnia temperatura ośmiu miesięcy letnich, od kwietnia do listopada wynosi ponad 28 °C w dzień i 17 °C w nocy. W dwóch najcieplejszych miesiącach roku – lipcu i sierpniu, temperatury wynoszą zwykle od 31 do 34 °C w ciągu dnia, około 23 °C w nocy, a średnia temperatura morza wynosi 26–27 °C[4]. Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień to cztery miesiące ze średnią temperaturą ≥30 °C w dzień i około 20 °C lub więcej w nocy. W okresie od maja do listopada średnia temperatura morza wynosi ≥20 °C[4]. Dwa miesiące – marzec i grudzień mają charakter przejściowy, ze średnią temperaturą 18–19 °C w ciągu dnia i około 9 °C podczas nocy, pod względem temperatury i nasłonecznienia przypominają nieco maj i wrzesień w Polsce. W Larnace, jak i w pozostałych miejscowościach na wybrzeżu Cypru, występują stosunkowo małe wahania temperatury, zarówno pomiędzy dniem a nocą oraz pomiędzy kolejnymi dniami.

Larnaka ma 38 dni deszczowych rocznie przy opadach ≥1 mm lub 59 dni deszczowych rocznie przy opadach ≥0,2 mm, od generalnie bezdeszczowego okresu od maja do września do około 8 dni deszczowych w grudniu i styczniu. Występuje tu 3357 godzin czystej słonecznej pogody rocznie, od 180 h (5,8 godziny dziennie, prawie 6 razy więcej niż w Polsce) w grudniu do 388 h (średnio 12,5 godziny czystego słońca na dobę) w lipcu[5].

Sport | edytuj kod

Rekreacja | edytuj kod

Miasto, leżące nad brzegiem Morza Śródziemnego, posiada niewielką plażę, wzdłuż której przebiega promenada, tętniąca życiem zwłaszcza w nocy, oraz rozległą i długą plażę poza promenadą. Obie są piaszczyste.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Climatic map by Istituto Geografico De Agostini.
  2. Die Klimatypen der Erde – Pädagogische Hochschule in Heidelberg.
  3. World Map of Köppen–Geiger Climate Classification.
  4. a b c weather2travel.com: Larnaca Climate.
  5. a b Department of Meteorology of Cyprus: Meteorological Service – Climatological and Meteorological Reports.
Kontrola autorytatywna (city in Cyprus):
Na podstawie artykułu: "Larnaka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy