Laurence Harvey


Laurence Harvey w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Laurence Harvey; właściwie Zvi Mosheh Skikne (ur. 1 października 1928 w Janiszkach, Litwa, zm. 25 listopada 1973 w Londynie) – brytyjski aktor występujący również w Stanach Zjednoczonych; urodzony w rodzinie litewskich Żydów. Nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Miejsce na górze (1959; reż. Jack Clayton).

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Urodził się na terenie Litwy, ale już w wieku 5 lat wyemigrował wraz z rodziną do Republiki Południowej Afryki. Dzieciństwo i młodość spędził w Johannesburgu. Podczas II wojny światowej, będąc jeszcze nastolatkiem, służył w Armii Południowoafrykańskiej. Po wojnie wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył Królewską Akademię Sztuki Dramatycznej. W filmie zadebiutował w 1948 i w tym samym roku podpisał kontrakt z brytyjską wytwórnią filmową ABPC, co zaowocowało kolejnymi rolami. Pięć lat później pojawił się po raz pierwszy w hollywoodzkim filmie pt. Rycerze Okrągłego Stołu (1953). W 1955 debiutował na teatralnej scenie na nowojorskim Broadwayu. Przełomem w jego karierze była główna rola w melodramacie Jacka Claytona pt. Miejsce na górze (1959), która przyniosła mu nominację do Oscara. Sukces ten otworzył mu drogę do kolejnych znaczących kreacji; m.in. w filmach: Alamo (1960; reż. John Wayne), Butterfield 8 (1960; reż. Daniel Mann), Przeżyliśmy wojnę (1962; reż. John Frankenheimer) czy Wspaniały świat braci Grimm (1962; reż. Henry Levin i George Pal).

Życie prywatne | edytuj kod

Harvey był trzykrotnie żonaty. W 1957 poślubił starszą o 6 lat brytyjską aktorkę Margaret Leighton. Para rozwiodła się 5 lat później. Kolejne małżeństwo, również zakończone rozwodem, zawarł w 1968 ze starszą o 17 lat amerykańską aktorką Joan Perry. W grudniu 1972, na niespełna rok przed śmiercią, ożenił się z modelką Paulene Stone, która urodziła ich córkę.

Zmarł na raka żołądka w wieku 45 lat.

Filmografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Laurence Harvey" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy