Le Locle


Na mapach: 47°03′23″N 6°44′49″E/47,056389 6,746944

Le Locle w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Le Loclemiasto w Szwajcarii, w kantonie Neuchâtel, położone w górach Jury, kilka kilometrów od francuskiej granicy. W czerwcu 2009 roku wpisane wraz z pobliskim miastem La Chaux-de-Fonds na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fakt ten związany jest z wielkim wkładem miast w rozwój szwajcarskiego i światowego zegarmistrzostwa.

Położona jest tutaj, obecnie zniszczona skocznia narciarska Tremplin de la Combe-Girard[1].

Gospodarka | edytuj kod

Le Locle rozwinęło się na początku XVIII wieku z małej miejscowości, do znaczącego ośrodka przemysłowego. Miasto uważane jest za kolebkę szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Pierwsze manufaktury zostały założone tutaj w roku 1705, choć do obecnych czasów nie przetrwała żadna z nich.

Godne wymienienia są natomiast marki powstałe w XIX wieku, między innymi Certina, Tissot, Ulysse Nardin oraz Zenith w 1882, czy z wieku XX – Mido. Wiele firm nie przetrwało wielkiego kryzysu w latach 70. XX wieku. Związany był on z wypieraniem tradycyjnych producentów przez konkurencję produkującą zegarki kwarcowe - kryzys kwarcowy (zwany również rewolucją kwarcową). Od roku 1970 zauważalna jest znacząca dywersyfikacja produkcji, która skupia się na mechanice precyzyjnej, jak i produkcji spożywczej.

Przypisy | edytuj kod

  1. Le Locle (pol.). Skisprungenschanzen.com. [dostęp 2011-12-25].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina polityczna w Szwajcarii):
Na podstawie artykułu: "Le Locle" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy