Lech Raczak


Lech Raczak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lech Raczak (ur. 27 stycznia 1946 w Poznaniu) – polski reżyser teatralny, teatrolog, dramatopisarz; współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia.

Życiorys | edytuj kod

W 1964 roku wspólnie z Tomaszem Szymańskim założył teatr studencki pod nazwą Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia, znany dziś jako Teatr Ósmego Dnia. Lech Raczak oraz aktorzy T8D – współtwórcy przedstawień tej sceny – są laureatami Nagrody im. Konrada Swinarskiego, przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” za całokształt działalności artystycznej (nagroda za sezon 1993/1994). W latach 1995–1998 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu. Od 1993 do 2012 r. dyrektor artystyczny poznańskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta". Od 2003 r. wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Współpracuje jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce (Sekta, Asocjacja 2006), a także we Włoszech (Basho w Modenie, Arca w Katanii, Aenigma w Urbino, Uqbar w Weronie). Realizuje przedstawienia dla Centrum Kultury "Zamek". Reżyseruje w teatrach dramatycznych (Teatr Polski w Poznaniu, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr Studio w Warszawie i Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy).

Łącznie wyreżyserował ponad 50 przedstawień. Jest autorem scenariuszy większości z nich. Kilka z jego przedstawień zostało zarejestrowanych dla telewizji. Teksty teatrologiczne publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Wybrane publikacje | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Lech Raczak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy