Leka Bungo


Leka Bungo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leka Bungo (ur. 28 lutego 1944 we Wlorze[1]) – albański aktor, reżyser i scenarzysta.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ukończył studia na wydziale reżyserii Instytutu Sztuk w Tiranie. Po studiach pracował jako reżyser teatralny w Teatrze Dramatycznym we Wlorze, a w 1971 po utworzeniu Teatru Bylis w Fier został jego dyrektorem. W 1973 wystawił w teatrze sztukę Historia pewnej dziewczyny K.Dushy, którą władze uznały za niewłaściwą politycznie. Bungo został wysłany do Patosa, gdzie pracował fizycznie, w ramach reedukacji. Potem trafił do domu kultury w Patosie, a w latach 80. powrócił do Tirany i pracował jako reżyser w Państwowym Zespole Estradowym (Estrada e Shtetit).

W filmie wystąpił w 1990 w roli Bardhyla w filmie Nje vajze dhe nje djale. Był autorem scenariuszy do trzech filmów fabularnych.

W 1998 współtworzył prywatną stację telewizyjną TV Kombi, w której pracował jako reżyser. W 2001 został wybrany członkiem rady zarządzającej RTSh[2]. W 2016 zrealizował dla telewizji albańskiej serial Rrokulisja, nawiązujący do wydarzeń 1997 roku[3].

Uhonorowany tytułem Zasłużonego Obywatela Fieru[4].

Role filmowe | edytuj kod

Dramat | edytuj kod

  • Pabesia : dramë, Tirana 1980

Scenariusze | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Aktori Leka Bungo feston 71 vjetorin e lindjes
  2. Informacja o nominacji
  3. JuliaJ. Vrapi JuliaJ., “Leka Bungo: Zhdukja e dramës shqipe nga Teatri Kombëtar, vepra e vetme e Mirela Kumbaros. = 2017-02-24, sot.com, 31 lipca 2016  (alb.).
  4. Informacja o wyróżnieniu

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Leka Bungo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy