Leontij Benois


Leontij Benois w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leontij Benois, ros. Леонтий Николаевич Бенуа (ur. 11 sierpnia 1856 w Peterhofie, zm. 8 lutego 1928 w Leningradzie) – architekt rosyjski, syn architekta Mikołaja Benois, brat malarza Aleksandra Benois i dziadek aktora Sir Petera Ustinova.

Życiorys | edytuj kod

Benois tworzył w stylu eklektycznym, wykorzystując w swoich projektach kościołów styl rosyjskiego Odrodzenia a w budynkach komercyjnych rosyjską wersję Art Nouveau. Preferował prostotę zamiast dużej liczby detali.

Oprócz bycia architektem Benois nauczał w różnych szkołach, był profesorem i rektorem Imperialnej Akademii Sztuk Pięknych (1903–1906, 1911–1917) w Petersburgu i wydawcą magazynu o architekturze „Zodchiy”.

Interesował się również planowaniem miast. W 1911 wraz z Jenakiewem i Pieretjatkowiczem przygotował projekt transformacji Petersburga zwracając uwagę na konieczność kontrolowania założeń urbanistycznych i rozwoju infrastruktury i usług miejskich.

Od jego nazwiska pochodzi nazwa obrazu Leonarda Madonna Benois, który odziedziczył po swoim teściu i przekazał do Ermitażu.

Projekty | edytuj kod

Zaprojektował między innymi:

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Leontij Benois" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy