Lepidurus apus


Przekopnica wiosenna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Lepidurus apus) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przekopnica wiosenna (Lepidurus apus) – skorupiak z rodziny Triopsidae.

Wielkość ciała do 6,5 cm długości a furka do 10 cm[1]. Grzbiet ciała okryty jest pancerzem, przyrośniętym tylko w części głowowej. Są to skorupiaki z widocznym ciemnozielonym ubarwieniem i czerwoną głową[2].

Jako drapieżniki w hodowli akwariowej można je karmić rurecznikami Tubifex tubifex[2].

W klimacie umiarkowanym rozmnaża się partenogenetycznie. Pojawiają się wczesną wiosną (od lutego do maja) razem z dziwogłówką wiosenną. Występuje w Europie, jest największym gatunkiem w rodzaju Lepidurus. Przekopnice prowadzą drapieżny tryb życia, w populacji występują prawie wyłącznie samice – samce pojawiają się wyjątkowo i stanowią 1% populacji)[1]

Samice składają po kilkadziesiąt jaj w kilkudniowych odstępach czasu. Nierzadko przekopnice zjadają składane przez siebie jaja (kanibalizm). Pływają grzbietem do dołu lub pełzają po dnie. Przekopnice wiosenne giną w warunkach naturalnych już wtedy, gdy temperatura wody przekroczy 15 °C[2].

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Eugeniusz Grabda (red.), 1985. Zoologia, bezkręgowce, tom II, część pierwsza (wydanie drugie zmienione), PWN, Warszawa 1985,
  2. a b c Tomasz Wilanowski: Bezpancerzowce i tarczowce w akwarium (przedruk elektroniczny z "Akwarium" 3/88) (pol.). [dostęp 13 listopada 2007].
Na podstawie artykułu: "Lepidurus apus" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy