Leszek Herdegen


Leszek Herdegen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Leszka Herdegena na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera XXIb, rząd wschodni, grób 5)

Leszek Herdegen (ur. 28 maja 1929 w Poznaniu, zm. 15 stycznia 1980 w Toruniu) – polski aktor i pisarz.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Poznaniu, dzieciństwo spędził w Toruniu. Podczas wojny pracował fizycznie, wziął udział w powstaniu warszawskim. Zadebiutował w 1946 roku jako literat, publikując wiersze i artykuły. W 1953 poparł działania stalinowskich władz PRL podpisując Rezolucję Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego. Studiował w krakowskiej szkole teatralnej. Przez pewien czas pracował jednocześnie w wydawnictwach literackich i w teatrze. Zasłynął z pracowitości i cieszył się sympatią widzów. W 1964 roku został wybrany „najulubieńszym aktorem Krakowa”.

Do jego popularności przyczyniły się role filmowe, m.in. te zagrane w Nieznanym (1964), Faraonie (1965) i Potopie (1974). Pojawiał się też w serialach, takich jak Polskie drogi (1976-77) czy Życie na gorąco (1978).

Znany jest jako wykonawca „Pieśni o małym rycerzu” – ballady, którą zaśpiewał w serialu Przygody pana Michała[1]. Ostatnią kinową rolę - sturmbannfuhrera SS - zagrał w dramacie wojennym Henryka Bielskiego Gwiazdy poranne (1979).

Pośmiertnie otrzymał wyróżnienie „Złoty Ekran 79” za całokształt twórczości artystycznej w TV.

Życie prywatne | edytuj kod

Pierwszą jego żoną była aktorka Halina Zaczek (od 4 czerwca 1952 do 1961). Drugą żoną była Lidia Zamkow.

Przyjaciel Sławomira Mrożka. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Kariera zawodowa | edytuj kod

Filmografia (wybór) | edytuj kod

Odznaczenia i nagrody | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Leszek Herdegen: Mija 40 lat od śmierci polskiego aktora (pol.). Interia.pl. [dostęp 2020-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-28)].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Leszek Herdegen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy