Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996


Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXVI Olimpiady) odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca – 4 sierpnia 1996 roku.

W Atlancie sportowcy zmagali się w 3 nowych konkurencjach: siatkówce plażowej, kolarstwie górskim i piłce nożnej kobiet oraz w jednej dyscyplinie softballu.

Spis treści

Wybór gospodarza | edytuj kod

18 września 1990 roku podczas 96. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Tokio, jako gospodarza igrzysk w 1996 wybrano Atlantę. Innymi kandydatami do goszczenia igrzysk były: Ateny (Grecja), Toronto (Kanada), Melbourne (Australia), Manchester (Wielka Brytania) i Belgrad (Jugosławia). Wygrana Atlanty w finałowym starciu z Atenami wywołała sporo kontrowersji. Słynne było wówczas powiedzenie przeciwników tego wyboru którzy twierdzili że „Olimpijska tradycja przegrała z Coca-Colą”.

Państwa biorące udział w XXVI Letnich Igrzyskach Olimpijskich | edytuj kod

Państwa uczestniczące:
Niebieski – po raz pierwszy. Zielony – po raz kolejny. Fioletowy – nie uczestniczące. Kwadratem zaznaczono Atlantę

Na Igrzyskach w Atlancie wzięło udział 197 krajów, wystąpiło 10 318 zawodników. Dwadzieścia cztery kraje, w tym jedenaście reprezentujących w 1992 Wspólnotę Niepodległych Państw, debiutowały na Igrzyskach. Federalna Republika Jugosławii brała udział jako Jugosławia.

Czternaście krajów debiutowało na Igrzyskach Olimpijskich: Azerbejdżan, Burundi, Dominikana, Gwinea Bissau, Komory, Macedonia, Nauru, Palestyna, Republika Zielonego Przylądka, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Tadżykistan i Turkmenistan.

Dziesięć debiutowało na Letnich Igrzyskach (wcześniej brali udział w ZIO 1994 w Lillehammer): Armenia, Białoruś, Czechy, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Słowacja, Ukraina i Uzbekistan.

Wyniki | edytuj kod

Hasło | edytuj kod

Świętowanie Stulecia (ang. The Celebration of the Century)

Statystyka medalowa | edytuj kod

Igrzyska Olimpijskie w Atlancie, bieg na 100 m przez płotki kobiet


Maskotka | edytuj kod

Maskotką igrzysk olimpijskich w 1996 roku był Izzy. Jego nazwa pochodzi od ang. słowa „What is it?” (pol.) – „Co to jest?”

Kontrowersje | edytuj kod

Podczas ceremonii otwarcia igrzysk 20 lipca 1996 szef polskiej misji olimpijskiej Eugeniusz Pietrasik wkroczył na czele polskiej ekipy na stadion olimpijski, a po ustawieniu się na płycie obiektu zasłabł i pomimo prowadzonej reanimacji zmarł po przewiezieniu do szpitala[1]. Cieniem na przebiegu zmagań sportowych położyły się wydarzenia w Parku Olimpijskim, gdzie Eric Robert Rudolph dokonał zamachu bombowego, w wyniku którego śmierć poniosły 2 osoby i 111 zostało rannych[2].

Oficjalny utwór polskiej reprezentacji | edytuj kod

Oficjalną piosenką polskiej reprezentacji na XXVI Letnich Igrzyskach Olimpijskich był utwór skomponowany przez Rafała Paczkowskiego do słów Jacka Cygana „To Atlanta”. Piosenkę, która ukazała się na singlu komercyjnym w trzech wersjach i do której został nagrany teledysk, wykonywała Edyta Górniak. W przedsięwzięciu wzięli udział tacy muzycy jak: Bogdan Wawrzynowicz (gitary), Jacek Królik (gitara 12-strunowa), Rafał Paczkowski (instrumenty klawiszowe), Wojciech Kowalewski (perkusja, inst. perkusyjne) oraz orkiestra smyczkowa pd. Krzesimira Dębskiego, Marek Wroński (koncertmistrz) i zespół wokalny Magdy Steczkowskiej. Produkcją nagrań i aranżacją zajął się Rafał Paczkowski, mastering Grzegorz Piwkowski i Jarek Regulski.

Przypisy | edytuj kod

  1. Zgon Eugeniusza Pietrasika. „Nowiny-Stadion”. Nr 30, s. 12, 22 lipca 1996. 
  2. BOMB AT THE OLYMPICS: THE OVERVIEW;OLYMPICS PARK BLAST KILLS ONE, HURTS 111; ATLANTA GAMES GO ON – New York Times.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie
Symbole
Dewiza Flaga Hymn Maskotka Order Znicz

Polska na igrzyskach olimpijskich

  1. ze względu na bojkot Polska nie wzięła udziału w tych igrzyskach
Kontrola autorytatywna (edycja wydarzenia cyklicznego):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy