Lewice (stacja kolejowa)


Na mapach: 52°31′55″N 15°55′17″E/52,531944 15,921389

Lewice (stacja kolejowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lewicestacja kolejowa na trasie linii kolejowej nr 373 (Międzychód-Zbąszyń), położona we wsi Lewice w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed rokiem 1945 stacja kolejowa nosiła niemiecką nazwę Radlitzdorf[1]. Nazwa została zmieniona na polską, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Ruch kolejowy | edytuj kod

Ruch kolejowy do Lewiczynka wstrzymano 28 listopada 2005 roku[2].

Infrastruktura kolejowa | edytuj kod

Obecnie na stacji leży zarośnięty trawą i młodymi krzakami tor główny (w stanie dobrym, częściowo bardzo dobrym) i jeden tor dodatkowy, który jest całkowicie zarośnięty. Stare, przedwojenne mapy niemieckie pokazują istnienie ładowni w przedłużeniu osi stacji (tory w kierunku Łowynia odbijają w lewo szerokim łukiem). W odległości około 600 m od pobliskiego przejazdu można znaleźć w lesie ruiny potężnej konstrukcji - rampy o wysokości około 5 m ponad poziom gruntu, z obustronnym dostępem. Rampa ta nie występuje na mapach wojennych (pojawia się wtedy dodatkowy tor od zachodniej strony na wysokości stacji), a na późniejszych, polskich opracowaniach wspomniana rampa nie zawsze jest uwzględniana[2].

Zespół dworca kolejowego | edytuj kod

Dworzec kolejowy | edytuj kod

Murowany budynek główny dworca[3]. pokryty jest dachem wielopłaszczyznowym. Obiekt jest opuszczony lecz częściowo zabezpieczony przed aktami wandalizmu, poprzez okratowanie drzwi i okien na parterze. Część szyb została wybita. Wnętrze budynku jest zaniedbanie, chociaż nie zdewastowane. Towarzyszące budynki gospodarcze są w stanie nieco gorszym niż budynek stacyjny. Mimo wszystko zespół stacyjny jest dosyć łatwo doprowadzić go do dalszej używalności.

Wieża ciśnień | edytuj kod

Wieża wodna[3] jest budowlą opuszczoną i zdewastowaną. Obecnie nie posiada drzwi, okien i wyposażenia (pozostała jedynie drabina na najwyższą kondygnację).

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Historia st.kol. w Bazie Kolejowej.
  2. a b Stanisław Pikul: Opis infrastruktury. 2007-10-01.
  3. a b Stanisław Pikul: Opis budynków. 2007-10-01.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Lewice (stacja kolejowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy