Liczba atomowa


Liczba atomowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Liczba atomowa (Z) – liczba określająca, ile protonów znajduje się w jądrze danego atomu. Jest równa liczbie elektronów niezjonizowanego atomu. W symbolicznym zapisie jądra izotopu umieszczana jest w lewym dolnym indeksie:

A Z X , {\displaystyle {\begin{matrix}{A \atop Z}\end{matrix}}\operatorname {X} ,}

gdzie:

A {\displaystyle A} liczba masowa, Z {\displaystyle Z} – liczba atomowa, X {\displaystyle X} – symbol pierwiastka.

Atomy, które mają taką samą liczbę protonów, są z definicji atomami jednego pierwiastka. Nie oznacza to jednak, że wszystkie atomy jednego pierwiastka mają taką samą masę, gdyż mogą one mieć różną liczbę neutronów w jądrach. Atomy o tej samej liczbie atomowej a innej liczbie masowej nazywa się izotopami.

Na przykład:

42He – hel (izotop zawierający 2 neutrony) 168O, 178O, 188O – tlen (izotopy zawierające odpowiednio 8, 9 i 10 neutronów) 19779Au – złoto

Izotopy wodoru mają własne symbole chemiczne, jednak ich liczba atomowa jest taka sama:

11H – prot (izotop wodoru nie zawierający neutronów) 21D – deuter (izotop wodoru zawierający 1 neutron) 31T – tryt (izotop wodoru zawierający 2 neutrony)

Liczba atomowa jest podstawą uporządkowania pierwiastków w układzie okresowym i z tego powodu nazywana jest także liczbą porządkową. Obecnie znane są pierwiastki o liczbach atomowych z zakresu 1–118, teoretycznie możliwe jest istnienie jąder o większej liczbie atomowej.


Kontrola autorytatywna (wartość):
Na podstawie artykułu: "Liczba atomowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy