Lidia Rybotycka-Zaremba


Lidia Rybotycka-Zaremba w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lidia Rybotycka-Zaremba (ur. 1928, zm. 28 czerwca 2000) – polska aktorka i reżyser lalkowych przedstawień teatralnych, pedagog.

Grała na scenie i reżyserowała przedstawienia teatralne. Były to zarówno przedstawienia z udziałem aktora, jak i lalkowe. Równolegle pracowała jako pedagog. Pracowała w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Teatrze Powszechnym w Łodzi. W późniejszych latach skupiła się na pracy pedagogicznej. W swoich pracach zajmowała się problematyką tworzenia teatru dla dzieci i młodzieży oraz metod dotarcia do młodego widza. Prowadziła kursy dramy oraz gier dramowych dla młodych aktorów, którzy przygotowywali się do gry przed najmłodszą widownią. W warszawskich domach kultury prowadziła warsztaty teatralne. Wchodziła w skład Rady Konsultantów podczas Ogólnopolskich Puławskich Spotkań Lalkarzy. W 1974 opublikowała podręcznik Gry dramatyczne. Teatr młodzieży.

Jest patronką Festiwali Jednego Aktora i Jasełek, która odbywają się co roku w marcu w warszawskim Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak, gdzie prowadziła od 1995 warsztaty teatralne. Zginęła tragicznie, jadąc z Krakowa do Warszawy. Spoczywa na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 5B-VI-27).

Jej bratanicą jest Beata Rybotycka.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Lidia Rybotycka-Zaremba" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy