Limonium arborescens


Limonium arborescens w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Limonium arborescens Kuntze – gatunek rośliny z rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae Juss.). Występuje endemicznie na hiszpańskich wyspach Teneryfie oraz La Palmie, leżących w archipelagu Wysp Kanaryjskich[5][4].

Pokrój roślin rosnących w Jardín Botánico Canario

Spis treści

Biologia i ekologia | edytuj kod

Na Teneryfie gatunek ten znany jest z pięciu subpopulacji[a][6], znajdujących się w północnej części wyspy – między Valle de La Orotava a Teno. Na La Palmie znajduje się tylko jedna jego subpopulacja w miejscowości Garafía. Całkowity obszar na jakim występuje ma powierzchnię wynoszącą od 4,75 do 16 km²[4].

W niektórych subpopulacjach zaobserwowano dynamiczny wzrost liczebności osobników. W 2004 roku całkowitą liczebność populacji szacowano na 4500 okazów, jednak już w 2007 roku wynosiła ona 8226 osobników[4].

Krzew ten rośnie na klifach oraz zacienionych skalistych zboczach, w miejscu akumulacji gleb próchnicznych. Występuje w takich zespołach roślinności jak Soncho radicati-Aeonietum tabulaeformis i Artemisio thusculae-Rumicetum lunariae. Jego zakres występowania jest szeroki – od wybrzeża do ciepłolubnych lasów. Często towarzyszą mu takie gatunki jak: Artemisia thuscula, Rhamnus crenulata, Sonchus acaulis oraz Astydamia latifolia, a także różni przedstawiciele rodzajów gojnika i dziurawca[4].

Ochrona | edytuj kod

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych został zaliczony do kategorii NT – gatunków bliskich zagrożeniu. Limonium arborescens został sklasyfikowany w tej kategorii, ponieważ w przeszłości jego populacja była poważnie narażona przez wypas zwierząt, a jego zasięg występowania był bardzo ograniczony. Jednak obecnie liczebność populacji ma tendencję wzrostową[4].

Głównymi zagrożeniami dla tego gatunku są naturalna konkurencja ze strony innych gatunków, wypas na pastwiskach oraz deptanie przez fotografów. W ciągu ostatnich lat wypasa się mniej zwierząt, dzięki czemu presja z ich strony spadła i obecnie nie wydaje się być istotnym zagrożeniem dla ochrony tego gatunku. Istnieje natomiast ryzyko hybrydyzacji tego endemicznego gatunku z Limonium fruticans oraz innymi gatunkami uprawianymi w ogrodach. Nasiona są często atakowane przez pasożyty. Zmiany w użytkowaniu gruntów, budowa dróg oraz konkurencja ze strony egzotycznych gatunków były również czasami zgłaszane jako zagrożenia[4].

Limonium arborescens znajduje się na liście gatunków priorytetowych w załączniku II dyrektywy siedliskowej oraz w załączniku I Konwencji Berneńskiej. Ma też status gatunku „de interés para los ecosistemas Canario” w katalogu gatunków chronionych na Wyspach Kanaryjskich. Jest również wymieniony w Hiszpańskiej Czerwonej Księdze[4].

Gatunek występuje na pięciu obszarach ochrony SCI: Paisaje Protegido Acantilados de La Culata, Sitio de Interés Científico de Interián, Sitio de Interés Científico Barranco de Ruiz, Parque Rural de Teno oraz Reserva Natural de Guelguén[4].

Uwagi | edytuj kod

  1. Pojęcie subpopulacji (podpopulacji) jest wprowadzane w przypadkach ocen zagrożenia populacji silnie rozczłonkowanych, co wzmaga wymieranie taksonu. W przypadkach, gdy subpopulacje są małe i w znacznym stopniu izolowane, rekolonizacja opuszczonych stanowisk jest mało prawdopodobna (zob. metapopulacja oraz J. Mitka, Metodyka oszacowania stopnia zagrożenia populacji roślin i ich siedlisk).

Przypisy | edytuj kod

  1. Michael A.M.A. Ruggiero Michael A.M.A. i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS ONE”, 10 (4), 2015, e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20]  (ang.).
  2. Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2013-04-15]  (ang.).
  3. Limonium arborescens Kuntze (ang.). The Plant List. [dostęp 26 listopada 2014].
  4. a b c d e f g h i R. MesaR.M. Coello R. MesaR.M. i inni, Limonium arborescens, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2014-09-26]  (ang.).
  5. Limonium arborescens – Maps (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 26 listopada 2014].
  6. Józef Mitka: Metodyka oszacowania stopnia zagrożenia populacji roślin i ich siedlisk (pol.). W: Roczniki Bieszczadzkie nr 18 [on-line]. 2010. s. 24–44. [dostęp 2013-12-23].
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Limonium arborescens" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy